Kotimaa24 uutisoi piispanvaaleista. Mielenkiintoinen loppu: "Mutta missä ovat muut ehdokkaat? Vaikuttaisi siltä, että vanhastaan piispojen kasvualustoina vahvat teologiset tiedekunnat ovat 2000-luvulla kuivuneet. Ovatko akatemia ja kirkko etääntymässä? - -"
Tätä lienee pidettävä hyvänä asiana.
Kirkko ja yliopisto etääntymässä?
6
142
Vastaukset
" Ovatko akatemia ja kirkko etääntymässä?"
Olisi ainakin syytä.
Erityisesti nyt, kun korkeakoulujen , erityisesti yliopiston, määrärahat ja talous on hallituksen sekoilujen kautta haettu lähes konkurssin partaalle.
Näin henkevästi ilmaistuna toki.
En ainakaan itse ymmärrää, miksi teologinen tiedekunta on edes olemassa, yliopistossa.
Se on lähinnä ammattikoulu.
Josta valmistuu lähinnä pääasiassa vain pappeja.
Kirkko kouluttakoot omat hiippalakkinsa, omalla rahallaan.
Onneksi aina voi verottaa lisää.
Eikä siinä kaikki, sillä kun on kirkko, niin ei tarvitse edes maksaa mistään mitään, koska yhteiskunta maksaa jopa koulutuksen.- paskateoriahumpuukkia
Kirkko ja yliopistot ovat molemmat turhia laitoksia. Säästyisi pitkä penni jos kyseiset menneisyyden jäänteet lakkautettaisiin. Tilalle vaikka ammattikouluja!
" Tilalle vaikka ammattikouluja! "
Olet oikeassa siin, vaikkakin ehkä vaan provoillessasikin, että näinhän se menee.
Nykyään ja tulevaisuudessa "kaikilla" kun on jopa 7 eri korekakouluvalmiutta.
Mutta kukaan ei osaa vaihtaa sulaketta, maadottaa katkaisijaa tai tampata mattoa.kusettava_kirkko kirjoitti:
" Tilalle vaikka ammattikouluja! "
Olet oikeassa siin, vaikkakin ehkä vaan provoillessasikin, että näinhän se menee.
Nykyään ja tulevaisuudessa "kaikilla" kun on jopa 7 eri korekakouluvalmiutta.
Mutta kukaan ei osaa vaihtaa sulaketta, maadottaa katkaisijaa tai tampata mattoa.Niin no. Kun nyt mietin missä olen saanut olla taustalla, niin ei tämä kaikki ihan turhaa ole.
Parempaa apteerausta tukeille. Softaa neliraajahalvaantuneille. Tehokkaampia tapoja kasvattaa kantasoluista sydänläppien soluja.
- TulipaMieleen
Tiedekunnan lakkauttaminen ei sinänsä tarkoita teologian opetuksen ja tutkimuksen lakkauttamista yliopistoissa. Pappiskoulutuksen ei-teologiset osat voi siirtää vaikka kansanopistoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30613Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26558Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17513Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16492