Taas todiste evoluutiosta

DRHouse

Light-harvesting chlorophyll pigments enable mammalian mitochondria to capture photonic energy and produce ATP.

Throughout mammalian evolution, the internal organs of most animals, including humans, have been bathed in photonic energy from the sun. Do animals have metabolic pathways that enable them to take greater advantage of this abundant energy source? The demonstration that: (1) light-sensitive chlorophyll-type molecules are sequestered into animal tissues; (2) in the presence of the chlorophyll metabolite P-a, there is an increase in ATP in isolated animal mitochondria, tissue homogenates and in C. elegans, upon exposure to light of wavelengths absorbed by P-a; and (3)

http://jcs.biologists.org/content/127/2/388.full

Tuohan todistaa myös sen että eläimillä ja kasveilla on sama kantamuoto joka, kuten evoluutiobiologia meille opettaa, käytti eräänlaista fotosynteesiä ravintonsa hankinnassa.

"3500 Ma Lifetime of the last universal common ancestor (LUCA);[22][23] the split between bacteria and archaea occurs.[24]

Bacteria develop primitive forms of photosynthesis which at first did not produce oxygen.[25] These organisms generated Adenosine triphosphate by exploiting a proton gradient, a mechanism still used in virtually all organisms.["

https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_evolutionary_history_of_life


Kiittäkäämme jyriä tästä uudesta evoluution todisteesta.

11

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jyritekisentaas

      Kiitä jyriä mieluummin siitä että hän on tunut evoluutioalkuliemeen uuden ulottuvuuden, tuo ravinteikas neste näet tieteen laskemien mukaan ilmaantui olemassaoloon aikana jolloin maan ilmskehä oli vielä voimakkaasti altistuneena kosmiselle gm-säteilylle joka mutatoitti salamavauhdilla miljoonittain otuksia ja kasveja yhteen putkeen solusta aikuiseksi saakka.
      Noita alkuliemialkusoluja synyi näet miljoonittain eikä vain yhtä ainoaa, mikä on ihan hölmö ajatus.

      Siis miksi alkuliemi olisi tuottanut vain yhden lkusolun?
      Mikä kumma sitä olisi estänyt tuottamasta samaan putkeen milljoonia, siis kullekin tunnetulle lajille oman alkusolunsa joka tietenkin hämäävästi oli kasaantunut samoista lammikon aineksista veljiensä kanssa ja siksi eliöissä, varsin erilaisissakin on samoja ominaisuuksia.

      Tiede, se MTK:lainen faktatiede tämän sillä fossiilisto ei tunne vähittäistä kehittymistä, vaan jokainen laji on ilmaantunut sinne valmiina.
      Ja tiede on edistyessään vahvistanut sen että näin tässä on käynyt sillä se löytää jatkuvasti fossiiliston avulla uusia täysin muuttumattomina pidettyjä eläviä fossiileja.

      Siis tämä jyrin teoria on tuhat kertaa lähempänä tutkittua tietoa kuin darwinilainen höpinä.

      Siis kun tieteen tutkimusten tuloksien arvioimisesta jätetään uskomukset pois niin tuloksena on tämä. Eikö Jyri olekin viisas?

      • Kysynvaantaas

        Jyrin asiantuntemusta ei kannata aliarvioida, tämäkin mitä hän tässä puhelee uudeksi evoluutioteoriaksi sopii kyllä tieteen pirtaan mutta onkohan tuo sopusoinnussa Raamatun luomiskertomuksen kanssa?


      • DRHouse

        "Kiitä jyriä mieluummin siitä että hän on tunut evoluutioalkuliemeen uuden ulottuvuuden, tuo ravinteikas neste näet tieteen laskemien mukaan ilmaantui olemassaoloon aikana jolloin maan ilmskehä oli vielä voimakkaasti altistuneena kosmiselle gm-säteilylle joka mutatoitti salamavauhdilla miljoonittain otuksia ja kasveja yhteen putkeen solusta aikuiseksi saakka.
        Noita alkuliemialkusoluja synyi näet miljoonittain eikä vain yhtä ainoaa, mikä on ihan hölmö ajatus."

        Tuota, alkusoluja on varmaankin syntynyt miljoonia joo, mutta muuten horinasi eiole tiedettä nähnytkään...

        "Siis miksi alkuliemi olisi tuottanut vain yhden lkusolun?
        Mikä kumma sitä olisi estänyt tuottamasta samaan putkeen milljoonia, siis kullekin tunnetulle lajille oman alkusolunsa joka tietenkin hämäävästi oli kasaantunut samoista lammikon aineksista veljiensä kanssa ja siksi eliöissä, varsin erilaisissakin on samoja ominaisuuksia."

        Tuota, jo pelkästään taksonomia kumoaa tuon ajatuksen.

        "Tiede, se MTK:lainen faktatiede tämän sillä fossiilisto ei tunne vähittäistä kehittymistä, vaan jokainen laji on ilmaantunut sinne valmiina."

        MTK ei ole tiedettä ja vähittäinen kehittyminen on puolestaan todistettu.

        "Ja tiede on edistyessään vahvistanut sen että näin tässä on käynyt sillä se löytää jatkuvasti fossiiliston avulla uusia täysin muuttumattomina pidettyjä eläviä fossiileja."

        No ei. Taas horiset omiasi.

        "Siis tämä jyrin teoria on tuhat kertaa lähempänä tutkittua tietoa kuin darwinilainen höpinä."

        Tuota, ei ole. Se on vain mielipiteesi kun taas Darwinin tutkimuksien tulokset on vahvistettu vähintään zeppeliinihallillisella havaintoihin perustuvaa tutkimusta.

        "Siis kun tieteen tutkimusten tuloksien arvioimisesta jätetään uskomukset pois niin tuloksena on tämä. Eikö Jyri olekin viisas?"

        Ainut vaan että tuo horinasi on täysin uskomuspohjaista...


    • "Tuohan todistaa myös sen että eläimillä ja kasveilla on sama kantamuoto joka, kuten evoluutiobiologia meille opettaa, käytti eräänlaista fotosynteesiä ravintonsa hankinnassa"

      Kyseinen linkki alkaa sanalla "sunlight" eli jotain oli jo olemassa, ennen kuin kyseisestä teoriaa voida edes aloittaa laatia. Evoluutio, eikä mikään luonnontieteellinen mekanismi ei luonut aurinkoa, eikä sen valoa. Siihen tarvitaan Jumala.
      Toiseksi yksikään tiedemies ei ollut todistamassa minkään kantamuodon olemassaolosta, eikä voi siten todistaa, että olisi ollut olemassa mitään yhteistä kantamuotoa.

      • DRHouse

        "Kyseinen linkki alkaa sanalla "sunlight" eli jotain oli jo olemassa, ennen kuin kyseisestä teoriaa voida edes aloittaa laatia. Evoluutio, eikä mikään luonnontieteellinen mekanismi ei luonut aurinkoa, eikä sen valoa. Siihen tarvitaan Jumala."

        Tuota, biologinen evoluutio ei luonutkaan. Sen sijaan kemiallinen evoluutio mahdollisti auringonvalon mekanismilla jonka havaintojen perusteella tunnemme.

        "Toiseksi yksikään tiedemies ei ollut todistamassa minkään kantamuodon olemassaolosta, eikä voi siten todistaa, että olisi ollut olemassa mitään yhteistä kantamuotoa. "

        Todisteet viittaavat siihen suuntaan, että oli.


    • "3500 Ma Lifetime of the last universal common ancestor (LUCA);[22][23] the split between bacteria and archaea occurs.[24]

      Bacteria develop primitive forms of photosynthesis which at first did not produce oxygen.[25] These organisms generated Adenosine triphosphate by exploiting a proton gradient, a mechanism still used in virtually all organisms.["

      Yllä olevissa väitteissä on se virhe, että niissä ei mainita kuka oli se tiedemies tai tutkija, joka oli 3500 Ma todistamassa mainittuja tapahtumia.
      Kaikki muutkin linkissä kerrotut aikakaudet ja tapahtumat ovat mielikuvituksen pohjalta laadittuja. Kukaan ei ollut paikalla todistamassa niiden olemassaoloa.

      • Bibliaaa

      • Tätä on kysytty sinulta jo ties kuinka monta kertaa, joten yritä nyt jo vihdoin vastata:

        Kuka oli todistamassa luomista?


      • A.Teisti
        Bibliaaa kirjoitti:

        Mark5
        Oletko halukas kunnon keskusteluun kreationismista ilman kaikenmaailman häiriköitä? Jos niin laitatko nimen tuonne: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14411372/tiedustelu-paljonko-taalla-on-kreationisteja

        Mistä te sitten keskustelisitte keskenänne? Eihän kreationismilla ole mitään omaa sisältöä.

        Suurimmaksi osaksi kreationismi on älyttömien käsityksien keksimistä evoluutiosta ja evoluutioteoriasta. Mitä järkeä teidän olisi keskenänne valehdella evoluutiosta, jos evoluutioteorian kannattajia ei olisi paikalla?


    • Tieteen_Asialla

      Tämä on todiste ainoastaan eläinten yhteisestä kasvinsyönnistä. Evoluutiosta se ei voi olla todiste, koska evoluutio ei täytä tieteellisen teorian tunnusmerkkejä.

      • DRHouse

        Niin, ainut vaan että evoluutioteoria täyttää tieteellisen teorian tunnusmerkit. Kreationismi puolestaan ei niitä täytä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3553
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2389
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2218
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1997
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1429
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1230
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1205
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1189
    Aihe