Nuori maako

Mitenkuuluulaskea

Eikö raamatussa lue että alussa jumala loi taivaan ja maan ja maa oli autio ja tyhjä. Missä raamatussa lukee maan olevan 6000 vuotta vanha? Riippuuko vähän miten se lasketaan raamatusta, sitten vasta siihen ensimmäinen päivä juttuun jonka ajatellaan olevan tuhat vuotta. Alussa jumala loi taivaan ja maan eikä siihen kohtaan anneta aikamääriä. Sen jälkeenhän tulee ne päivät ja muistaakseni raamatussa lukee että yksi päivä on NIINKUIN tuhat vuotta. Ei lue että 1 päivä on tarkalleen 1000 vuotta. En tiedä onko sitten vajaa 14 miljadia vuotta tiede selvittänyt.

10

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • n.e.l.i.ö

      Juutalaiset elävät vuotta 5777. He ovat laskeneet sen Aadamista. Kai siihen perustuu 6000 vuoden olettamus. Elämme ennen kaikkea hengellistä todellisuutta, emmekä pelklää materialista. Ihminen on muutakin kuin tomua. Hänessä on henki ja sielu. Samoin pian alkava tuhatvuotinen rauhanvaltakunta, on kuva sapatinlevosta, jolloin maa pääsee rauhaan tästä nykyisestä hullunmyllystä. Luomakunnan huokailut vain lisääntyy maanjäristyksineen jne. Sekin viittaisi mielestäni siihen, että maailma on 6000 vuotta vanha. Jumalahan loi kaiken Sanallaan. Ei siihen miljardeja vuosia tarvittu.

      Elämme mielenkiintoisia aikoja. Tämä vuosi on juutalaisten riemuvuosi. Joten jotain erikoista heidän kohdallaan varmaan tapahtuu tänä vuonna. Pistäpä korvan taakse.

      http://www.reinosav.net/rav-profet.htm

      • n.e.l.i.ö

        Tuli mieleen, että nyt tajusin miksi Jumala nosti Israelin ystävän USAn presidentiksi. Heille tapahtuu riemuvuonna taas jotain positiivista.


      • n_e_l.i.ö
        n.e.l.i.ö kirjoitti:

        Tuli mieleen, että nyt tajusin miksi Jumala nosti Israelin ystävän USAn presidentiksi. Heille tapahtuu riemuvuonna taas jotain positiivista.

        Kävisikö niin, että juutalaiset saavat takaisn temppelivuoren? Tuntuisi tietenkin uskomattomalta. m´Mutta mistä sitä tietää.


      • Tämäontieto
        n_e_l.i.ö kirjoitti:

        Kävisikö niin, että juutalaiset saavat takaisn temppelivuoren? Tuntuisi tietenkin uskomattomalta. m´Mutta mistä sitä tietää.

        Se aiheuttaisi älyttömän turbulenssin alueelle. Pienen turbulenssin aiheutti jo pelkät metallinpaljastimet.


      • n_e_l.i.ö

        Jahas se olikin niin, että USA vihdoin tunnustaa Jerusalemin Israelin pääkaupungiksi. Tämä asia jäänee historian kirjoihin merkkitapauksena ja jonkin uuden alkuna.


    • mietippäsitä

      Suomi on maana vielä ihan nuorukainen.
      Maapallokin oli alussa nuori.

    • rotanmyrkkyä

      Usko mihin uskot, se on oma asiasi. Mutta universumin ja maapallon ikä on määritetty ja tiedossa. Universumin ikä on yli 14 miljardia vuotta ja maapallon yli 4 miljardia vuotta. Tämä on kretuillakin tiedossa joten väitteet 6000 vuotta vanhasta maailmasta ovat silkkaa valhetta.

      Ja näitä kretujen väitteitä on turha yrittää puolustella että ne ovat mielipiteitä tai uskonasioita. Ne lakkaavat olemasta mielipidekysymyksiä tai uskonasioita sillä hetkellä kun niitä aletaan väittämään tosiasioiksi. Valheet eivät muutu tosiasioiksi uskomalla tai olemalla tosiasioista eri mieltä.

      Sama koskee muitakin kretujen alunperinkin virheellisiä väittämiä. Ne on korjattu heille todella moneen kertaan mutta silti he jankuttavat samaa paskaa aina uudestaan ja uudestaan. Joten väittämät jotka ovat ehkä alunperin voineet perustuakin virheelliseen päättelyyn ei ole enää muuta kuin tahallista valehtelua ja vääristelyä heidän taholtaan.

      Jatkuvasta valehtelusta onkin tullut ainoa kreationismia pystyssä pitävä voima. Heti kun kretut lopettavat itselleen ja muille valehtelun loppuu myös kreationismi niille sijoilleen.

      • tieteenharrastaja

        Joskus koetetaan pelastautua väitteeseen, että 6000 vuotta lasketaankin ihmisen luomisesta. Ei auta; nykyihminen on ollut maapallolla vähintään 70´000 ja mahdollisesti yli 200´000 vuotta.


    • Tuo "Alussa Jumala loi taivaan ja maan" on tavallaan otsikko luomiskertomukselle. Se ei suinkaan tarkoita että se olisi tapahtunut ennen kuvattuja luomispäiviä. Tämän alkukuvauksen jälkeen kerrotaan miten taivaan ja maan luominen tapahtui kuudessa päivässä.

      Taivaankansi luotiin toisena päivänä ja kolmantena päivänä luotiin maa ja meri.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      129
      2178
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1718
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1319
    4. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1211
    5. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1177
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      992
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      83
      866
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      857
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      761
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      701
    Aihe