Paljonko Astranne kuluttaa?

astrailija

Millaisiin kulutuslukemiin olette päässeet astroillanne?
Minulla Astra H wagon 1.6 bensa koneella vie 6,5-7 ltr satasella riippuen ajosta. Moottoritiellä tuntuu että tankki tyhjenee todella vauhdikkaasti.

9

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viamitenseoli

      Juuri katsottu ajotietokoneesta 5100km matka, 8,1L/100km keskikulutus ja 47km/h keskinopeus.

      • dippadaadappadii

        Astran ajotietokone näyttää kokemukseni mukaan 0,3-0,4 litraa liian pientä kulutusta.


      • näinomassani

        Astra H wagon 1.6 bensa 85kw, keskikulutus ollut pitkään 7,4l/100km.


    • Viehän_ne

      H Astran normaalia kulutusta, oma vei noin 7.5..7.8 l/100km, riippuen ajoista. Nykyinen K 1.4 turbo vie noin 6...6.5 l/100km.

      • Ajoin Astra J 1,4:llä 75 000 km, kulutus 6,08 l/100 km kirjanpidon mukaan.


    • AinaSopiva

      Uudella 1.4 turbolla kuukausi takana, keskikulutus tasan 6 litraa.

    • kiihtyykans

      sierrasta varastettu turbo ohc kolmosen puhaltimella. 14L/100km.

    • alamäenalkuko

      Entäpä öljynkulutus? Huomasin että talvella bensa 1.6 ei vienyt yhtään öljyä (5w-40) kun nyt kesällä on hörpännyt noin 10 000 kilsalla puoleen väliin mittatikkua (5w-30) öljyä. Ei siis mitenkään paljon, mutta kuitenkin.

    • AstraG2001

      Astra G, 1,6 vm2001 Kahden hengen kuormalla normaaleilla (100km/h) maantienopeuksilla 5,8-6 litraa satasella. Kaupunki ajossa n.7 ja talvella voi heittää molempiin arvoihin 0,5-1litran lisää, riippuen ajotyylistä.
      Kone on tietty kunnossa, huollettu, eikä revitelty hajalle.. Maantiellä pintakaasulla olen ns.säästöajanut tampereelta-jyväskylään keskikulutuksella 5,5 l/100km.. Enkä silti jäänyt muiden jalkoihin.
      Astra ei ole mikään bensasyöppö, mikäli auto on kaikinpuolin kunnossa. ps.ei muuten syö öljyäkää sen kummemmin, kuin pitäisi vaikka jotkut väittää Echo moottoria armottomaksi öljyn kuluttajaksi. Ilmeisesti ne öljyn syöjät on ajettu tärviölle ja huollettu huonosti.
      -AuAstra G, 1,6 vm2001to on kuin nainen. Sitä pitää osata käsitellä oikein, lempeästi, mutta kuitenkin jämäkästi. ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1222
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      622
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe