Onko aksolotli todiste evoluutiosta?
Lajin yksilön kehityksen kaksi eri kehitysmuotoa voivat molemmat olla lisääntymiskykyisiä. Todistaako tämä sen, että sammakkoeläimet ovat evoluution tulosta?
Sammakkoeläinten kantamuoto on sama kuin matelijoilla, linnuilla ja nisäkkäillä, muuan varsieväkalojen luokkaan kuulunut laji.
Sammakkoeläimet käyvät lävitse muna-, toukka- ja aikuisvaiheet. Näitä vaiheita kutsutaan muodonvaihdoksiksi. Perhosilla ja kaislakorennoilla on täydellinen muodonvaihdos: muna-, toukka-, kotelo- ja aikuisvaiheet. Sammakkoeläimillä muodonvaihdos on osittainen, koska kotelovaihetta ei ole.
Matelijat munivat munia, joista kuoriutuu aikuisia yksilöitä muistuttavia matelijoita. Ne kasvavat kokoa ja tulevat sukukypsiksi. Ne eivät käy läviste yhtään muodonvaidosta elämänsa aikana.
Linnut munivat munia, joista syntyy poikasia ja ne kasvavat sukukypsiksi aikuisiksi käymättä lävitse yhtään muodonvaihdosta. Munasta kuoriutuvat linnunpoikaset muistuttavat aikuisia biologisilta rakenteiltaan ja ne syövät samaa ruokaa kuin aikuiset, jotka ruokkivat niitä.
Nisäkkäät eivät muni munia. Nisäkkäät saavat eläviä poikasia, jotka muistuttavat paljon aikuisia yksilöitä. Ne kasvavat isommaksi ja tulevat sukukypsiksi käymättä lävitse yhtään muodonvaihdosta.
Huomaamme näistä esimerkeistä sen, että evoluutiosadun mukaan sarvieväkaloista on kehittynyt matelijat, sammakkoeläimet ja nisäkkäät, joiden lisääntymisjärjestelmät ovat erilaiset kuin varsieväkaloilla.
Ja evoluutioteoria on tieteellisesti todistettu fakta. Varsieväkalojen lisääntymisjärjestelmästä on kehittynyt tuollaisia lisääntymisjärjestelmiä lukuisten välimuotojen kautta, jotka kaikki ovat olleet lisääntymiskykyisiä.
Onko aksolotli todiste evoluutiosta?
2
99
Vastaukset
Nyt on poikkeukselliseti lainattava uskonveljesi Mark5:n kehotusta: mene kouluun oppimaan.
- cretu---
Tieteellinen kreationismi ei ole uskonto, joten Mark5 ei ole "uskonveljeni". Jos tarkoitat "uskonveljellä" saman uskonnon kannattajaa, niin minä en usko Jeesuksen luoneen tämä maailmaa niin kuin Mark5 kristittynä luulee. Me emme ole siten "uskonveljiä".
Mark5 perustelee näkemyksensä pelkästään Raamatun kirjoitusten kirjaimellisen tulkinnan avulla. Minä en perustele kantaani Raamatun kirjoituksilla vaan tieteellisen tutkimuksen tuloksilla ja luonnosta tehdyillä havainnoilla. Meidän lähtökohtamme ovat siten täysin erilaiset tutkiessamme kaiken alkua ja elämän syntyä sekä lajien runsautta.
Mark5:n edustama kreationismi on "uskonnollista kreationismia", mutta minä kannatan tieteellistä kreationismia. Me teemme havaintoja luonnosta ja tutkimme tieteellisen tutkimuksen dataa, josta teemme johtopäätökset ennakkoluulottomasti, avoimesti ja rehellisesti.
Meidän ei tarvitse todistaa Raamatun tai jonkin muun uskonnollisen kirjan tai lähteen väitteitä totuudeksi niin kuin Mark5:n kaltaiset uskonnolliset kreationistit yrittävät tehdä. Heidän tapansa lähestyä tätä aihetta on virheellinen ja se estää heitä löytämästä totuutta luonnontieteellisesti todistetuista asioista kuten luominen, vanhan maan ja vanhan elämän teoriat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504067Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku72355- 1151743
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181688Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81530Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1201077Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905