Muita keskusteluja?

keskustelija2

Onko teillä tiedossa muita foorumeja, missä keskustellaan kielistä. Olen aina pitänyt tämän tyyppiset keskustelut mielenkiintoisina.

Voin itse ehdottaa Lonely Planetin "Speaking in Tongues". Siellä keskustellaan kaiken maailman kielistä ja englannista.
http://thorntree.lonelyplanet.com/categories.cfm?catid=47

5

324

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin news:sfnet.keskustelu.kieli
      jota voi lukea myös suoraan selaimella, esim.
      sivuston http://www.sfnet.fi kautta (tosin ei toimi juuri nyt jostain syystä).

    • pilkkuiivari

      "Onko teillä tiedossa muita foorumeja, missä keskustellaan kielistä. Olen aina pitänyt tämän tyyppiset keskustelut mielenkiintoisina."

      Hassua ja varsinkin tähän aikaan aamusta täällä lueskelen, mutta ajattelin, kun luin tuota edellä lainaamaani, kirjoittamaasi tekstiä, niin tuli mieleen:

      "Olen aina pitänyt tämän tyyppiset keskustelut mielenkiintoisina." -Niin tarkoitatko, että sinä olet osallistumalla ja vaikuttamalla keskusteluun, saanut ne pysymään mielenkiintoisena?

      Aika metkaa tämä kommunikointi, että minkälaisen impulsin tai assosiaation se saa aikaan. Joskus ei tule niin ajateltuakaan lukemaansa, kunhan lukee vaan. No hyvää jatkoa ja keskustellaan!

      PS. Jos olisit vaan sanonut, että pidät tämäntyyppisistä keskusteluista, en olisi miettinyt eikä olisi tullut kaksoisviestiä.

      • Matti Mainio

        (...) "Olen aina pitänyt tämän tyyppiset keskustelut mielenkiintoisina." - Niin tarkoitatko, että sinä olet osallistumalla ja vaikuttamalla keskusteluun, saanut ne pysymään mielenkiintoisena? (...)

        Mainiota, Pilkkuiivari. Itsekin kiinnitin huomiota samaan lauseeseen. Muotoilit ihmettelysi diplomaattisen kommunikatiivisesti ja puhuit samalla minunkin puolestani, kiitos.


      • keskustelija2

        Suomen kieli ei ole äidinkieleni. Lause näytti kyllä kummalliselta, mutta en jaksanut miettiä miksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      38
      1118
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      686
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      197
      564
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      499
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      46
      498
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      473
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      174
      462
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      447
    Aihe