Ihmisiä on yksinkertaisesti liikaa

IhmisiäOnLiikaa

Ihmisiä on yksinkertaisesti liikaa maaåallon kantokyvylle. Kaikki varmaan tietävät että maapallo on kuin vene, se pystyy kannattamaan vain rajatun määrän matkustajia. Mutta jos matkustajia on liikaa vene uppoaa. Maapallolla elää nykyään noin 7.5 miljardia ihmistä. Nykyisellä ihmismäärälöä planeetan resurssit riittävät kaikille vain seuraavaksi 10 vuodeksi, minkä jälkeen ruokaa, vettä, metalleja, hiekkaa, öljyä ja paljon muuta jpudutaan säännöstelemään tai ne loppuvat kokonaan. Joten, vaikka se on kin iljettävä ja epäinhimillinen ajatus, on ihmisten lukumäärää tällä planeetalla karsittava järjestelmällisesti, esimerkiksi säännöstelemällä syntyvyyttää ja laskemalla eutanasian rimaa, tai maapallolle käy kuin esimerkin uppoavalle veneelle. Ihmiset eivät kuitenkaan ole mitään laiva rottia, joten emme aio jättää uppoavaa planeettaamme vaan ihmiskunnan pitää antaa kaikkensa jotta Maa voidaan vielä pelastaa ka pitää jatkossa pinnalla. Meillä on kuitenkin koire, sillä maailmam väkiluku tulisisi saada laskettua ainakin kolmannekseen nykyisestä noin 10-30 vuodessa. Tämä on surullinen tosiasia, se on kuitenkin maapallon parhaaksi vaikka ihmisten on kuitenkin suostuttava siihen vapaaehtoisesti omasta tahdostaan.

11

93

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mars-matkaan

      Siitä vaan lähdet levittämään ilosanomaasi afrikkaan ja islamilaisiin maihin.

    • cderd

      Mitä oikein horiset esim. öljynkulutus vähenee ja siksi arabit joutuivat jo ottamaan käyttöön arvonlisäveron. Ikään kuin jotkut eivät näkisi meneillään olevaa kehitystä pois fossiilisista polttoaineista.

      • näin_se_on

        Ja höpö höpö taas.
        Arabien ongelmat johtuvat USA:n omavaraisuudesta ja viennistä, ja se on painanut öljyn hinnan alas.


    • Harva on huomannut sen, että Intian ja Kiinan kolme miljardia ihmistä kun nousee elintason kohotessa ryysyistä kuluttajiksi ei Maapallo millään tule kestämään lisääntynyttä kysyntää.

      Tämä tullaan estämään...

      • niinsevaanmeneehei

        Päin vastoin. Juuri tuota kehitystä on tuettu kaikin keinoin suosimalla noiden maiden taloutta eikä siinä suhteessa ole näköpiirissä mitään muutosta. Me köyhdymme ja muut rikastuvat silloinhan tilanne on kokonaisuutena ihan sama. Varsinkin kun otetaan huomioon kehittyvä teknologia.


      • niinsevaanmeneehei kirjoitti:

        Päin vastoin. Juuri tuota kehitystä on tuettu kaikin keinoin suosimalla noiden maiden taloutta eikä siinä suhteessa ole näköpiirissä mitään muutosta. Me köyhdymme ja muut rikastuvat silloinhan tilanne on kokonaisuutena ihan sama. Varsinkin kun otetaan huomioon kehittyvä teknologia.

        Kokonaisuudessaan Euroopan talouskehitys on hidastunut, mutta edelleenkin rikastumme ja kulutamme yhä enemmän.

        Keski- ja Kaukoidässä, Etelä-Amerikassa ja jopa Afrikassa vielä rajummin.

        Ne maat, joissa elintaso ja kulutus laskee, ovat aivan marginaalissa.


    • kuin.muurahaisia

      Jos lisääntyminen lakkaisi tyystin nyt, niin sadan vuoden kuluttua tällä ei olisi enää juuri ketään.

      • s.ulttaani

        Seksiä ei voida lopettaa, joten ehkäisiy on ainut keino. Joko vapaaehtoisesti tai pakolla.


    • Hyväois

      Eiku kunnon katastrofi meteorin tai muun tuomana ja ihmiskunta kivikaudelle.

    • kas-himohiihtäjä

      Kaikki "ylikansoitus"-aatteen kannattajat voisivat johtaa esimerkillä ja poistaa itsensä aiheuttamasta "ylikuormitusta". Mitä ihmettä istutte siellä lämmitetyssä asunnossa, näpyttelette tietokoneella ja elvistelette kuinka muita ihmisiä tulisi vähentää? Nolot, tekopyhät olmit. Aloitetaan kylmästi teistä, kun olette niin innokkaita ja vakuuttuneita.

      Maapallo ei ole vene. Maapallo on planeetta joka killuu avaruudessa. Eikä populaatio aiheuta aikamme ongelmia, vaan vanhentunut yhteiskuntamalli, joka mm. rajoittaa uusien teknologioiden käyttöönottoa. Patenttijärjestelmä on yksistään pitänyt huolen siitä, että vanha keskusjohtoinen status quo säilyy, eikä hajautettavia uusia järjestelmiä pääse markkinoille. Ne kun alkaisivat syömään nopeasti reikiä suuryhtiöiden voittoihin. Puhumattakaan siitä kuinka ne vaikeuttaisivat populaation ohjailua. Sanoinko että planeettamme liitää avaruudessa? Avaruudessa jonka resurssit ylittävät kaikki mielikuvituksen rajat. Ja juuri nyt on kyseisellä sektorilla avautumassa uusi aikakausi, jolloin ihmiskunta voi ottaa askeleen kohti aurinkokunnan antimien hyödyntämistä. Ilmankos teillä uusluddiiteilla, murhanhimoisilla gaia-kulttilaisilla ja muilla nihilisteillä alkaa olemaan kovat tuskat; "eikös nyt voitaisi vielä jengiä vähentää, koska kunnon kansanmurha ja/tai totaalinen valtio pitää mielen niin virkeänä".

      Onkos se öljy muuten jo loppu? Sitähän täällä huudettiin naama punaisena ja tuomiöpäivä-hengessä jo kymmenen vuotta sitten. Barrelihinta ei pitänyt enää tulla alas - ikinä. Nauran teille joka ainoa kerta kun käyn lorauttamassa asemalla autoni tankkiin 99 oktaanista, halvalla.

    • Niinhän se eliitti tietysti haluaa että me uskomme, koska se haluaa tappaa meidät. Georgia guidestoneissa lukee että ne haluaa vähentää ihmiset puoleen miljardiin. Siksi ne keksi ilmastomuutoksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      158
      2626
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      56
      1139
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      937
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      56
      853
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      777
    6. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      759
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      750
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      167
      679
    9. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      656
    10. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      647
    11. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      644
    13. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      633
    14. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      578
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      54
      568
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      122
      544
    17. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      538
    18. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      529
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      517
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      508
    Aihe