Opel astra 1.6 8v

astra8v

Mikäs mahtaa olla opelin 8-venttiiliseen paras öljy jota ei joisi niin herkästi? Tällä hetkellä 5w40 öljyt moottorissa ja sitä syö noin mittatikullisen 1500 kilometrissä? Onko se tikun min/max väli 0.5l vaiko 1.0l? Autolla kilometrejä tällä hetkellä vajaa 200tkm. Ei nakuttele tai mitään ääniä kuulu moottorista.

9

1681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HAstraanVaihdatin

      Venttiilinvarren tiivistekumit ovat kovettuneet ja päästävät öljyä turhan paljon läpi.
      Karstoittaa pikkuhiljaa koneen ja ongelmat eivät poistu öljyllä vaan tiivisteiden vaihdolla.
      Aikaa menee ehkä 6 tuntia jos teet itse. Ohjeet löytyy netistä jos on kalut ja paikka missä tehdä.
      Neuvoa löytyy vaikka täältä:
      https://www.opelclubfinland.fi/viewtopic.php?t=99993

    • Astra8v

      Kumit ovat vaihdettu noin 2tkm sitten

      • HAstraanVaihdatin

        Tiivistekumien vaihto ei ole mennyt putkeet - tai öljyrenkaat ovat jumissa. Jos öljyrenkaat ovat jumissa pitäisi näkyä myös puristuksissa. Venttiilinvarren tiivisteongelmat näkyvät yleensä startissa sinisenä savuna....

        Oma jo vaihtoon (186.000km) mennet G sarjan astra vei noin litran /10.000km - ei tehty mitään koko aikana öljyn viemisen tai viemättömyyden takia.
        H sarjalainen söi hieman liikaa ja kumit vaihdettiin noin 150.000km kohdalla, sen jälkeen vei öljyä max litran / 10.000km. Ennen vaihtoa vei noin litran / 2000km.

        Nykyinen K-sarjalainen vie noin litran /15.000km
        Bensakoneita kaikki.


    • Uskomaton öljynkulutus. Minulla on ollut 1,6 8-v Astrat F ja G. F:llä ajoin 290 000 km ilman tarvetta huoltojen välissä lisätä öljyä. G samalla moottorilla 190 000 km, ei koskaan öljyn lisäystarvetta.

      • kakkimuna

        Vai ei vie öljyä, kaikki vivat nauttii sitä!


      • farfarfar

        Täällä sama juttu. Ihmettelen aina noita öljynkulutuslukuja. Olen ajellut F-sarjan opelilla vuodesta 2000 noin 200000km enkä ole koskaan lisännyt öljyä vaihtojen välillä Öljyt olen vaihtanut 10-15000 välein.


    • Mokallakomokasin

      Jostain lukaisin Opelin vielä sallivan 0,6L öljynkulutuksen 1000km:llä ilman mitään kummempia toimenpiteitä. Olisiko tarkoituksellisesti ky. moottori tehty kuin Tojonkin myllyt,hieman laajemmilla toleransseilla,mene ja tiedä tuota sitten!

    • Astra8v

      Mitäs öljyä ootte käyttänyt? Tällä hetkellä fixuksen 5w40 moottorissa, tiedä sitten vaikuttaako eri öljyt sitten kulutukseen?

    • onhansevähäKallista

      kannattaa kokeilla valvolinen öljyjä monilla öljyn syöminen loppunut siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      139
      6052
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      184
      3704
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      29
      2683
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      467
      2657
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2335
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      184
      1968
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      129
      1469
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1284
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1274
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1056
    Aihe