LncRNA:t kontrolloivat solujen erilaistumista

Kokeillaanpa sitten poistoautomaattia kiertäen.

Linkki ja artikkeli ketjussa. Tämä ei ole aprillipilaa vaan tieteellistä faktaa.

16

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LncRNA:t kontrolloivat solujen erilaistumista

      MIT:n tutkijat ovat selvittäneet pitkien ei-koodaavien RNA-molekyylien tehtäviä ihmisen kehossa. Evolutionistien oppien mukaan suurin osa ihmisen genomista on evolutiivista roskaa, mutta tämä pseudotieteellinen väite on osoittautunut yhdeksi typerimmäksi väitteeksi tieteen historiassa (jos nyt edes evoluutiobiologiaa voi tieteeksi kutsua, uskomusjärjestelmäksi pikemminkin).

      Tutkijat havaitsivat, että lncRNA-molekyyleillä on erittäin tärkeä tehtävä solujen erilaistumisessa. Kysymys, joka tulisi esittää jokaiselle biologiasta kiinnostuneelle ihmiselle on seuraava:

      Sinun jokaisessa somaattisessa solussasi on täsmälleen sama DNA. Kerro, miksi ihosolullasi on täysin eri identiteetti kuin maksasolullasi. Jos et osaa vastata tähän kysymykseen, älä teeskentele ymmärtäväsi biologiaa. Jos puolestaan tiedät vastauksen, on mahdollista, että myös ymmärrät miksi evoluutioteoria on satua.

      Braveheart:iksi nimetty lncRNA-molekyyli on äärimmäisen monimutkainen RNA-tuote. Se on rakennettu passiivisesta DNA:sta RNA III-polymeraasikoneistolla. Sitä on modifioitu vaihtoehtoisessa silmukoinnissa. Sillä on huolellisesti suunniteltu rakenne ja sen 3D-muoto vaikuttaa siihen, miten se säätelytehtäväänsä hoitaa. Sillä on kymmeniä, ellei satoja kohteita, joita se säätelee ja modifioi. Se kuljettaa mukanaan kymmeniä epigeneettisiä markkereita, tarkassa järjestyksessä oikeisiin kohteisiinsa. Se vastaa erityisesti histonien epigeneettisten markkereiden ylläpidosta, eli biologisen tietokannan eheydestä. Ja nimenomaan tuolla tietokannalla on erittäin tärkeä asema solun erilaistumisen määrittelevässä ohjelmoinnissa.

      Tutkijat myöntävät, että vain n. kahden prosentin mutaatio, eli 11 nukleotidia noin 600:sta aiheuttaa sen, että kyseinen molekyyli ei enää toimi ja tuloksena on sydänsolun erilaistumisen pysähtyminen. Nämä koodaamattomat RNA:t ovat siis äärimmäisen herkkiä eivätkä ne siedä mutaatioita. On tieteellinen fakta, että pienetkin virheet koodaamattomissa RNA-molekyyleissä aiheuttavat vakavia sairauksia. (hakusanat: lncrna mutation)

      Ihmisen ja simpanssin lncRNA:t eroavat merkittävästi toisistaan jo sekvenssitasolla. Tutkimuksesta riippuen erot vaihtelevat n. 30-70 %:n välillä. Epigeneettisiä eroavaisuuksia tuskin on edes tutkittu. Evoluutiobiologien mukaan lncRNA:t ovat kokeneet nopeita muutoksia, eli niihin on nopealla aikavälillä tullut paljon mutaatioita. Toiset tutkijat ovat siis ymmärtäneet, että pienikin virhe lncRNA:ssa johtaa yleensä sairauteen, mutta toiset tutkijat vaan heittelevät tarinoita, että lncRNA:t ovat nopeasti mutatoituneet (HAR=Human Accelerated Regions).

      Evoluutioteoria on aikamme vakavin harhaoppi. Siunattua pääsiäistä!!

      http://sciencerefutesevolution.blogspot.fi/2018/03/lncrnas-control-cell-differentiation.html

      • Näissä väittämissä ei ole mitään uutta jo aiemmin debunkattujen väitteittesi suhteen. Kyseessä on siis pakko olla aprillipila.


      • vastaatuohonniinnähdään
        YksiBioinformaatikko kirjoitti:

        Näissä väittämissä ei ole mitään uutta jo aiemmin debunkattujen väitteittesi suhteen. Kyseessä on siis pakko olla aprillipila.

        "Sinun jokaisessa somaattisessa solussasi on täsmälleen sama DNA. Kerro, miksi ihosolullasi on täysin eri identiteetti kuin maksasolullasi. Jos et osaa vastata tähän kysymykseen, älä teeskentele ymmärtäväsi biologiaa. Jos puolestaan tiedät vastauksen, on mahdollista, että myös ymmärrät miksi evoluutioteoria on satua."


      • YksiBioinformaatikko
        vastaatuohonniinnähdään kirjoitti:

        "Sinun jokaisessa somaattisessa solussasi on täsmälleen sama DNA. Kerro, miksi ihosolullasi on täysin eri identiteetti kuin maksasolullasi. Jos et osaa vastata tähän kysymykseen, älä teeskentele ymmärtäväsi biologiaa. Jos puolestaan tiedät vastauksen, on mahdollista, että myös ymmärrät miksi evoluutioteoria on satua."

        Tiedän, ja ymmärrän, vastauksen tuohon, mutta en näe, että miten tästä seuraisi se, että evoluutioteoria olisi satua. RoT ei ole riittävän hyvin selittänyt tätä.


      • ymmärräthänpointin
        YksiBioinformaatikko kirjoitti:

        Tiedän, ja ymmärrän, vastauksen tuohon, mutta en näe, että miten tästä seuraisi se, että evoluutioteoria olisi satua. RoT ei ole riittävän hyvin selittänyt tätä.

        Siinä tapauksessa sinulla on väärä vastaus.


      • ymmärräthänpointin kirjoitti:

        Siinä tapauksessa sinulla on väärä vastaus.

        Jospa valaisisit, että mikä on sinun mielestäsi oikea vastaus, ja sen jälkeen katsomme, että olisiko minun vastaus tähän oikea vai väärä. Vastaukseni nimittäin sisältää käytännössä kaiken sen, mitä myös RoT on väittänyt (tai siis on asiantuntijasivustoilta kopioinut). Eli RoT:n kopioimat tekstit eivät ole väärässä, ainoastaan RoT:n "omat" johtopäätökset näistä. Mikään solujen erilaistumisen aiheuttavista ulkoisista signaloinneista, mukaanlukien lncRNA:t, ei kumoa evoluutioteoriaa.


      • YksiBioinformaatikko kirjoitti:

        Jospa valaisisit, että mikä on sinun mielestäsi oikea vastaus, ja sen jälkeen katsomme, että olisiko minun vastaus tähän oikea vai väärä. Vastaukseni nimittäin sisältää käytännössä kaiken sen, mitä myös RoT on väittänyt (tai siis on asiantuntijasivustoilta kopioinut). Eli RoT:n kopioimat tekstit eivät ole väärässä, ainoastaan RoT:n "omat" johtopäätökset näistä. Mikään solujen erilaistumisen aiheuttavista ulkoisista signaloinneista, mukaanlukien lncRNA:t, ei kumoa evoluutioteoriaa.

        YksiBioinformaatikko: " Eli RoT:n kopioimat tekstit eivät ole väärässä, ainoastaan RoT:n "omat" johtopäätökset näistä"

        Juuri näin. Näin toimii ROT:in käyttämä pseudotieteellinen Aalto's Methodology -menetelmä.


      • "Tutkijat myöntävät, että vain n. kahden prosentin mutaatio, eli 11 nukleotidia noin 600:sta aiheuttaa sen, että kyseinen molekyyli ei enää toimi ja tuloksena on sydänsolun erilaistumisen pysähtyminen."


        Ihme, että kesti niinkin paljon kerralla tapahtuvaa muutosta. Wagner ryhmineen on kuitenkin osoittanut, että lähes kaikissa rakenteissa on yhden ainoa nukleotidin muutoksen päässä toimiva vaihtoehto tai pikemminkin lukuisia toimivia. Näin molekyylin rakenne voi muuttua yhden askeleen muutoksin useita kymmeniä prosentteja ilman, että se menettää ominaisuuttaan. Molekyylikirjastokin on kattopalkkejaan myöten täynnä toimivia innovaatioita.

        "Toiset tutkijat ovat siis ymmärtäneet, että pienikin virhe lncRNA:ssa johtaa yleensä sairauteen, mutta toiset tutkijat vaan heittelevät tarinoita, että lncRNA:t ovat nopeasti mutatoituneet (HAR=Human Accelerated Regions)."

        Niin. Ne toiset tutkijat, kuten ensimmäisetkin tuntevat prosessin, eivätkä näe siinä olemattomia ristiriitoja, kuten sinä. Käyhän nyt kirjastossa ja lue Wagnerin Kelpoisimman synty. Voi avartaa putkisilmäistä kuvaasi suurista epätodennäköisyyksistä ja ristiriidoista.

        Wagner globiineista:
        "Näiden globiinien aminohappojen erot ovat äärimmäiset, mutta eivät epätavalliset. Jopa joidenkin eläinten, kuten simpukoiden ja valaiden globiinit ovat aminohapoiltaan jopa yli 80 prosenttisesti erilaiset. Eroista huolimatta näitä ja tuhansia muita muiden eliöiden globiineja yhdistää proteiinikirjastossa kulkevien katkeamattomien polkujen verkosto."


      • "Tutkijat myöntävät, että vain n. kahden prosentin mutaatio, eli 11 nukleotidia noin 600:sta aiheuttaa sen, että kyseinen molekyyli ei enää toimi ja tuloksena on sydänsolun erilaistumisen pysähtyminen."

        Tämä on osittain väärin. Kopiomassasi MIT:n uutisleikkeessä näin kyllä sanotaan, mutta itse artikkelissa mainitaan tämä kuitenkin vielä toimi. Kyseessä oli siis deleetiomutaatio. Se aiheutti tilastollisesti merkitsevän eron, mutta se toimi. Kantasolut erilaistuivat edelleen sydänlihassoluiksi, mutta näiden syketaajuus oli huomattavasti alempi. Alkuperäisessä artikkelissa (jota et varmastikaan lukenut) (Xue et al. 2016, Molecular Cell, doi:doi.org/10.1016/j.molcel.2016.08.010) mainitaan seuraavaa: " Using CRISPR/Cas9-mediated editing of mouse embryonic stem cells, we find that deletion of 11 nt in a 5′ asymmetric G-rich internal loop (AGIL) of Bvht (bvhtdAGIL) dramatically impairs cardiomyocyte differentiation. We demonstrate a specific interaction between AGIL and cellular nucleic acid binding protein (CNBP/ZNF9), a zinc-finger protein known to bind single-stranded G-rich sequences. We further show that CNBP deletion partially rescues the bvhtdAGIL mutant phenotype by restoring differentiation capacity." ja "We found that bvhtdAGIL EBs show significantly reduced beating (∼5%) compared to WT cells (∼25%) at day 10, similar to our observations in Bvht-depleted [embryotic bodie]s (Klattenhoff et al., 2013)." Eli kyseessä on monimutkaisempi järjestelmä, mitä luulet. Jossain vaiheessa tietenkin tuhotaan riittävästi materiaalia, että nuo jopa miljoonia vuosia kestäneiden kehitysprosessien aikaansaannokset saadaan tuhottua.


    • Ja korjataan tuo sydänsolu sydänlihassoluksi.

      • Tuo nyt oli pieni virhe niiden uskonnollisten valheiden ja aivopierujen suhteen joita avauksessasi ja linkkaamasaasi pseudotieteellisellä blogissa esitetään.

        Otetaanpa yksi esimerkki:

        ROT: "Sillä on huolellisesti suunniteltu rakenne"

        Esittele meille kohta MIT:n tutkijoiden tutkimusraportissa jossa todetaan kyseisen rakenteen olevan suunniteltu.

        Olet jokaisessa avauksessasi jäänyt kiinni valheista ja vääristelyistä kuten nytkin.


      • Aalto.eksyttää

        Minäkin mielelläni näkisin sen kohdan jossa tutkimuksen suorittaneet tiedemiehet esittävät tuon väitteen.

        Vaikka toki tiedän että Aalto taas omiaan höperöi.


    • Kukaan ei ota sinun valheitasi tosissan. Paljonko tienaat tällä paskanjauhannalla?

    • Pistätkö vielä linkin MIT:n tutkimukseen, jossa päädytään siihen, että evoluutioteoriassa on oleellisia puutteita.

      Eikö löydy? No ehkä joltain muulta huippuyliopistolta? Eikö sieltäkään.

      Eikö ole ihme, että evoluutioteorian puutteet tajuaa suomalainen huonosti biologiaa ymmärtävä umpiuskovainen alakoulun opettaja, mutta ei yksikään asiaa ammattimaisesti tutkiva huippuyliopisto.

    • Evoluutioteorian kannalta ns. roska-DNA:n määrä, oli se sitten 0 taikka 100 %, tai mitä hyvänsä siltä vliltä, samoin se, miksi sitä nimitetään, on aivan yhdentekevä.

      • jospaymmärtäisit

        Ahaa, et siis ymmärrä, miksi roska-DNA:n määrää pidetää lähempänä sataa kuin nollaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2306
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1946
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1601
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1232
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1053
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe