Tunneaisti

tunnetietäväsi

On päätetty, että aisteja on viisi: haju, maku, näkö, kuulo ja tunto. Lisäksi tunteet toimivat kuten aisti.

Miksei puhuta tunneaistista?

8

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en.siis.ole.alalla

      Koska tunteet eivät toimi kuten aistit.

      Unohdit muuten asentoaistin.

    • tunneälyjahenki

      Ja älyntunteen, siinä tilanteessa mieli heittää psykopaattisesti naudanpyllyä. Useimmat eivät koskaan pääse irti siitä koukusta.

    • Meillä on viisi fyysistä aistia, ja kaksi virtuaalista aistia: tunteet ja ajatukset. Ajatukset voi myös simuloida kaikkia viittä fyysistä aistia mielikuvituksessa, tai vielä paremmin unissa.

      Fyysiset aistit saavat tietoa fyysisestä ulkopuolisesta maailmasta, mutta virtuaaliset aistit ei saa mitään tietoa maailmasta, ne vain kierrättävät ja analysoivat tietoa jota on jo saatu fyysisten aistien kautta.

      Mutta virtuaaliset aistit on kuitenkin aisteja, koska jos olisi henkilö jolla ei ole mitään viidestä aistista, hän voisi kuitenkin ajatella ja tuntea asioita psyykkisesti, jos hän on aikaisemmin elänyt viidellä aistilla, ja sillä tavalla saanut tietoa.

    • Koska se ei hikoile... öööh. Oikeasti hyvä kysymys mutta se kai johtuu siitä, ettei tieteellisiä papereita aiheesta ole montakaan (arvaus)?

      Täsä olisi tietenkin rohkealle nuorelle psykologian tutkijalle mahdollisuus joko mennä
      metsään tai avata uusi revoluutio alalla.
      Freud meni metsään mutta hän kaivoi koko alan yksin käsin ylös maasta!

      Entä sinä, uskallatko poiketa keskitieltä?

    • QWERTY-Man

      Entä aistiminen? Useinhan ihmiset sanovat aistivansa/aistineensa jotain, joka monesti pitää yhtä todellisuuden kanssa. Eittämättä aistimiseen liittyy kaikki 5 aistia mikä kombinaatio kulloinkin ja opittuun ja/tai kokemukseen perustuva reagointi eli sinänsä aistimisessa ei välttämättä ole mitään sinänsä meille vierasta. Onko näin vai liittyykö aistimiseen lisäksi jotain meille tuntematonta?

    • potts

      sanakirjasta; sense

      aistia, vaistota, tuntea,
      ounastella, aavistaa,
      haistaa, tunne, järki
      mielekkyys, kyky, tarkoitus,
      lahja, vaisto , lahjakkuus, tolkku,
      merkitys, taju, suunta, pyörimissuunta,
      holtti, ymmärrys, tunto, tajunta, sisältö, aikomus

      aika kattava paketti

    • Kyllä se pitäisi jo voida laskea aistiksi.
      Se erottaa ihmiset muista lajeista, kuten toki moni muukin aivoihin liittyvä asia.

      Mutta viisi aistiamme (tai oliko niitä kuusi?) eivät ole millään tavalla universaaleja.
      On olemassa sokeita, kuuroja ja hajuaistittomia lajeja.

      Tunneaisti on mielestäni luonteva meille ihmisille. Sen voi jopa mitata, kunhan
      valitaan sopiva mittari. Alimpana ääripäänä ehkä psykopaatti, jonka aivokuvassa
      ei havaita mitään eroa jos esitetään vaikkapa kuvasarja ruusuista kuolleeseen lapseen.

      En tiedä mikä yläraja olisi, tai voisiko sellaista edes määritellä.
      Miettikää te, kun psykologeja olette

    • persons

      Tunneaisti ja omatunto kuulostaa vähän samanlaisilta, sillä erotuksella että "aistiminen" vaikuttaa enemmän tunteisiin(psyykeeseen ja sieluun)) liittyvältä, ja (oma)tunto itseen ja(syvä) ajatteluun (henkeen) liittyvältä.
      Nämä toimisi vuorovaikutuksessa keskenään.

      Ehkä "mieli" olisi paras termi kuvaamaan tunneastia. Toimiessaan, se olisi varustettu hahmottamaan vaihtoehtoja (tutkimaan/valitsemaan) ja tukemaan persoonaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1154
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    8. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      517
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    Aihe