Onko kesä jo Suomessa?

a-no

Olen asunut täällä Los Angelesissa jo kymmenisen vuotta, mutta aina vanhan kotimaan kuulumiset kiinnostavat. Meillä Beverly Hillsissä on takapihalla uudet perunat jo kypsyneet harson alla ja maistelen niitä kohta ensi kertaa. Käyn vaan hakemassa Walmartista sillipurkin seuraksi. Kalaa täältä toki saa sadoista järvistäkin ja talvella kävin kyllä ahkerasti pilkillä. Tämä on kuuluisaa järviseutua ja paikallinen koripalloseurakin on nimetty Lakersiksi eli Järviseksi. Toinen on taas nimeltään Clippers eli kynsisakset.

No, almanakasta päätellen kesä on kai jo tullut Suomeenkin ja porukka on talviturkkinsa heittänyt. Itse teen puolalaisen pöytälaatikkofirmani kautta bisneksiä Suomeen päin. Pöytälaatikoiden valmistus ei lyönyt leiville, vaikka monilta olin kuullut sen olevan tuottoisaa. Nyt olen tehnyt Turun kaupungin kanssa sopimuksen 300:n citypyörän toimittamisesta vappuun mennessä. Maksoivat siitä firmalleni 18 miljoonaa euroa ja yhden pyörän valmistaminen Puolassa maksaa noin 14 euroa, joten laskekaa siitä. Tästä oli kirjoitus suomalaisessa lehdessäkin: https://mvlehti.net/2018/04/02/mita-vitua-turussa-tapahtuu/
Toki kauppaan kuului pyörätelineetkin, mutta ne sain ilmaiseksi, kun lupasin sponsorin mainokset niihin näkyviin.

13

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Åbo_pojken

      Tervehdys sinne aurinkoiseen Santa Monicaan. Tääl meil Turkkusessa on vielä talven kylmää tynkää. Paas vaan niitä uusia fillareita sassiin tulemaan tänne Åboseen. Päästään kurvailemaan Aurajoen rantaa eestaas niillä sun hommaamillasi näpäköillä city-pyörillä. Välillä napastaan mehua jokilaivoilla. Fillarin tangolla on kiva kuletella bongattuja naisia saatille kotiin. Saadaan kaupungin väkiluku suitsait kasvamaan. Uusia veronmaksajia. Se 18 miljoonaa ei haitta yhtään tässä konkurssissa. Rahaa se vaan on. Raha kasvaa puissa täällä Turkkusessa. Ilomielin sinulle maksamme. Iso kiitos vielä kerran. Jag tackar och pockar.

    • Ei o.. vielä eilen tuli lunta ja nyt on sohjoo..aurinko paistaa kai ris eiku suomeen. Kevät voi olla alkanut mutta kesää saamme odottaa.

      Tiedotuksen toimitti meteoloroogi Per Erich Vock.

    • Lisäys.. odottettavissa myös epävakaita jäitä ja kylmiä kylpyjä.

    • malibu.barbie

      Ihan uteliaisuudesta lähdin kysymään, että mitäs sillimerkkiä siellä teidän Beverly Hillsin Wal Martissa myydään, kun meillä täällä Malibun puodissa ei myydä ollenkaan? Jotain ostereita, anjovista ja Albacore tonnikalaa olis tarjolla, mutta ei ne pärjää aidolle sillille.

      • a-no

        En voi mitään kaupallista brändiä tässä mainostaa, koska säännöt kieltävät.

        Täällä L.A:ssa asuu paljon meksikolaisia ja muita latinoja, joten ruoat ovat yleensä tulisia ja mausteisia. Yleisin sillilaji täällä on mausteinen glassmaster's herring, jossa on paljon sipulaa ja pippuria (sibul and pepper). Sinappisilli on myös suosittua ja uutena trendituotteena on tervanmakuinen silli. Muikkua täältä on vaikea saada ja yleensä, kun sitä sitten jostain saa, niin se on merimuikkua. Muikkukukko on toki tunnettu tuote, mutta se tuodaan kauppoihin Suomesta ja on säilykepurkeissa nimellä fish cock.

        Näiden meksikolaisten määrä pitäisi kohta vähetä täälläkin radikaalisti, kun eduskunta on päättänyt karkoittaa kaikki laittomat siirtolaiset ja muuria aletaan rakentaa maiden rajoille, kunhan Melania Trump on päättänyt ensin värin ja kuvion.


    • hello.suomi

      Täällä lännen Minnesotassa ollaan suurinpiirtein Keski-Suomen ilmasto-olosuhteissa. Muuten meidän viinaongelmista kehitettiin Minnesotahoito. Toimii kuulemma suomessakin.
      Ponticankeitto on laitonta, mutta kyllä sitä myyntiäkin varten meilläpäin tiputetaan. Lunta on vielä yli meetterin.

    • losisa

      Onko siellä losissa spugeja?

    • ei-vielä-pinnassa

      Meillä täälä suomessa perunat kypsytetään kattilassa kannen alla.
      Kasvatetaan harson alla.

      • a-no

        Well, kun sanoin, että perunat ovat takapihallani harson alla, tarkoitin tietysti perunan varsia. Juuret ja mukulat roikkuvat ilmassa, vahvassa ravintoliuoksessa. Meilläpäin on tehty näin kymmeniä vuosia ja perunoita ei tarvi edes pestä, kun niissä ei ole multaa. Ainoa haittapuoli on, että coloradonkuoriaiset tulevat toisesta statesta ja syövät paitsi naatit, niin myös mukulat.

        Lähetin sähköpostilla ohjeet ilmaperunan kasvattamiseen, Tyrnävän Kristilliselle Opistolle pari vuotta sitten ja nyt oli Iltalsanomissa juttukin siitä:
        https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000005631360.html

        Suomeen ilmaperuna sopii mielestäni hyvin, kun eka oli ilmakitaran MM ja sittten Granlundin ilmaveivi ja monilla suomalaisilla on kovat ilmavaivatkin ja aina kylillä puhutaan vaan ilmoista!


      • Potut_pottuina

        peruna on "all-in-1" hedelmä. Kauan sitten oli skismaa oppikoulun rexin kanssa. Äijä laittoi minut jälkkäri-istuntoihin milloin mistäkin. Ihan vaan ilkeyttänsä. Aattelin että potut pottuina. Näin on näreet. Junttasin muutamat potaatit reksin volvon pakoputkeen mailanvarrella. Joutui raukka kävelemään kotiinsa. Satoi kaatamalla. Oli koko viikon poissa kun kylmettysi ja sai nuhaflunssan. Volvo nökötti viikkokaupalla koulun pihalla kun ei suostunut millään käymään. Lopulta armahdin ukkelin ja poistin potut pakarista. Tein rauhan reksin kanssa. Hän ei kiusaa minua ja minä en kiusaa häntä. Potut pottuina.


    • nalletarkkailija

      Kesä on jo ovella. Jääkarhut ovat matkalla Kröölantiin. Viikko sitten lähti viimmeset.

    • Täällä Suomessa kesä on saanut laajaa kritiikkiä osakseen suurissa kaupungeissa. Kesä ei ole Suomen pääkaupungin, helsinkiläisten tai uusmaalaisten näkökulmasta hyväksyttävä. Se ei huomioi muidenkaan suurten kaupunkien erityispiirteitä. Kesää ei voida pitää olemassa olevaan tietoon perustuvana parhaana mahdollisuutena. Vaikka kesään on sinänsä panostettu runsaasti, ei sen peruuntuminen aiheuta yhtä merkittävää riskiä kuin sen toteutuminen.

    • Ööökköö

      Vihreät vastustaa ilmaston lämpenemistä joten juhannukseen asti ollaan alle 10 asteen. SIIS plus asteen. Juhannuksena saamme mennä 10.1 asteeseen mutta sitten pelastamme maailman ja pudotamme lämmön normaaliin pakastetilaan. Näin me annamme muille mahdollisuuden estää ilmastonmuutosta. Kuinka te siellä lämmössä kestätte sitä kun meilläkin on näin vaikeaa. Jos tarvitsette jotain ruoka-apua niin voin kaivaa jäisestä pellosta muutaman ylivuotisen perunan kunhan metrinen hanki joku vuosi sulaa. Kyllä täällä perhosiakin näkyy. 1936 atlaksesta näin kuvia jostain sirruuna vai sitruunaperhosesta. Oli aika nätin näköinen. Ps. Lähetätkö lisää kivihiiltä kallion vihreille jotteivät kylmety sinne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4643
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      56
      3210
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2873
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2815
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2400
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2185
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      21
      1642
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1591
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1538
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1514
    Aihe