Iltalehti 13.04.
Kyselytutkimus jenkkilästä:
"Neljä prosenttia nuorista amerikkalaisista on ollut aina sitä mieltä, että maa on litteä. Yhdeksän prosenttia ikäluokasta on taas aina ollut sitä mieltä, että maan on pyöreä, mutta tulleet iän myötä skeptisemmiksi.
Maan litteyteen uskovista amerikkalaista 52 prosenttia luokittelee itsensä erittäin uskonnolliseksi. Kaikista yhdysvaltalaisista näin tekee vain joka viidennes, joten kyselytuloksen perusteella uskonnollisuudella ja Maan litteyteen uskomisella on yhteys."
Tää korutont on kertomaa.
Mitä tämä kertoo uskovista?
3
88
Vastaukset
- OnlyInUSA
Hmmmm!? :/
Miälenkiintosta!
Eli siis: 13 % jenkkikersoista on sitä mieltä, et maa on joko pyöreä, tai littee!
(Laskinko oikein?)
Nyt herää lähinnä kymysys, et minkä IHMEEN muotoseks ne LOPUT (eli se ehdoton enemmistö!) maapallon kuvittelee!? :D Rubikin kuution? :P- LueUudelleen
Missä niin luki?
"Neljä prosenttia nuorista amerikkalaisista on ollut aina sitä mieltä, että maa on litteä. Yhdeksän prosenttia ikäluokasta on taas aina ollut sitä mieltä, että maan on pyöreä, mutta tulleet iän myötä skeptisemmiksi."
Luetun ymmärtämisessä vaikeuksia? Yhdeksän prossaa on alkanut epäillä Maan pyöreyttä sen neljän lisäksi, jotka uskovat littumaahan. Muut uskovat Maan olevan pyöreä.
Tässä uutinen:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201804122200873629_ul.shtml
Huomattava osa amerikkalaisista lienee samaa mieltä kuin palstoilta potkittu yurki: "Skole ja valtamedia tyhmentää".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515866Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714585Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564131SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613255SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502443Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131209