Jokainen uskovainen juo kahvia. Sitä on saatava myös seuroissa, sillä kaikki jonottavat kahvia kahviosta..... kiinninnäiset. Kahviin kiinninnäiset ryystävät lujallisesti kahvia. Kahvi on viristävä päihdyke. Se virkeennyttää ihmisen ja näin ollen vaikuttaa keskushermoston kautta ihmisen perusjaksamiseen ja valvetilaan. Tällä muokataan ihmisen sisännettä virempään suuntaan. Eli toisin sanoen on huume. Miksi ihminen haluaa tällasen. Kahvin joka nostantaa olon korkeemmaksi vireydeksi. En tiedä, mutta ite näkisin asian siinä laidassa, että ehkä ei kantsis lähteä kahvittelun tielle. Kahvista on syytäkin jättäytyä asteittain poijes. Niin, ettei ihmiskunta tarvisi hiljakseen kahvia ollenkaan. Kahvi on päihdyke siinä, missä suitsuke, kannapis, syaniidi ja heroiini sekä alkoholi ja tupakki. Näistä pitäisi ihmiskuntien päästä pikkuhiljaa kokonaan poijes ja tervehdyttää olemus terveellisiin asioihin!
Miksi kahvista on tehty niin tärkiä asia?
12
2380
Vastaukset
- LitkinnänLopettanut
Kylläpä Sinä veljemme kirkastit asian kauniisti. Tuo pitäisi lähettää Päikkäriin julkaistavaksi!
Erityisen syvällistä asian ytimen ymmärrystä toit esiin näissä virkkeissä:
"Kahvi on päihdyke siinä, missä suitsuke, kannapis, syaniidi ja heroiini sekä alkoholi".
"Näistä pitäisi ihmiskuntien päästä pikkuhiljaa kokonaan poijes ja tervehdyttää olemus" - ghghjhgjh
Totta turiset, noin ylimalkaan, vaikka yksityiskohdissa tuli tahatonta huumoria. Jätin itse kahvin pois puoleksi vuodeksi, ja olo oli parempi kuin koskaan. Ystävä, joka ei ollut oikea ystävä, sitten sorrutti minut kahvinhimoon uudestaan. Haluaisin vapautua siitä. Jos siitä ei pääse vapautumaan, kyseessä tosiaan on kofeiiniriippuvuus. Riippuvuus on jonkinlaista epäjumalanpalvontaa. Olisi hyvä vapautua kaikesta, mikä sitoo meitä tänne maan päälle, jotta Jeesuksen tullessa noutamaan meitä, ehkä piankin, olisimme vapaat lähtemään.
Lisäksi kahviin sisältyy addiktio, kuten tupakkaan.
Useilla himokahvinjuojilla tulee migreeni, jos väli seuraavaan kuppiin jää pitkäski.
Addiktio on voimakas.- SijaaUudistukselle
Ennen todettiin siionissa, että jokainen uskovainen vetää Norttia. Nyt kantaa on muuttumattomassa opissa lievennetty eikä tupakointi enää ole edellytys taivaspaikalle. Minua on ihmetyttänyt nimenomaan kahvi kofeiinin palvonnassa. Pyydäpäs seurojen väliajalla teetä. Pitkällisen etsimisen jälkeen löydetään joku tampaxintapainen uitettavaksi haaleassa vedessä. Vastaavasti murukahvia ei saa.
Eiköhän olisi aika jättää seurat sananjulistukselle ja kitata kahvia kotona tai asianmukaisessa kahvilassa, jos paikkakunnalla sellainen sattuu olemaan. - Elintarvike
Evankeliumi Matteuksen mukaan 15
10. Ja hän kutsui kansan tykönsä ja sanoi heille: "Kuulkaa ja ymmärtäkää.
11. Ei saastuta ihmistä se, mikä menee suusta sisään; vaan mikä suusta käy ulos, se saastuttaa ihmisen."
Kahvi ja muut vastaavat elintarvikkeiksi luokitellut aineet eivät aiheuta pahaa ja rietasta käyttäytymistä, väkivaltaa eivätkä turmele kehoamme kuten päihteet ja huumeet tekevät.- OnkoKondomiElintarvike
Kannattaa tutustua myös virallisiin viisauksiin, vaikkapa tähän:
https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/924
- jotainpittääolla
Minä en juo kahvia. Sen sijaan käyn mahdollisuuksien mukaan vessoissa tms. itsetyydyttämässä tauoilla ja väliajoilla. Se tekee hyvää. Välillä juon omat tuotokseni siinä samalla. Se on terveellistä kun tulee omasta kehosta. Siunausta.
- qwert4566
No jo on puhujaveljellä tavat..
- Hyönteisusko
Raamatussa puhutaan ihmisistä, jotka laittavat suun eteen suojia, ettei lentelevät hyönteiset menisi suuhun. Samaan aikaan nämä ihmiset syövät kameleita.
- etsivivä-xxx
Asia hoituu sillä että liittyy 7 päivän adventisteihin. Kahvin juonti loppuu siihen ja ravinnoksi tulee kasvisruoka.
- Hurskaskurjuus
Olen pyrkimässä kokonaan ruuasta eroon. Se vaikuttaa piristävästi ja sitoo minut tänne maan päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1071173
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt621153Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146866Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64863- 68757
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel108667Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto97633- 54608
- 78571
- 39538