Onko totta että nuo mersun penkit noin heikot. Onko tuo jotain kerniä vai mitä kun ei normaalia istumista kestä?
Mersun penkit.
11
4488
Vastaukset
- Mersustelija
Totta on se, että Mersuunsa saa valita istuinten verhoilumateriaalin varsin vapaasti lukuisista eri vaihtoehdoista. Kerni (Finlaysonin muovipintainen puuvillakangas, lähinnä pöytäliinoissa käytettäväksi tarkoitettu) ei kuitenkaan kuulu näihin vaihtoehtoihin.
Kangas- ja nahkaverhoilut kestävät normaaliin tapaan, mutta Avantgardessa vakiona oleva kauppanimellä Artico tunnettu puolikeinonahka on huono. Muovisen hiostava ja lyhytikäinen. Kuskin rotevuudesta riippuen 50.000 - 150.000 km jälkeen alkaa kuskin penkin verhoilun hajoaminen. Saumat on tehty kunnolla ja tukeva istuin kestää muuten hyvin, mutta Artico keinokumi alkaa repeillä.
Valitse mieluummin laadukkaammin sisustettu Classic tai Elegance, tai jos tahdot Avan, niin rastita nahkaverhoilu.- Mersustelija
”Avantgardessa vakiona oleva kauppanimellä Artico tunnettu puolikeinonahka...”
Mitähän mallisukupolvea tuo mahtaa koskea? Kun tilasin omaani (C 180 T A, S205) vähän yli 3 vuotta sitten, ei versionimi Avantgarde mielestäni liittynyt mitenkään istuinten verhoilumateriaaliin vaan lähinnä keulan ilmeeseen (Avantgarden vaihtoehtona oli Exclusive, jossa ”klassinen Mersu-säleikkö”). Valitsin Avantgarden ja sain siihen vakiona nimellä Aberdeen kutsutun kangasverhoilun. Siihen olen ollut tyytyväinen. Esimerkiksi nahkaa (kesällä hiostava, talvella kylmänkalsea) en olisi ottanut, vaikka olisin saanut samaan rahaan. Mersustelija kirjoitti:
”Avantgardessa vakiona oleva kauppanimellä Artico tunnettu puolikeinonahka...”
Mitähän mallisukupolvea tuo mahtaa koskea? Kun tilasin omaani (C 180 T A, S205) vähän yli 3 vuotta sitten, ei versionimi Avantgarde mielestäni liittynyt mitenkään istuinten verhoilumateriaaliin vaan lähinnä keulan ilmeeseen (Avantgarden vaihtoehtona oli Exclusive, jossa ”klassinen Mersu-säleikkö”). Valitsin Avantgarden ja sain siihen vakiona nimellä Aberdeen kutsutun kangasverhoilun. Siihen olen ollut tyytyväinen. Esimerkiksi nahkaa (kesällä hiostava, talvella kylmänkalsea) en olisi ottanut, vaikka olisin saanut samaan rahaan.> Esimerkiksi nahkaa (kesällä hiostava, talvella kylmänkalsea)
Jännästi kyllä tuo ei tunnu pitävän paikkaansa, kenties hyvästä ilmastoinnista / lämmityksestä johtuen? Tosin minä en talvella yleensä kylmään autoon hyppää, vaan lämmitys päälle 20 minsaa ennen lähtöä...
Ja taitaa mersulla olla ilmastoitu nahkapenkkikin, jos pelkää sitä hiostavuutta. Voi maksaa vähän ekstraa.Mersustelija kirjoitti:
”Avantgardessa vakiona oleva kauppanimellä Artico tunnettu puolikeinonahka...”
Mitähän mallisukupolvea tuo mahtaa koskea? Kun tilasin omaani (C 180 T A, S205) vähän yli 3 vuotta sitten, ei versionimi Avantgarde mielestäni liittynyt mitenkään istuinten verhoilumateriaaliin vaan lähinnä keulan ilmeeseen (Avantgarden vaihtoehtona oli Exclusive, jossa ”klassinen Mersu-säleikkö”). Valitsin Avantgarden ja sain siihen vakiona nimellä Aberdeen kutsutun kangasverhoilun. Siihen olen ollut tyytyväinen. Esimerkiksi nahkaa (kesällä hiostava, talvella kylmänkalsea) en olisi ottanut, vaikka olisin saanut samaan rahaan.W205 ja W213 korimallissa ulkoista olemusta ja sisustusta ei enää sidottu toisiinsa, joten kertomasi yhden ulkoasun ja toisen sisustan yhdistelmä on luonnollinen asia, onneksi.
Artico keinonahalla ei ole mitään tekemistä nahan kanssa, se on joka suhteessa huonompi.
Nahkasisustusta minulla ei ole mitään tarvetta myydä kenellekään, siinä on etunsa ja haittansa.
Kesällä oikeasti kuumalla säällä ihan mikä tahansa verhoilu on tuuletettuja nahkaistuimia hiostavampi. Tämä harmittaa, koska omani on köyhäilymalli ilman tuulettimia.
Kurakenkien, jäätelön ja suklaan jämien siivoaminen nahasta vaatii vain pyyhkäisyn kostealla rätillä.
Minun autoni nahkaverhoilu PESTÄÄN kerran vuodessa nahkasaipoualla ja vedellä ja suojataan sen jälkeen hoitoaineella. Milloin viimeksi pesit kangasverhoillun autosi istuimet? Ei koskaan (ko) - iljettävää?
Vanhan auton oven avaus voittaa uuden auton karsinogeenisten liuottimien löyhkän, kun vastaan tulvahtaa puhtaan hyvin hoidetun nahan tuoksu.
Kovalla pakkasella ei autosta noustessa räisky valtavia staattisen sähkön kipinäitä plyysiverhoilun tapaan.
Talvella en edes käytä istuinlämmittimiä. Aito lampaantalja Webastolla esilämmitetyn auton penkillä on mukavampi.
Kestävyys riippuu materiaaleista. Tekstiilejä on hyviäkin, ja toisaalta huobosti hoidetun kangasverhoilun voi vielä pelastaa pesemällä sen edellisen huolimattoman omistajan jäljiltä. Laiminlyöty nahka on 10 vuoden jälkeen pilalla.
Hyvä kun tekevät erilaisia, että kaikki saavat mieleisensä!
- Kokemusta
Uusissa Volvon 90 sarjan autoissa on mielestäni parhaat penkit.
Pitääpä kokeilla. En ole noilla kiinanvolvoilla vielä ajellutkaan.
Viime vuosikymmenellä Volvon penkit olivat suurin piirtein surkeimmat mitä löytyi. Kia tosin vei sen kategorian voiton ajamistani autoista.TheRat kirjoitti:
Pitääpä kokeilla. En ole noilla kiinanvolvoilla vielä ajellutkaan.
Viime vuosikymmenellä Volvon penkit olivat suurin piirtein surkeimmat mitä löytyi. Kia tosin vei sen kategorian voiton ajamistani autoista.Uusi 90-sarja on varsin hyvä.
Volvo kopioi Mersun lisävarusteisen monisäätöistuimen eri korkeuksilla mukautuvan selän kaaren ja selkänojan leveyssäädön säätöpanelin toimintalogiikkaa myöden. Ei sentään säätöpanelin ulkonäköä kehdannut ottaa suoraan Mersusta.
Tavalla tai toisella huonoksi menneen penkkimateriaalin voi myös päällystää
mittaan ommeilluilla päällisillä. On myös nahkaa ja vahvistettuja kylkiä.
Eräs tamperelainen yritys tekee niitä.
35.000 km ajetun autoni penkkimateriaali oli vaalea, etten sanoisi valkoinen.
Koska tiesin, ettei sellaista voi pitää siistinä, tilasin konepestävät lisäpäälliset.
Kuskin puoleen tuli seitsemän vuoden jälkeen pieni kuluma, ( m.l. 190.000),
mutta yllätys, yllätys, ao. liike suostui myymään minulle yhden samanlaisen selkänojaosan käytössä kuluneen tilalle.
Huomasin edelleen asennuksessa, että lisäsuojamateriaali oli kestänyt käyttöä, ollen päällisten alla aivan puhdas.
Tosi hyvää palvelua.- Mersustelija
Puolisen vuosisataa sitten oli enemmän kuin tavallista suojata auton alkuperäinen istuinverhoilu mittoihin tehdyillä päällisillä. Isävainaakin hankki vuosimallin 1968 Mersunsa istuimiin jostakin karvapintaiset lampaantaljapäälliset. Vieläköhän jokin taho valmistaa sellaisia?
Kiitos muistutuksesta! Jos tahtoo vaalean sisustuksen, nahka on varsin helpoo pitää puhtaana. Oli yksi tuollainenkin muutaman vuoden, todella helpoo ja aina siisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596739Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3495824Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1745451Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1505213Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil214464Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463155Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202956Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282777Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud42740- 852427