Pan -jumalan palvonta ok?

Huilunsoittajaksiko

Olen pitkään yrittänyt etsiä itselleni sopivaa uskontoa. Nyt olen löytänyt yhden mielenkiintoisen jumalan jota voisin alkaa palvomaan mutta hieman vielä harkitsen asiaa. Kyseessä on nimittäin Pan -jumala. Kaikin puolin mielenkiintoinen ja inspiroiva hahmo. Mietin kuitenkin voiko Pan -jumalan palvonnasta seurata jotain kielteisiä juttuja. Hänellä kun oli niitä vähän nyky-yhteiskunnalle vieraampiakin taipumuksia koskien esimerkiksi vuohia. Ei kuitenkaan sentään mitään kansanmurhia tai massahukuttamisia kontollaan kuten joillakin muilla jumalilla. Onko palstalaisilla näkemyksiä asiaan? Tuossa linkki wikipediaan jos Pan ei ole entuudestaan tuttu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pan_(god)

5

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pan-jumalasta en tiedä. Kuvittelen että se on sitä mihin sitä käytetään.
      Kokeile katsoa Ihmeiden Oppikurssi kirjaa, useimmista kirjastoista sen löytää. Se ei opeta tekemään ihmeitä eikä se ole uusi uskonto, se on kurssi. Valtava 1400 sivuinen järkäle muodostuu yksiin kansiin sidotusta kolmiosaisesta eeppoksesta. Eka osa on Teksti toinen osa on Oppilaan työkirja kolmas on Opettajan käsikirja. Aloita siitä kolmannesta siinä on kerrottu miten on hyvä opiskella.
      Se ei ole uusi raamattu, siinä on käytetty raamatun sanastoa mutta se kääntää raamatun käsitteet uuteen tapaan ajatella.

      https://books.google.fi/books?id=6Pz2yK7-v18C&pg=PA1&dq=ihmeiden oppikurssi johdanto&hl=sv&sa=X&ei=xRXVUtfdEqr64QS7-oDoAQ#v=onepage&q=ihmeiden oppikurssi johdanto&f=false

      Englanniksi se on kokonaan netissä

    • Huilunsoittajaksijo

      Joo ei kyllä kiinnosta tippaakaan. Olisiko jollain mielipidettä Pan:ia koskien?

    • Pan näyttää kyllä melko homolle tuossa wikin kuvassa.

      Toisaalta onhan se lesboksen saarikin noilla piireillä :-)

    • valhekirjoja

      Pan on Saatana!

    • 12____13

      No, miksi Pan, miksei ennemmin esim. naapurin vuohi, tai koivun tuohi? Jos voi pitää omana jumalanaan jotain alkeellista, en oikein näe miksi valitsisi Panin.

      Itse suosittelen pitämään Raamatun Jumalaa vain, muut on karmeaa sekundaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      102
      2262
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1428
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1420
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      30
      1365
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1243
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1078
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      995
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      944
    9. 122
      821
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      806
    Aihe