"Ilmatieteen laitos on antanut pakkasvaroituksen muun muassa Uudellemaalle" (IL). Että tällainen lämpeneminen päällänsä...
Pakkasvaroitus annettu!
11
57
Vastaukset
- Khf59
Kun nyt kerran otit puheeksi:
http://www.vuodenluontokuva.fi/vlk/default.asp?iId=GGEDDF
Selkäkeikkanaurua! - eelis.kylmenee
Ankaraa on pakkanen, ankaraa, näinä kuumina aikoina.
- toinentoope
Tammikuun pakkanen todistaa, ettei ilmastonmuutosta ole!
- hohhoijaaa
Pakkanen on Suomessakin suuri uutinen ilmastonmuutosaikakaudella!!!
- SitäMäVaanettä
Kummasti palsta hiljeni täysin huippupakkasten alettua.
Ehkä lämpenemishömppä ei nyt oikein lankea otolliseen maaperään..? Naruskassa tehtiin toissa yönä Suomen tämän talven pakkasennätys 36,6 astetta.
Saas nähdä tuleeko tänä talvena yli 40 asteen pakkasia. Viime vuosina pakkasennätykset ovat heikentyneet.
https://ilmatieteenlaitos.fi/kovat-pakkaset-ja-kylmimmat-talvet- PierreReview_
Se tuleeko yli 40 asteen pakkasia, on ainakin aiempina vuosina tällä palstalla joidenkin toimesta tulkittu niin, että tuli tai ei, todistaa se AGW:n puolesta. Eli: a) jos ei tule, on ilmasto lämmennyt, koska AGW ja b) jos tulee (ja enemmänkin), niin nämä ovat ääri-ilmiöitä, joiden syy on AGW. Toisin sanoen, olipa miten päin hyvänsä, tämän ajatusmallin mukaan mitkään empiiriset havainnot yli 40 asteen pakkasista eivät voi falsifioida AGW-hypoteesia.
Mikäli pakkasennätykset ovat heikentyneet, voisi sitä selittää seuraavanlaisella hypoteesilla. Auringon aktiivisuuden heiketessä kosmisen säteilyn määrä lisääntyy, jolloin muodostuu enemmän tiivistymisytimiä ja pilvisyys lisääntyy eli puhutaan Svensmark-efektistä. Pilvisyyden lisääntyminen leikkaa tehokkaasti kaikkein kylmimpiä pakkaslukemia ja varsinkin näin Suomen talvi-ilmastossa: selkeällä havaintopaikalla saattaa olla -25 astetta kun taas melko lähellä toisella mutta pilvisellä havaintopaikalla vain -10 tai -15 astetta. Ennen kuin joku neropatti ryhtyy pieksemään olkiukkoa, todettakoon ettei tässä väitetty pilvisyyden viime vuosina lisääntyneen, yllä oli vain hypoteesi siitä, mikä voisi olla taustalla, jos kaikkein kireimmät pakkaslukemat ovat harvinaistuneet.
Sinulle Jöns esitettiin kysymyksiä ketjuissa "Muistoja Antarktiksesta" ja "Mitä tapahtui otsonikadolle", mm. Manhattan-Malediivit-Arktis -kysymys. Olet myös monessa yhteydessä huudellut "vertaisarvioitujen arvostetuissa tiedelehdissä julkaistujen tutkimusten" perään. Kun noissa ketjuissa sinulle tarjottiin kultalautasella NASAa ja Naturea, niin luikit pakoon häntä koipien välissä. Miksi? Väitteesi siitä, että olet jollakin toisella palstalla "arvostettu keskustelija" joutuu vähintäänkin outoon valoon.
Ennen vanhaan äiti sanoi, milloin uloslähtiessä tuli laittaa pipo päähän. Ei siihen ilmatieteenlaitoksen "varoituksia" tarvittu. Myrskyvaroituksen vielä ymmärtää, mutta että oikein pakkasvaroituskin. Seuraavaksi varmaan kehittävät kauniin aurinkoisen kesäkelin varoituksenkin, ai mutta, sellaisiahan on jo kaksikin kappaletta. Ne kulkevat nimillä hellevaroitus ja UV-säteilyvaroitus. Näillä tarkoitetaan, että jos kesäpäivästä uhkaa tulla niin lämmin, että ulkona voisi oleskella ilman paitaa, saattaa sen seurauksena iho ruskettua tai iltaan mennessä jopa punertaa.
- mykkäläinenorpolainen
ilmastonmuutos peruttu
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253785Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283540Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42220- 1081617
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181528Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1221272Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136917Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99860Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77787- 85733