Mielenkiintoista...
https://seuraakristusta.fi/ajankohtaista/maya-alueen-loydot-mormonin-kirjan/
Mayat vs. Mormonit
7
87
Vastaukset
Juuri tänäänhän tuli tuosta ohjelma National Geographic-kanavalta. Se, että jotkut typerät amerikkalaiset antit olivat joskus sanoneet, että eihän Arabian niemimaalla kasva puita, vaikka niitä kasvoi ja kasvaa, se ei millään tavalla todista, että Smithin satuporukat olisivat tehneet niistä laivoja ja purjehtineet niillä Tyynen Valtameren kautta Amerikkaan...
Yhtä hyvin minä voisin väittää, että kyllä Suomalaiset ovat menneet Kiinaan koska sieltä löytyy aina uusia argelogisia kohteita.
Todostetaan väitteet ihan oikeasti, esim. DNA-tekniikalla. Tiedetään jo, että Smithin sadut miljoonakansoineen lähi-idän perimällä ovat mahdottomuus. Siinä ei auta, vaikka laittaisi päänsä pallopurkkiin.
> Parley P. Prattin mukaan Mormonin kirjan arvostelijat kirkon alkuaikoina väheksyivät sitä sanoen: ”Amerikassa ei ole antiikkia, ei rauniokaupunkeja, rakennuksia, muistomerkkejä, kaiverruksia, valleja tai linnoituksia osoittamassa, että Mormonin kirjassa kuvailtujen ihmisten olemassaolo voitaisiin todistaa.”
Voihan noinkin olla, mutta haluaisin kuitenkin niiden antien nimet, jotka eivät olleet tuohon aikaan kuulleet amerikan arkeologisista löydöistä. Vai onko tuo vain Prattin heitto?Täsmennän vielä, että tuo TV-ohjelma kertoi Mayojen sivilisaatiosta ja tuosta jo vuosia käytetystä Laser-tekniikasta, ei Smithin saduista.
Ja vielä tuosta Kiinaan menneestä suomalaisporukasta. Suomessahan kasvaa puita, joten siitä seuraa (melkein) väistämättä, että niistä on tehty veneitä, joilla on soudettu Kiinaan. Sanotaanhan jossain laulussakin, että soutuveneellä Kiinaan, joten sen täytyy olla totta. Todisteet ovat ollimaisen aukottomat.
- Ygrad
Mormonin kirja on Joseph Smith nimisen rikollisen sepustama ja muilta lainaama sekava teos jonka tekstistä voi löytää "totuuden" kaikkiin elämän ongelmiin jos vain jaksaa käyttää mielikuvitusta ja maksaa täydet kymmenykset mormonikirkolle.
Mormonin kirjan perusajatus lähi-idän kansoista Amerikan mantereella oli jo tunnettu käsite jota esimerkiksi Ethan Smith käsitteli kirjassaan "View of the Hebrews". Joseph Smithin sepustama Mormonin kirjan onkin suoraa plagiointia eri teoksista ja nykyaikana se hylättäisiin lainauksien ja muiden ajatuksien varastamisesta. Ja tuon maya-alueen väestömääräksi on arvioitu 15-20 miljoonaa henkeä. Mutta omituisesti heidän lähi-itäläinen perimänsä on kadonnut täysin. Vanha korkeakulttuuri on kadonnut, mutta maya-intiaaneja elää vielä nykyisinkin monen valtion alueella, yksistään Guatemalassa liki kymmenen miljoonaa eli siellä he muodostavat peräti väestön enemmistön. Puhtaan matematiikan mukaanhan valtaosan heidän perimästään pitäisi olla lähi-itäläistä, mutta jotenkin kummallisesti se on kadonnut pallopurkkeihin...
Ollit ja muut, myöntäkää jo MK saduksi, kuten monet Amerikan mormonit jo tekevätkin!Kas vain. Taas viestini poistettu, vaikka siinä ei mielestäni ollut mitään sääntöjen vastaista. Täsmensin, että tuo 15-20 mljoonaa on siis arvo jo tuolloin muinaisen maya-korkeakulttuurin silloisesta väestömäärästä.
- Savuava_peili
Tuohon Sulkakäärmeen ja Jaguaarijumalan kansaan ei hyvällä tahdollakaan saa ujutettua MITÄÄN juutalaista vaikutusta, perimää, juridiikkaa tahi rahataloutta.
Eikö Mormonin kirjan kansat pyörinyt nykyisen New Yorkin valtion alueella? Tuskin juutalaiset olisivat edes selviytyneet hengissä, jos olisivat rantautuneet Yucatanin niemimaalle. Mayat olivat sen verta taitavia sodankäynnissään.
Kannattaa muuten tutustua heitin kulttuuriin, rikas ja tekstit nykyään käännetty !!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011021
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt57979Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144788- 65695
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel102553Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89547- 78541
- 53527
- 39518