Koska jo tiedämme, että elämän syntymä ei ole sattuma tyhjästä, vaan lukemattomien monimutkaisten prosessien tulos, voimme päätellä, että elämä syntyi, koska se oli mahdollista. Elämä ei ole kuitenkaan tätä, minkä nyt tällähetkellä koemme, vaan jatkuvasti muuttuva tuote. Ihminen on luonut kymmenien tuhansien vuosien aikana asioille ja ilmiöille kaikenlaisia merkityksiä ja selityksiä ja yksi niistä on näkemys maailmasta ja elämästä ns. valmiina tuotteina, jotka putkahti tänne sellaisenaan tyhjästä "sanan voimalla". Kuitenkin jo tiedämme, että tämän "valmiin tuotteen" matka on ollut miljardien vuosien mittainen, eikä se aluksi ollut lähelläkään nykyistä, eikä nykyinenkään ole millään tavalla valmis. Ja se on varsin epätäydellinenkin, jota ihminen kehittyessään on joutunut täydentämään parhaansa mukaan. "Sanan voimalla" on varsin epäuskottava selitys.
Kuinka pitkään ihminen jaksaa vielä nähdä kaikkialla "sanan voimaa"? Yli 30000 vuotta on jo uskottu näkymättömiin voimiin ja olentoihin, ja aina kuvio on ollut sama; kirjoitettuun ja kerrottuun uskotaan, vaikka yliluonnollisesta ei ole ainuttakaan havaintoa, ja koska ei ole havaintoja, havaittuun luontoon liitetään uskomuksia, jotta se nähdään uskomuksen kautta, "älyllisesti luotuna". Taipumus huijata itseään, sekä toisiaan, kertoo sekin elämän epätäydellisyydestä, jopa älyttömästä elämän suunnittelusta.
Tarina luojasta on merkityksen luomista.
5
59
Vastaukset
- Anonyymi
Sitten kun ihmiset pystyvät elämään ilman tarvetta lupauksesta ikuiseen elämään ja tässä elämässä ei tarvita näkymätöntä jumalaa kertomaan mitä elämässä pitää tehdä. Enemmän näkisin asian niin että tästä kaikesta on tullut vallankäytön väline. Ihmiset ei uskalla elää eri tavalla kuin on tehty varsinkin hyvin uskonnollisissa maissa. Ihmiset syntyvät uskontoihin eikä niitä sitten aletaan kyseenalaistamaan.
Varmaankin on vaikeaa vetää rajaakaan elävän ja ei-elävän välille atomi- ja molekyylitasolla.
- Anonyymi
Ja pitää keksiä jokin "selitys", kun tieto puuttuu...
- Anonyymi
Eikä riitä, että sen keksii, vaan monesti sen haluaa saada (ja tarvittaessa pakottaa) toisetkin omaksumaan pilkkuakaan muuttamatta.
"Koska jo tiedämme, että elämän syntymä ei ole sattuma tyhjästä, vaan lukemattomien monimutkaisten prosessien tulos, voimme päätellä, että elämä syntyi, koska se oli mahdollista. "
Loistavaa tulkintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35840Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27586- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15482