Demari ja ministeri Sanna Marin haluaa lisää vapaa-aikaa lapsille ja perheelle

Jo pitkään tiedetty, mutta nyt onneksi valtahallituspuolueen ministerinä framille nostettuna.

Demarit olivat kuulussa Forssan hengessä luoneet jo kahdeksan tuntisen - sitten tuli presidentti Urho Kekkosen aikana viisipäiväinen työviikko, kun lauantain pulikas tipahti pois työpaikoilta ja kouluistakin - ainakin kansakoulusta, muistaakseni ;-)

Sanna on aivan oikeassa ja ajassa! Nykyään automaatio, robotiikka, teko- ja avustava keinoäly ottavat yhä enemmän työtehtäviä haltuunsa - moni työtehtävä ihmistekoisena piirtyy historiaan - tämän Sanna nuorena ja terävänä havainnoitsijana on hoksannut nyt ottaa esille. Tämä lienee sitä sosiaalidemokratian uudistumista?

Ehkä tuo työajan lyhennys onnistuisi ensin puolittamalla perjantain tai sitten kokonaan - jos jäljelle jäävien neljän arkipäivän työajaksi otetaan väliajaksi 8,5 tuntia - näin saataisiin työpäivittäistä tehokkuutta lisää.

Ehkä kuusi tuntia ja perjantai sitten mukana. Palkat luonnollisesti asettuvat lyhentyneen työajan puitteisiin -tyhjästä ei voida palkkaa maksaa ja nostaa, ellei sitten roboautomaatio nosta tehokkuutta - tuota palkanalentamattomuutta kompensoimaan, vai haluaako omistajaporras leikata sen omista osinkokupongeistaan?

Sanna ei maininnut mitään ympäristökehityksestä eikä kulutushokemasta johon viisaat talousihmisemmekin perinnepoliitikkojen kanssa hairahtuvat - ajattelematta, ettei loputonta kasvua voi olla.

Nyt jo ympäristö, joka meidät lopulta kaikki elättää - käy "sydänkohtausriskillä" - se ei yksinkertaisesti kestä maailmanlaajuista kulutushypetystä.

Meidän on vähennettävä kulutustamme, se säästää rahaa, joka mahdollistaa pienemmät palkat, jotka asemoituvat sitten tuohon lyhentyneeseen työaikaan.

Lopulta se oleellisin Sannan esittämä asia toteutuu: Elämän laatuaika lapsille, perheelle ja omalle suvulle - lisäämään yhteenkuuluvuuden tunnetta - unohtamatta vapaa-ajan myötä tapahtuvaa huomaamisen ja huomaavaisuuden sivistymistä irtautua näyttö- ja vertailutaloudesta.

...
5622

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ammattimaista avaamista. Ei räkytystä, vaan asiaa. Tästä alkaa keskustelu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3690
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1491
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1221
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe