Hämeenlinnassa seurakunta kieltäytyy maksamasta vuokraa kirkon remontin sulkemasta katualueesta. Kaupunki on jo sovitteluhengessä laskenut vuokraa, joka olisi kaikilta muilta perittävällä listahinnalla ollut 27 000 euroa. Nyt 16 000 euroakin on liikaa ja kaikki pitäisi saada ilmaiseksi, koska kirkko on kirkko.
"Seurakunnan mielestä taas on kohtuutonta, että kun se huolehtii kaupungin julkisuuskuvasta maalaamalla kirkon, sitä ei huomioida vaan laskutetaan katualueen vuokrauksesta."
https://www.hameensanomat.fi/kanta-hame/seurakunnalla-ja-kaupungilla-kiista-kadun-sulkemisesta-kaupunki-perii-16-000-euron-laskua-kirkon-maalauksen-vuoksi-837937
Kirkon pitäisi saada kaikki ilmaiseksi
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kirkko on kantansa tehnyt selväksi. Kirkko ei halua olla osa Suomalaista yhteiskuntaa ja osallistua yhteiseen taakan jakamiseen. Kirkko on loinen, joka vain kuppaa, kuppaa, kuppaa ja ajaa omaa etua muun yhteiskunnan kustannuksella.
- Anonyymi
Uutisesta tulee mieleen kirkon vikinä ehtoollisviinin verottamisesta. Kirkko menetti edun, josta muut eivät Suomessa saaneet nauttia, ja kehtasi ryhtyä valittamaan asiasta. Suuri menoerä muka, vaikka todellisuudessa kirkko kylpee rahassa ja haalii sitä koko ajan lisää.
- Anonyymi
Kirkolle ei kelpaa yhteiset pelisäännöt, vaan aina pitää olla kieroilemassa muiden kustannuksella.
- Anonyymi
Hyvin oli vantaallakin luvattu seurakunnan puolesta, mutta ei pidetty lupauksista.
- Anonyymi
Kirkolla on rahaa rakentaa 13 400 000 euron tönö jonnekin Pohjanmaan perukoille, mutta kaupungille aiheuttamastaan haitasta se ei suostu maksamaan edes 16 000 euroa. Hiljaiseksi vetää tämä ahneus. Toivottavasti mahdollisimman moni eroaa kirkosta vastalauseena. Levitetään sanaa!
Kohtuus on kirkolle liikaa.
Yhteiskunnalliset normit aivan käsittämätöntä pakotusta ja kiristystä.
Hämeenlinnalaisseurakunnan vitutuskäyrä on kohonnut tappiinsa kun on saanut kuulla että Helsinkissä / Kampissa kirkko saa kaupungin keskeltä ilmaista tonttitilaa ja työntekijätkin maksetaan puolesta.
Hämeenlinnalaisseurakunta haluaa samaa tasa-arvoista kohtelua.- Anonyymi
"Seurakunnan mielestä taas on kohtuutonta, että kun se huolehtii kaupungin julkisuuskuvasta maalaamalla kirkon, sitä ei huomioida vaan laskutetaan katualueen vuokrauksesta."
Minusta on kohtuutonta, että kirkko saa kymmeniä miljoonia suoraa valtion tukea näihin kirkkojen maalaamisiin, jolloin kirkkoerointoilijat joutuvat näiden klubitalojen ylläpidon maksuhenkilöiksi. - Anonyymi
Höh, jostakin 16 000 on pois. Tietysti. Voi kysyä myös toisinpäin. Miten kaupungille tulee kustannuksia? Jos ymmärsin tekstin, listahinta on 27 000. Hämeenlinnan seurakunta ei voi kieltäytyä vuokranmaksusta, jos vuokran perusteet on lailliset. Kaupunki voi periä ne vaikka oikeusteitse. Joten todennäköisesti uutisessa on epätarkkuutta.
Kirkollisverojen maksajat toivovat seurakunnilta vastuullista varojenhoitoa. Talousarviot, kulujen kohdentuminen, tilinpäätökset yms. ovat julkista tietoa.
En tiedä Hämeenlinnan tilanteesta, mutta siellä ehkä on ruoka-apua, iltapäiväkerhoja, vanhus- ja nuorisotyötä jne.. joille tuolla summalla saisi hyötyä ja iloa aikaan.Minusta olisikin kiva nähdä tilanne, kun kirkko joutuu käräjille tälläisestä syystä.
Tosin, eihän se siihen mene.
Siitä on kirkon hyvävelijärjestelmät huolen pitäneet.- Anonyymi
Taisit unohtaa että paljonko Hämeenlinnan kaupunki tekisi 27.000 eurolla hyvää kaupunkilaisilleen?
Tunnetusti kirkon rahoista suurin osa menee uskonnollisen toiminnan pyörittämiseen, vain 2% menee noihin listaamiisi "hyötyä ja iloa" asioihin. 98% tuosta säästetystä summasta menee kirkkoherran ja muiden pappien palkkoihin, uskonnollisten rakennusten ylläpitoon yms. yms.
Kaupungin kassassa taas kaikki menee kaupunkilaisten hyvinvointiin. Yhtään euroa ei tarvitse käyttää "kaupunkiuskonnon" levittämiseen tai epädemokraattisen järjestelmän valta-asemien pönkittämiseen... Anonyymi kirjoitti:
Taisit unohtaa että paljonko Hämeenlinnan kaupunki tekisi 27.000 eurolla hyvää kaupunkilaisilleen?
Tunnetusti kirkon rahoista suurin osa menee uskonnollisen toiminnan pyörittämiseen, vain 2% menee noihin listaamiisi "hyötyä ja iloa" asioihin. 98% tuosta säästetystä summasta menee kirkkoherran ja muiden pappien palkkoihin, uskonnollisten rakennusten ylläpitoon yms. yms.
Kaupungin kassassa taas kaikki menee kaupunkilaisten hyvinvointiin. Yhtään euroa ei tarvitse käyttää "kaupunkiuskonnon" levittämiseen tai epädemokraattisen järjestelmän valta-asemien pönkittämiseen..." Yhtään euroa ei tarvitse käyttää "kaupunkiuskonnon" levittämiseen tai epädemokraattisen järjestelmän valta-asemien pönkittämiseen... "
Ei tarvitse ei.
Kirkon ulkomaanapuhan saa rahat valtiolta.
Weird.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609201IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3106412Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661460Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61341- 1091121
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831092Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut68937Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43818Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708