Kirkon pitäisi saada kaikki ilmaiseksi

Anonyymi

Hämeenlinnassa seurakunta kieltäytyy maksamasta vuokraa kirkon remontin sulkemasta katualueesta. Kaupunki on jo sovitteluhengessä laskenut vuokraa, joka olisi kaikilta muilta perittävällä listahinnalla ollut 27 000 euroa. Nyt 16 000 euroakin on liikaa ja kaikki pitäisi saada ilmaiseksi, koska kirkko on kirkko.

"Seurakunnan mielestä taas on kohtuutonta, että kun se huolehtii kaupungin julkisuuskuvasta maalaamalla kirkon, sitä ei huomioida vaan laskutetaan katualueen vuokrauksesta."

https://www.hameensanomat.fi/kanta-hame/seurakunnalla-ja-kaupungilla-kiista-kadun-sulkemisesta-kaupunki-perii-16-000-euron-laskua-kirkon-maalauksen-vuoksi-837937

11

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirkko on kantansa tehnyt selväksi. Kirkko ei halua olla osa Suomalaista yhteiskuntaa ja osallistua yhteiseen taakan jakamiseen. Kirkko on loinen, joka vain kuppaa, kuppaa, kuppaa ja ajaa omaa etua muun yhteiskunnan kustannuksella.

    • Anonyymi

      Uutisesta tulee mieleen kirkon vikinä ehtoollisviinin verottamisesta. Kirkko menetti edun, josta muut eivät Suomessa saaneet nauttia, ja kehtasi ryhtyä valittamaan asiasta. Suuri menoerä muka, vaikka todellisuudessa kirkko kylpee rahassa ja haalii sitä koko ajan lisää.

    • Anonyymi

      Kirkolle ei kelpaa yhteiset pelisäännöt, vaan aina pitää olla kieroilemassa muiden kustannuksella.

      • Anonyymi

        Hyvin oli vantaallakin luvattu seurakunnan puolesta, mutta ei pidetty lupauksista.


    • Anonyymi

      Kirkolla on rahaa rakentaa 13 400 000 euron tönö jonnekin Pohjanmaan perukoille, mutta kaupungille aiheuttamastaan haitasta se ei suostu maksamaan edes 16 000 euroa. Hiljaiseksi vetää tämä ahneus. Toivottavasti mahdollisimman moni eroaa kirkosta vastalauseena. Levitetään sanaa!

    • Kohtuus on kirkolle liikaa.
      Yhteiskunnalliset normit aivan käsittämätöntä pakotusta ja kiristystä.

      Hämeenlinnalaisseurakunnan vitutuskäyrä on kohonnut tappiinsa kun on saanut kuulla että Helsinkissä / Kampissa kirkko saa kaupungin keskeltä ilmaista tonttitilaa ja työntekijätkin maksetaan puolesta.


      Hämeenlinnalaisseurakunta haluaa samaa tasa-arvoista kohtelua.

    • Anonyymi

      "Seurakunnan mielestä taas on kohtuutonta, että kun se huolehtii kaupungin julkisuuskuvasta maalaamalla kirkon, sitä ei huomioida vaan laskutetaan katualueen vuokrauksesta."

      Minusta on kohtuutonta, että kirkko saa kymmeniä miljoonia suoraa valtion tukea näihin kirkkojen maalaamisiin, jolloin kirkkoerointoilijat joutuvat näiden klubitalojen ylläpidon maksuhenkilöiksi.

    • Anonyymi

      Höh, jostakin 16 000 on pois. Tietysti. Voi kysyä myös toisinpäin. Miten kaupungille tulee kustannuksia? Jos ymmärsin tekstin, listahinta on 27 000. Hämeenlinnan seurakunta ei voi kieltäytyä vuokranmaksusta, jos vuokran perusteet on lailliset. Kaupunki voi periä ne vaikka oikeusteitse. Joten todennäköisesti uutisessa on epätarkkuutta.
      Kirkollisverojen maksajat toivovat seurakunnilta vastuullista varojenhoitoa. Talousarviot, kulujen kohdentuminen, tilinpäätökset yms. ovat julkista tietoa.
      En tiedä Hämeenlinnan tilanteesta, mutta siellä ehkä on ruoka-apua, iltapäiväkerhoja, vanhus- ja nuorisotyötä jne.. joille tuolla summalla saisi hyötyä ja iloa aikaan.

      • Minusta olisikin kiva nähdä tilanne, kun kirkko joutuu käräjille tälläisestä syystä.
        Tosin, eihän se siihen mene.
        Siitä on kirkon hyvävelijärjestelmät huolen pitäneet.


      • Anonyymi

        Taisit unohtaa että paljonko Hämeenlinnan kaupunki tekisi 27.000 eurolla hyvää kaupunkilaisilleen?

        Tunnetusti kirkon rahoista suurin osa menee uskonnollisen toiminnan pyörittämiseen, vain 2% menee noihin listaamiisi "hyötyä ja iloa" asioihin. 98% tuosta säästetystä summasta menee kirkkoherran ja muiden pappien palkkoihin, uskonnollisten rakennusten ylläpitoon yms. yms.

        Kaupungin kassassa taas kaikki menee kaupunkilaisten hyvinvointiin. Yhtään euroa ei tarvitse käyttää "kaupunkiuskonnon" levittämiseen tai epädemokraattisen järjestelmän valta-asemien pönkittämiseen...


      • Anonyymi kirjoitti:

        Taisit unohtaa että paljonko Hämeenlinnan kaupunki tekisi 27.000 eurolla hyvää kaupunkilaisilleen?

        Tunnetusti kirkon rahoista suurin osa menee uskonnollisen toiminnan pyörittämiseen, vain 2% menee noihin listaamiisi "hyötyä ja iloa" asioihin. 98% tuosta säästetystä summasta menee kirkkoherran ja muiden pappien palkkoihin, uskonnollisten rakennusten ylläpitoon yms. yms.

        Kaupungin kassassa taas kaikki menee kaupunkilaisten hyvinvointiin. Yhtään euroa ei tarvitse käyttää "kaupunkiuskonnon" levittämiseen tai epädemokraattisen järjestelmän valta-asemien pönkittämiseen...

        " Yhtään euroa ei tarvitse käyttää "kaupunkiuskonnon" levittämiseen tai epädemokraattisen järjestelmän valta-asemien pönkittämiseen... "

        Ei tarvitse ei.
        Kirkon ulkomaanapuhan saa rahat valtiolta.

        Weird.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      227
      1628
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1581
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1174
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      46
      871
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      740
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      731
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      720
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      701
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      666
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe