Kielitaitoisille luettava:
https://www.n-tv.de/wissen/Warum-das-Klima-ploetzlich-kippen-koennte-article21256846.html
Tämä on alan huippuasiantutijoiden haastattelu nopeiten ilmastomuutosten mahdollisuudesta. He ovat pohtineet ja tutkineet aikaisempien nopeiten muutosten luonne, syyt ja ajoitukset. Näihin on käytetty eri tahoilla maailmaa kerättyjen laskeutumien vertailuja, joiden ajoitukset täsmäävät.
Nopea ilmaston muutos on mahdollinen, jopa todennäköinen
4
77
Vastaukset
Ja pöh.
Tyypillistä alarmismihömppää.- Anonyymi
Tuo ei ehkä ollut alarmistihömppää. Valitettavasti en osaa Saksaa kuin sen verran että tunnistin kielen. Tuossa jutussa voi olla kysymys nopeista luontaisista vaiheteluista.
Olen nähnyt ilmastotieteen 2000 vuoden käyrän. Siinä on useita nopeita nousuja ja laskuja. Niitä on siis ollut ennenkin ilman ihmisen vaikutuista. Ei tässä nykyajassa ole mitään poikeuksellista. Maallikkoalarmistit on vaan aivan sekaisin.
Ei ilmastoasiantuntijaksi tulla sillä tavalla, että niellään kritiikittömästi muiden maallikoiden väitteitä. Joutuu tekemään todella töitä, ja olemaan kriittinen sen suhteen mihin uskoo ja mihin ei.
Kun itse aloin aiheeseen tutustua jol 1960 luvulla kriittisyys on pelannut koko ajan. Niillä jotka on heränneet vasta tällä vuosikymmenellä se ei pelaa. 1970 luvulla ennustettioin jääkautta.
Sitten 1970 luvun lopulla joku alkoi ennustamaan lämpenemistä. Minä olen vain seuraillut tilannetta 1917 vuoteen asti. Silloin oli lehdessä kolumni ilmastonmuutoshömppää vastaan.
Juttu oli niin asiantunteva, että soitin sen kirjoittajalle, ja kysyin että mikähän oli CO2 taso 1800 luvulla ja mikä on kuolemanraja kasveilla. Hän otti selvää ja laittoi kolumnin otsikolla: Hiilidioksidipäästöt pelastaa ihmiskunnan.
Siitä nousikin niin suuri meteli, että piti muuttaa puhelinnumerot salaisiksi. Alarmistileiri alkoi riehumaan oikein urakalla. Myöhemmin sain kyllä häneen yhteyden työpaikan kautta. Hän oli erittäin kyllästynyt siihen, ettei valtavirtaa vastaan mahda mitään.
Nyt niitä jotka on valtavirtaa vastaan on jo paljon. 40 % kansasta vastustaa nykymenoa. Professori Korhola varoitti katastrofiuutisoinnin seurauksista jo 2013 vuonna luennolla.
Hänen ennusteensa on käynyt toteen. Jo puolet kansasta on tympääntynyt koko ilmastoaiheeseen. Koska alkaa avoin kapina. Ennenpitkää se alkaa. Persujen suosio johtuu paljolti heidän eriävästä ilmastokannastaan.
- Anonyymi
Ja pöh.
Tyypillinen denialistikommentti. - Anonyymi
Siinä n-tv:n artikkelissä on pääsoin kysymys tutkimuksista, jotka jääkairauksilla ja sedimenttitutkimuksilla on pyritty löytämään ja ajoittamaan ilmastomuutokset yli 10.000 vuoden ajalta. Ennenkaikki on siinä ollut tärkeä muutosten nopeus.
Elämme juuri sellaisessa jaksossa joss itse aiheutettut muutokset johtavat toistaiseksi tunnetussa ajassa ja nopeudessa hyvin suurinkin muutoksiin. Juuri sellaisia on voitu naillä tutkimuksilla todettaa.
t. sama ulkomaalainen
PS: kannattaa muuten tranlatorilla kääntää koko kirjoituksen suomeksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1942035
- 1331128
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21795- 58786
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34711ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522