Saako rekisterikilpien kiinnitysruuvien kantaa muokata kilpien kiinnityksen jälkeen , tehdäkseen kilpien varastamisen vaikeuttamiseksi ?
Rekisterikilven kiinnitys
5
462
Vastaukset
- Anonyymi
Saa tämän mukaan, kohta 2.
https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2000/20000764- Anonyymi
Siis pykälä 34 kohta 2.
Asia on näköjään aika tarkkaan määritelty jopa lakitekstissä.
Itse olen siis syyllistynyt tämän kohdan rikkomiseen siten, että kiinnitin kilvet tuontiautoon metallisilla ruuveilla, joiden päitä en maalannut kilven pohjan värisiksi, eli valkoisiksi.
Onneksi rikos on vanhentunut.- Anonyymi
Eikö "lainvartija" katsastus ole huomauttanut?
Ihanaa, ettei kaikkiin pikkujuttuihin puututa katsastuksessa :), no minulta hylättiin katsastus 70-luvulla, kun varoituskolmion heijastuspinta oli 1mm liian kapea, oli tuontiauto saksasta ja olin 18v. "jolppi", silloin ilmeisesti n. 50V. katsuria veetutti mun 2002 Ti Bemari ;))
Jännä kommentti - kiitos.
Katsastuksessa asiasta ei ole huomauteltu, vaikka ruuvien päät ruostuivat, koska
eivät olleet galvanoituja. Edelleen lienee harvinaisempaa, että kiinnikkeet ovat muunlaisia kuin valkoisia.
Mitä opimme tästä?
Aika paljon asioita lukee suoraan laissa ja nykyään lakikirja on jokaisen saatavilla aivan ilmaiseksi.
(www.finlex.fi)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947733- 374087
- 483650
- 2473206
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402752Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as402715Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212684- 462623
- 1402588
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292549