Autokauppahan Suomessa on jo aikoja sitten kohdistunut käytettyihin autoihin. Nyt myös urheiluvälinekaupoissa uudet jäävät myymättä ja ihmiset ostelevat käytettyjä. Näin kertoo Kauppalehti. Mm. XXL on vaikeuksissa, norjalaiset kun yllättyivät suomalaisten huonosta ostovoimasta.
Aika hyvin KIKY puree.
Vielä kun tulossa olevat veronkorotukset ja saadaan niskaan niin tämä maa alkaa olemaan valmis.
Kauppalehti: Suomalaiset ostavat urheiluvälineetkin käytettyinä.
9
118
Vastaukset
- Anonyymi
Varmasti vielä huonommasta talvesta.
Ei asia mitenkään uusi ole.
Ostin jo 15 v sitten laskettelumonot kirpparilta - kun kerran olivat sopivat.
Niillä on viikko vuodessa lasketeltu Alpeilla, enkä ole ostostani katunut.- Anonyymi
Minunkin lasketteluvälineet on 80-luvun lopulta, jolloin ne tuli ostettua uutena, mutta alkuvuosien melko ahkeran käytön jälkeen ovat jääneet enimmäkseen seisomaan käyttämättöminä.
Nyt 2000-luvulla niitä on tullut käytettyä ehkä alle 5 kertaa.
Tavalliset sukset mulla oli viimeksi lapsena 80-luvulla, sen jälkeen ei ole tullut hiihdettyä kuin armeijassa 90-luvun puolivälissä viimeksi.
Luistimetkin oli 80-luvulla, mutta sen jälkeen en ole sellaisia omistanut.
Polkupyöräni on vuodelta 2008, ostin sen uutena mutta se on halpis markettipyörä. Kesäisin tulee ajeltua jonkinverran huvikseen mutta arjessa liikun autolla tai joskus jopa kävelenkin liikunnan vuoksi, se ei maksa mitään ainakaan vielä.
Koskaan en ole millään salilla käynyt tai muutakaan maksullista liikuntapaikkaa käyttänyt. Ne on rikkaampien huveja. Matalasta teollisuustyön palkasta vie asuminen ja autonpito niin suuren osan ettei paljon muuhun enää jääkään rahaa. - Anonyymi
Niin no laskettelurinteet on tietysti maksullisia. Sekin on rajoittanut kiinnostusta lasketteluun 2000-luvulla kun liput on niin kalliita.
- Anonyymi
Kirpputorithan alkoivat kukoistaa jo 90-luvun lamassa jolloin alettiin ostamaat vaatteet käytettynä. Varakkaammat osti pakkohuutokaupoista muutakin tavaraa pilkkahintaan ja möivät sitten huikealla voitolla ne toisille varakkaille. Näin saatiin varastettua pienituloisilta se vähäkin omaisuus mitä olivat onnistuneet 80-luvulla saamaan.
Kyllä systeemi on tässä maassa VIRITETTY toimimaan vain ja ainoastaan jo ennestään varakkaille. Köyhä on ja pysyy köyhänä, tekipä tai olipa tekemättä ihan mitä tahansa!!!- Anonyymi
Ja miksi sitten köyhät ostavat vaatteet ym uutena, jos heillä kerran ei ole varaa uuteen? Juuri köyhän kannattaa ostaa lähes kaikki mahdolliset tavarat huutokaupoista ja kirpparilta.
Tuo väite siitä, että systeemi viritetty varakkaille on typerää itsepetosta. Valtaosa rikkaista on oikeasti kotoisin köyhistä tai keskiluokkaisista oloista ja tehneet rahansa omilla ansioillaan. Suomessa kuka tahansa voi lukea itsensä lääkäriksi, juristiksi tai vastaavaksi. Jos jää köyhäksi, näkyy syyllinen löytyy lähes aina peilistä. Ruikuttamalla typerästi ei rikkaaksi voi tullakaan eikä mitään saa aikaiseksi.
Köyhä pysyy köyhänä, jos on laiska eikä tee mitään itsensä eteen. - Anonyymi
Vielä yksi asia... Pakkohuutokauppaan voi osallistua kuka tahansa. Jos tavara kerran on pilkkahintaista niin miksi sitten köyhät eivät ostaneet niitä ja tehneet saman? Mitään estettähän siihen ei olisi. Tuo väite enemmän todistaa sen, että köyhät ovat laskukyvyttömiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vielä yksi asia... Pakkohuutokauppaan voi osallistua kuka tahansa. Jos tavara kerran on pilkkahintaista niin miksi sitten köyhät eivät ostaneet niitä ja tehneet saman? Mitään estettähän siihen ei olisi. Tuo väite enemmän todistaa sen, että köyhät ovat laskukyvyttömiä.
Tuo köyhien syyllistäminen se vasta itsepetosta onkin. Suomessa köyhyys on lisääntynyt, samoin maksuvaikeudet, luottotietonsa menettäneitä on ennätysmäärä nykyään. Väitätkö ihan tosissasi että nämä ihmiset ovat vain laiskoja?
- Anonyymi
Mitä ongelmaa muka on käytetyn tavaran ostamisessa? Jos käytetty toimii hyvin niin on turha haaskata rahoja uuteen. Monet hyvätuloisetkin ostavat nykyisin tavaroita käytettynä, tämä on osittain ekologinenkin valinta.
Tosin tällä hetkellä välinekaupan huonot tulokset johtuvat pitkälti etelä-Suomen lumettomasta talvesta, ei pelkästään käytettyjen tavaroiden myynnistä. Ei ihmisiä kiinnosta ostaa suksia, jos niitä ei pysty käyttämään. Ainakaan Turussa ja pk-seudulla ei ole ollut päivääkään kunnon hiihtokeliä tänä talvena. Ja noilla leveysasteilla asuu yli puolet suomalaisista,
Vaikka suomalaisten tulot olisivat paremmat, ei tuotteita silti olisi myyty tänä talvena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1891316
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50711Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t251612Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311590Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570