Jättääkö autoliikkeet pienet verot maksamatta?

Anonyymi

Ostin päälle 10 000e auton tunnetusta liikkeestä. Kauppa meni hyvin ja auto on toiminut. Huomasin autoveroa maksaessani traficomin sivuilla että autoliikkeellä on vielä noin 20e veroja rästissä ("verovelvollinen aiempi"=autoliike), jotka erääntyvät 10 päivän päästä. Aluksi ajattelin että maksan sen heidän puolestaan, mutta alkoi kiinnostamaan hoitaako tunnettu ketju oman osuutensa verosta kuten kuuluu? Onko kuinka yleistä että pikku summat vain "unohdetaan" ja luotetaan että auton ostaja sen kuitenkin hoitaa, koska muuten auto menee ajokieltoon? Jos asiasta muistuttaa rästistä autoliikettä niin onko maksettu myös ajoissa tai edes takautuvasti ostajan omalle pankkitilille? Saako autoliikkeet lähes päivittäin traficomilta listan automaattisesti veroista tai tarkistavatko tilanteen vähintään pari kertaa viikossa itse traficomilta (valmis verolista useasta autosta eräpäivineen) eli ei voi olla omasta tietämättömyydestä kiinni?

Veikkaan että rästiä venytetään aivan viimeiseen päivään saakka kunnes maksavat. Jos ei niin maksan itse ja laitan sähköpostia perään tilinnumeroni kera.... ja odotan sitten että pikku summa tililleni ilmestyy viimeistään parissa viikossa. Tyhmäähän se tekee maineelle jos pienistä summista mainetta hieman tahrataan.

Pahimmillaan olisin voinut ajaa vain autolla ja poliisien pysäyttäessä olisin saanut sakon. En tiedä lähteekö kilvet noin pienestä summasta? Pystyykö sen välittömästi pankkitunnuksillani tien päällä ollessa maksamaan ja poliisit antaisivat vain varoituksen kun näkevät rekisteristä että on ostettu liikkeestä enkä ole edes verovelvollinen?

21

3657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mulle kävi samanlainen tilanne, autovero oli maksamatta 3 viikkoa liikenteessä, soitin liikkeeeseen (tsusho auto), myyjä ei reagoinut ollenkaan vaan pyysi soittamaan liikkeen autosihteerille se kuului kuulemma hänen hoitaa.

    • En aivan tiedä mistä puhutte.
      Selventäkää siis!
      Itse vaihdoin dieselautoni n. vuosi sitten (15.03.19) tunnetussa autoliikkeessä tuoreempaan.
      Olin maksanut vaihdokistani veroa saamani maksulapun mukaan pari kuukautta eteenpäin.
      Veroasia pantiin kuitenkin Trafin toimesta kauppapäivänä poikki ja uutta autoani - jonka verot olivat päivätasolla edullisemmat - hyvitettiin täysmääräisesti maksamillani ennakoilla.
      En ole katsonut aiheelliseksi seurata, mitä vaihdokin veroille kävi, sillä mielestäni ne olivat kaupantekopäivään saakka maksettu.

    • Anonyymi

      Älkää huolehtiko toisten veroista vaan maksakaa omanne

      • Anonyymi

        joo, mutta jos autoliike jättänyt verot maksamatta ja uusi omistaja joutuu ratsiaan niin kilvet lähtee heti. Eli ostajan on pakko huolehtia/tarkistaa onko autoliike maksanut verot! Autoliikkeen ei sitä tarvitse kertoa.


    • Anonyymi

      Ajoneuvovero pitäisi olla henkilökohtainen eli vero ja lasku kohdistuu henkilöön. Eli maksamaton menee ulosottoon ja merkintä.

      • Anonyymi

        Se on vaan niin, että jos ajoneuvovero on maksamatta niin auto on ajokiellossa!
        Poliisi ei välitä kenelle se pitäisi kuulua vaan autolla ei silloin ajeta!


      • Anonyymi

        Ei ihmisistä makseta ajoneuvoveroa, joten sen on oltava ajoneuvokohtainen.


    • En vieläkään ymmärrä!
      Jos ostat käytetyn auton autoliikkeestä - ja autoliikkeestähän tässä oli kyse - niin sen liikkeen velvollisuus on kyllä myydä se auto verot maksettuna, vaikka auto olisi odottanut myyjän tiloissa ostajaa muutamankin käyttövoimaverolipun erääntymisen verran!
      Yksityinen myyjä voi tietenkin teoriassa myydä auton, jossa on erääntynyttä veroa, mutta ostajan kannattaa kauppakirjaan siis näissä tapauksissa kirjoituttaa, että auto ostetaan verot kaupantekopäivään saakka maksettuina.
      Mahdollista ratsiaa varten kauppakirja kannattaa pitää mukana autossa, jos asiaa noin kamalasti pelkää.
      Jättämällä erääntyneet verot maksamatta syyllistyvät molemmat vilpilliseen ja rangaistavaan tekoon, mutta se on sitten jo oma juttunsa.

      • Anonyymi

        En minäkään ymmärrä mitä kirjoitat autoliikkeen velvollisuudesta, kun tosiasia oli, että vero oli maksamatta! Ei se auta jälkeenpäin kenen oli velvollisuus kun kilvet lähti, auto jää siihen paikkaan.
        Eikä ratsiassa mikään kauppakirja auta. Jos verot on maksamatta niin auto on ajokiellossa ja poliisi ottaa kilvet irti.
        Enkä ymmärrä mikä on se toinen juttu. Asia on kuitenkin harvinaisen yksiselitteinen.


    • Anonyymi

      Palataan nyt alkuperäiseen kysymykseen: Maksavatko autoliikkeet lähes aina oman osuutensa verosta ilman minkäänlaista muistuttamista/vääntämistä? Vai tuppaako se helposti unohtumaan jos kyse pienestä summasta?

      • Anonyymi

        Asiallinen liike hoitaa hommansa kyllä, mutta ehkä joku kulttuurivähemmistöläinen tai lesojen liike voi lipsua asiassa.


    • Anonyymi

      miten sinä jätätkö pienet verot maksamatta jos saat jotain myytyä.

    • Anonyymi

      Vahinkoja sattuu. Varsinkin Trafin kanssa joka on erittäin usein sekaisin. Jos myytte auton vaikka 3v välein ette tähän törmää. Mutta myykää vaikka 3 autoa vrk niin huomaatte kuinka kivikautinen firma on kyseessä.

    • Anonyymi

      Minulla 10e verorästi maksettiin noin 7 päivää ennen erääntymistä. Kyseessä 13 000e auto.

    • Anonyymi

      Saatanan urvelot, jos vero on erääntymässä se ei ole erääntynyt! Autoliikkeille on ryhmälaskutus ja laskut menee eräpäivänä aina maksuun automaattisesti, mutta vasta eräpäivänä, sen takia tiedoissa lukee erääntyvä.

      • Anonyymi

        Mikä ryhmälaskutus?. Eikö eräpäivä ole silloin kun liike myy auton eteenpäin?


    • Anonyymi

      Eräpäivä on kyllä se, mikä lapussa lukee!
      Auton myyntipäivä ei vaikuta asiaan.

    • Anonyymi

      Minulle kävi sama. Ostin halvan auton autoliikkeestä. Oli vähän veroja pystyssä.

    • Anonyymi

      Ihan oikein , saatte omaa lääkettänne, komiaa.!

    • Anonyymi

      Jättää tietenkin, aina kaikki.

    • Anonyymi

      Ostin auton liikkeestä kesäkuussa, varasin katsastuksen nyt elokuulle ja konttorilta ystävällinen ihminen huomautti, että autosta on veroja maksamatta. Ei muuta kuin Trafin sivuille ja kyllä, autoliike ei ollut maksanut huhti-toukokuun veroja.
      Äkkiä maksuun ja kuitti auton hanskalokeroon. Autoliikkeeseen lähetettyyn viestiin ei ole tullut mitään vastausta. Ja auto samaa hintaluokkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      67
      4479
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      104
      3737
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3361
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1893
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1159
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      923
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      54
      878
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      122
      872
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      794
    Aihe