Käytettyä pikkuautoa etsimässä. Suomen hintataso vetää hiljaiseksi... :(

Anonyymi

Esimerkiksi 6 vuotta vanha Ford Fiesta jolla on ajettu jo 140 000 km, on hintapyynniltään 8 490 €. :O Moottori 1.0 turbo ja vaihteisto manuaali.

Eihän tuo ole kuin "vain" 50 000 markkaa paljon ajetusta pienimoottorisesta pikkuautosta....

Fiesta on koeajamistani pikkuautoista ainoa malli, jolla kelpaa ajella pidempääkin pätkää ja on isomman auton tuntua. Hyvä ajaa muutenkin, mutta tuo hintataso Suomessa. PRKLE!

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi Fiesta? Alle 10 pyynnillä kaupataan (jopa) uudempia ja alle 100 tkm ajettua Focuksia, meinaan jos ei halua vain isomman auton tuntua.

    • Anonyymi

      Kyllä kai se kysyntä ja tarjonta määrittää hintatason. Osta uutena vastaava, perinteisesti suositut pikkuautot ovat pitäneet hintansa aika hyvin, eli vuotuinen arvonalenema jää pieneksi.

    • Anonyymi

      kyn otat selvää paljon uusi vastaava vähennä siitä että 6 vuotiaan arvo on 35% uudesta.

      • Anonyymi

        Perus Fiestojen ovh hinnat pyöri v 2014 n. 14 000 - 16 000 € (valtaosa myynnissä olevista on juuri näitä). Näiden keskihinta pitäis sun laskutavalla liikkua jossain 5000 - 5500 € tuntumassa. Ei ihan taida keskivertoa (km/kunto) löytyä tuolla hinnalla, ellei sitten osta nipussa jälleenmyyntiin. Huono ja/tai paljon ajettu kyllä löytyy.

        Aloittajan Fiesta oli kyllä aika kallis kun katsoo kilsoja. Yleensä tuollaisilla ajetaan alle 10 000 - 15 000 per vuosi. Tuohon pyyntihintaan löytyy markkinoilta useita alle 50 tkm ajettua.


    • Anonyymi

      minusta yli 6000e ei kannata tarjota jos tarjoat 6000e auto jää sinulle. tai kävele ulos.

    • Anonyymi

      suora osto ilman vaihoa niin jos 6000e tarjoat auto jää sinulle valitettavasti.

      • Anonyymi

        Ei varmasti ole pelkoa siitä että kauppa syntyy


    • Anonyymi

      Kannattaa katsoa sen ostetaanautoja autoliikkeen tarjonta, todella edullisia laadukkaita autoja aina tarjolla.

    • Anonyymi

      15 vuosimalli 80tkm 7500e

    • Anonyymi

      Fordit ovat ennenkin olleet kalliita käytettynä, esim. jo 90-luvulla 80-luvun alun etuveto-Escortit olivat kirvelevän kalliita vielä pitkään. Mikähän niissäkin oikein maksoi kun eivät luotettavuudeltaankaan olleet mitään erityisen kehuttavia, juuttuvakurkkuiset kaasarit, jne...

    • Ford on aina osannut tehdä nättejä autoja!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      914
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      848
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      788
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      698
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. Lämmöllä muistelen niitä hetkiä...

      Silloin vuosia sitten! H.
      Rakkaus ja rakastaminen
      78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      488
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      476
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      467
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe