Perinteisesti kerrottiin että kun ravintoa on vähän niin nopeasti juoksevat ihmiset saavat ravintoa ja lisääntyvät. Siis hitaat näkevät nälkää eivätkä lisäänny.
Eli ihmisen kyky juosta paranee evoluution myötä.
-
Äskettäin puhuttiin mediassa ihmisen leuan pienentyneen aikojen kuluessa. Ei sen pitäisi vaikuttaa lisääntymiseen. Siis mistä on kyse?
Evoluutio muokkaa ihmistä
7
180
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmisillä päärynävartalo tarkoittaa raskasta alaosastoa, ja hidasta juoksunopeutta, eli saaliiksi jäämistä. Toisaalta muhkea peppu, kuten karhuilla, on vararavintoa. Ohutkinttuinen pinkoo pakoon ja saa jopa saaliin kiinni. Olemme selvästi jotenkin sukua mursuille, karhuille, gaselleille tai gepardeille.
- Anonyymi
Juoksemisella on merkitystä vain savannilla metsästäville, että jaksaa juosta leijonaa pakoon. Se ei siis ole yleisesti merkitsevä ominaisuus. Juoksija ei kuitenkaan saa montaakaan eläintä kiinni, vaan pitää keksiä muita keinoja.
Jonkun lutakon, meren tai järvenrannalla ei tarvitse juosta ollenkaan. Samoin keräilijä,, tai viljelijä ei tarvise ominaisuutta, vaan sitkeys riittää.
Oleellisinta on kekseliäisyys, ilman sitä ei juoksu paljoa hyödytä.
Leuat on esteettinenkin ominaisuus. kauniimmat on himotuimpia ja kun ruokaa ei tarvise ahmia ja hampailla raastaa voi leuat huoletta pienentyä.- Anonyymi
Ei ihminen ole juoksunopeudellaan koskaan pystynyt kilpailemaan saaliseläinten kanssa, vaan juoksukestävyydellä. Gasellit sun muut väsyvät nopeasti kun joutuvat sprinttaamaan karkuun uudestaan ja uudestaan, joten riittää kun metsästävä ihmisryhmä pysyy näköetäisyydellä kunnes saalis väsyy.
Leuat on esteettinenkin ominaisuus. kauniimmat on himotuimpia ja kun ruokaa ei tarvise ahmia ja hampailla raastaa voi leuat huoletta pienentyä.
-Leuat on jutun mukaan pienentyneet muutaman viimeisen sadan vuoden aikana. Vaikka niiden koko ei vaikuta kuka jatkaa sukua ja kuka ei.
Siis vaikuttaako tulevien sukupolvien ominaisuuksien periytymiseen muutkin asiat kuin se ominaisuuden vaikutus lapsilukuun.
- Anonyymi
En osaa sanoa olisiko leuan pienenemisestä muutakin hyötyä, mutta ainakin se on helpottanut erilaisten äänteiden tuottamista, mikä puolestaan on parantanut ihmisten kommunikointikykyä jo ennen varsinaista kielen syntymistä. Ihminen on sosiaalinen eläin, joten hyvin kommunikointikykyiset yksilöt ja erityisesti paremmin kommunikointikykyiset yhteisöt/laumat ovat menestyneet paremmin esimerksiksi metsästyksessä ja reviirikiistoissa.
Lisäksi tietysti jos raskasrakenteisemmalle leualle ei ole enää tarvetta, sen pieneneminen keventää päätä, mikä helpottaa juoksemista. - Anonyymi
Geneettiseen tai evolutiiviseen muutokseen ei ole tieteen mukaan ollut tarpeeksi aikaa. Alaleuan nopeaan surkastumiseen on ehdoteltu syyksi teollistuminen, sekä sairaudet, kuten liikalihavuus, diabetes jne., kuin myös ruuan esivalmistaminen, mikä vähentää tarvetta leukojen voimankäyttöön.
- Anonyymi
Ei sen muutoksen tarvitsekaan vaikuttaa mitenkään ihmeellisesti. Valtaosa muutoksista nimenomaan ei vaikuta mitenkään lisääntyvyyteen.
Mutta onhan tuo mielenkiintoista pohtia toki, mitä kaikkia syitä siihen voisi liittyä syntyvyyden osalta. Enkä pienempi leuka kiinnostaa, koska pää näyttää pienemmältä, jolloin synnyttäminen voisi olla hiukan helpompaa?
Tykkäsin myös ajatuksesta, miten se voi muuttaa puhetyyliä, tai vain vähentää suun jauhamista syödessä.
Tämmöiset pienetkin asiat voivat vaikuttaa lisääntymisen helpottamiseksi/huonontamiseksi yllättävillä tavoilla.
Otan kuitenkin laiskasti wikipedista selitystä, miksi leukaluumme on muuttunut.
"Antropologit uskovat, että viisaudenhampaat olivat evoluution ratkaisu esi-isämme raakaan, sitkeään ja kovaan ruokaan - kuten lehtien, juurien, pähkinöiden ja lihan.
Maatalouden tulon jälkeen yli 10000 vuotta sitten ihmisten pehmeät ruokavaliot yleistyivät, mukaan lukien hiilihydraatit ja runsaasti energiaa sisältävät elintarvikkeet.
Tällaiset ruokavaliot johtavat tyypillisesti siihen, että leuat kasvavat vähemmän eteenpäin kuin Paleoliittisen kauden ihmisillä, eikä viisaudenhampaille ole riittävästi tilaa."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386305Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1142431Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811188
