https://www.is.fi/perhe/art-2000007614286.html
"Perhe
Anna, 35, hankki lapsen ilman kumppania: ”Minulle tämä on ollut koko ajan suunnitelma A.
Epäilys siitä, etteikö hän voisi kasvattaa lasta yksin, ei ole koskaan käväissyt hänen mielessään."
Juu. ei suonut miehelle naisen hedelmöittämisen nautintoa, vaan pitkä pipettiputki senkin teki.
Juu, kyllä saa nainen pipettiputki lapsensa itse kasvattaa, ei siihen ketään miestä voi velvoittaa, kun ei ole mies saanut naista hedelmöittää.
Saman homman olisi nainen voinut tehdä, kun kerää vaan käytettyjä kondoomeja roskiksista ja käyttää niitä pimpulassaan.
Hyvin voi nainen tulla sillä tavalla raskaaksi, eikä tiedä kuka on lapsen isä.
Nainen hankki lapsen ilman kumppania
23
66
Vastaukset 23
- Anonyymi
Juu oli vielä laitettu kuvaan korvapuusteja, kuin nainen yrittäisi luoda romanttista kuvaa, että hän on leiponut miehelleen korvapuusteja.
Mitä vielä, nainen ahmii ne kaikki itse, kun ei ole miestä, vaan keinohedelmöitys pipetti, joka on lapsen isä.
On varmaan pipetin laittanut seinälle kehyksiin ja sitten kertoo lapselleen, että tämä on sinun isäsi tässä seinällä, tällainen muovinen pipetti, jolla sinut laitettiin alkuun. Minäkin tekisin noin, jos olisin nainen. Valitsisin isäksi jonkun menestyvän jännämiehen.
Aikanaan kyläläinen nainen huijasi rikkaan miehen siittämään itselleen lapsen valehtelemalla että syö pillereitä, pane vaan paljaalla, ja sitten sai hyvät elarit.Miehissä on tautiriski ja saattaapa olla vielä perintötekijöissäkin kusipään vikaa yms. Mutta yksin lapsen tekemisessä on sitten ne haasteet, kun itselle tuleekin jotain ongelmia ettei kykene itse huolehtimaan lapsestaan. Jonkinlainen tukiverkko olisi ainakin hyvä olla olemassa.
Yhden naisen tiedän, joka halusi lapsen ominpäin, koska ei uskonut löytävänsä miestä jonka kanssa suhde kestäisi. Aiemmat suhteet olivat olleet fiaskoja.
Hänkin muutti kotikonnuilleen, kun yksin lapsen kanssa pärjääminen kävi haasteeksi, tukiverkon luokse. Ja se kuulemma yllätti miten koville sitä joutuu yh:na, kun ei ole puolisoa jakamassa vastuuta.
Vaan ei sitä vastuuta jaeta kaikissa parisuhteissakaan. Eipä sikäli.No tuolla aloituksen naisella on jutun mukaan laaja tukiverkko..
Eikä muuten siitä miehestäkään välttämättä suurta tukea ole, jos tuo käy vain töissä ja haalii vielä iltatöitä itselleen..kuten kuulemma usein uudet isät tekevät.- Anonyymi
Elämä on arpapeliä, sitä voi jäädä yh:ksi vaikka leskeyden kautta. Tuttavani isä kuoli auto-onnettomuudessa matkalla synnytyssairaalaan...
Wwuwuw kirjoitti:
No tuolla aloituksen naisella on jutun mukaan laaja tukiverkko..
Eikä muuten siitä miehestäkään välttämättä suurta tukea ole, jos tuo käy vain töissä ja haalii vielä iltatöitä itselleen..kuten kuulemma usein uudet isät tekevät.Hänellä on asiat tukiverkon suhteen hyvin. Toisaalta sekin saattaa joskus kaikista kivoista puheista huolimatta kadota ulottumattomiin juuri, kun apua kipeimmin tarvitset. Joo, ei siitä kumppanista välttämättä ole yhtään apua minkään kodin- ja/tai lastehoidossa vuosiin. On työ ja on ehkä vielä muu urakkaluontoinen iltapuhde, vaikka talonrakennusurakka. Silloin sitä ollaan kuin yksinhuoltajat, aina kiinni lapsissa ja kodissa ihan sama mikä on tilanne tai omat voimavarat.
Tuttua huttua.Anonyymi kirjoitti:
Elämä on arpapeliä, sitä voi jäädä yh:ksi vaikka leskeyden kautta. Tuttavani isä kuoli auto-onnettomuudessa matkalla synnytyssairaalaan...
Se on aivan totta. Voi käydä periaatteessa mitä vaan, koska vaan. Mikään ei ole niin varmaa, kuin epävarmaa.
- Anonyymi
"Vaan ei sitä vastuuta jaeta kaikissa parisuhteissakaan. Eipä sikäli."
No siinäpä se pääpointti. Päinvastoin parisuhteessa voi toiselle (äidille) tulla kahta isommin vastuuta, kun lastensa isä ei kanna vastuuta edes itsestään, saati muista eikä auta millään tavalla - päinvastoin, ilkeilee ja kuormittaa, syyllistää ym Anonyymi kirjoitti:
"Vaan ei sitä vastuuta jaeta kaikissa parisuhteissakaan. Eipä sikäli."
No siinäpä se pääpointti. Päinvastoin parisuhteessa voi toiselle (äidille) tulla kahta isommin vastuuta, kun lastensa isä ei kanna vastuuta edes itsestään, saati muista eikä auta millään tavalla - päinvastoin, ilkeilee ja kuormittaa, syyllistää ymSepä se. Kuka uskaltaa enää lisääntyä, jos kaikki heittäytyy lapsiksi kesken kaiken.
- Anonyymi
Huvittavaa miten miehen surkean itsetunnon tämäkin taas polkee vielä surkeammaksi. :)
Onhan se vallan kauheaa että nainen voi hankkia vaikka kokonaisen lapsikatraan ilman mieheen koskematta.
"Saman homman olisi nainen voinut tehdä, kun kerää vaan käytettyjä kondoomeja roskiksista ja käyttää niitä pimpulassaan.
Hyvin voi nainen tulla sillä tavalla raskaaksi, eikä tiedä kuka on lapsen isä."
Tähän pitää sanoa, että nämä hedelmöitysklinikoiden hyväksymät miehet ovat olleet tarkoin valittuja. Nainen voi myös valita hiustenvärin, silmien värin jne.
Sen sijaan jonkun randomin kondomista hankittu sperma voi olla hyvinkin ala-arvoista ja tulos sitten sen mukainen. Kuka nainen haluaa sitä riskiä ottaa?
Olen itse leikkinyt ajatuksella hankkia kaksi lasta tällä menetelmällä. Mutta ei ihan vielä kuitenkaan. Minulla on hyvä ja turvattu työ, tienaan mukavasti ja talous kunnossa. Asunnon ostin kolme vuotta sitten. Elän sinkkuna ja aion elää edelleenkin, mutta pari lasta voisin mehdollisesti hankkia.
Olen tehnyt tutkimusta ja Tallinnassa Nova Vita Klinikalla hedelmöitysprosentti on yli 60. Se on Pohjoismaiden johtava klinikka tällä saralla. Ollaanpas sitä katkeria..
- Anonyymi
No ... tässäpä sinulla on yksi nainen, joka on tietoisesti hankkinut lapsen yksinään. Kerrohan mikä sinua tässä asiassa nyppii.
- Anonyymi
Ei kelpaa palstan ulisijoille se kun naiset hankkiutuvat raskaaksi miesten avustuksella, eikä kelpaa se kun hankkiudutaan raskaaksi ilman miestä :D Teki nainen niin tai näin niin aina se on väärin :D
- Anonyymi
Tuokin nainen olisi tehnyt jonkun naisettoman miehen onnelliseksi, kun olisi mies saanut hoitaa hedelmöityksen luonnollisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuokin nainen olisi tehnyt jonkun naisettoman miehen onnelliseksi, kun olisi mies saanut hoitaa hedelmöityksen luonnollisesti.
Vaan kun halusi kunnon geenit lapselleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuokin nainen olisi tehnyt jonkun naisettoman miehen onnelliseksi, kun olisi mies saanut hoitaa hedelmöityksen luonnollisesti.
random siittäjä on ehdottomasti parempi. Ei tule kukaan vaatimaan isän oikeuksia ja aiheuta hankaluuksia myöhemmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
random siittäjä on ehdottomasti parempi. Ei tule kukaan vaatimaan isän oikeuksia ja aiheuta hankaluuksia myöhemmin.
Ei tule jutussa kuvatun kaltainen isäkään vaatimaan "oikeuksiaan". Hänellä kun ei ole mitään oikeuksia lapseen, eikä saa mitään tietojakaan mahdollisesta jälkikasvustaan. Lapsi taas on oikeutettu saamaan tiedot isästään 18 vuotta täytettyään. Randomista isästä lapsi ei saisi halutessaan tietoa, eli todella huono vaihtoehto.
- Anonyymi
"käytettyjä kondoomeja roskiksista .."
Ei sitten ole järkeä päässä yhtään? Pelkästään roskia tonkimalla voi saada hivin tai hepatiitin. Ne ja paljon muuta voi tulla käytetystä kondoomista....
Naiset ovat kautta aikain kasvattaneet lapsia yksin, joten jutussa ei ole mitään uutta ja ihmeellistä. Sateenkaari-ihmisilläkin on ihan omat keinonsa lisääntymiseen. Hyvä vaan kun oikeen suunnittelee lapsen saattaa maailmaan. Propsit siitä. Tuskin on huono elämä lapsellakaan. Vissiin tukiverkosto valmiina jne.
Tuntuu olevan tähän aikaa paljon käytöshäiriöitä miehillä, niin en ihmettele yhtään että näin tehdään, kun on mahdollista.- Anonyymi
Jonkun jännämiehen siemeniä tuokin käyttänyt.
- Anonyymi
Ei jännämiesten tarvitse runkutella purkkiin. Nehän palstan ulisijoiden mukaan saavat piparia vasemmalta ja oikealta, kellon ympäri. Ei siinä ehdi mihinkään mällipankkiin käsitöihin.
- Anonyymi
HETKINEN, huomasin vaan, että viestini on poistettu, eikä ole mainintaa :
"Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä."
Siinähän pitäisi olla nollan tilalla 1.
Viestissä mainittiin suurinpiirtein, että " Pipetti on varmaan kehystetty seinälle...."
Ilmeisesti viestejä poistetaan, eikä merkitä, että on poistettu, koska palsta ei pysy kauniina, jos poistettujen viestien luku on nolla.- Anonyymi
Se oli alussa se....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581473Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551053Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.182693- 43681
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199638Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63585- 40526
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on62481- 30464
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23449- 31431
Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26430Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53427Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi25415- 37412
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159409Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394- 19384
- 6383
- 27380