https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008168660.html
"Helteet palaavat, näkee alan ammattilainen: ”Nyt kyllä on sellaiset merkit ilmassa”
”Jos milloinkaan helteitä uskaltaa elokuun lopulle ennustaa, niin nyt kyllä on sellaiset merkit ilmassa...”
Mitäs palstalaiset tuumaa, jos vielä hellettä tulis, varmaan terasseille kirmailette.
Ei enää kovia helteitä tulw, kun syksy päälle painaa ja alkaa tuntumaan syksyisesltä.
Tosin mielummin lämpimiä syyspäiviä ja syysiltoja.
Pari päivää on tuntunut syksyisen viileältä 13 astetta, niin kyllä tuntuu kylmälle.
Sisälläkin on enää 20 ja tuntuu kylmälle.
Helteet palaavat
17
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tulis vaan vielä, tykkäisin kyllä. En kärsinyt helteistä vaikka sisätiloissa lähinnä olinkin.
Mukavaa oli pitää yötä päivää ikkunoita auki, nyt tutuu todella viileältä ja ummehtuneelta kun ei voi, jalatkin ihan jäässä peiton alla. - Anonyymi
EEEEEEEEEIIIIIIIII............
- Anonyymi
Saa olla hellekärsimykset tälle vuodelle. Normaalit ihmiset ei muutenkaan helteistä tykkää. Ainoastaan joutilaat vihervasemmistolaiset nauttivat paahteesta.
- Anonyymi
Ja ihanan raikas keli moneen viikkoon. Tällaista kun pitäis jouluun ja sit alkais tekeen talvea.
Anonyymi kirjoitti:
Ja ihanan raikas keli moneen viikkoon. Tällaista kun pitäis jouluun ja sit alkais tekeen talvea.
Oisko se sitten kiva, jos ois niin kuin islannissa. Siinä 10 asteessa ympäri vuoden. Ei ois ollenkaan vuodenaikoja.
- Anonyymi
Jos tulee kuuma olotila, niin voit mennä jääkaappipakastimen sisälle istumaan.
Minä varmaankin mahtuisin menemään omaan jääkaappiin pakasteosastoon sisälle, jos ottaisin hyllyjutut pois mahtuisin varmaan itse jotenkin sisälle. - Anonyymi
Tuskin ainakaan yöt enää kovin kuumia ja hyvä niin.
- Anonyymi
Loppukesän lämpö ei ole ihan niin tukalaa kuin mitä keskikesällä.
- Anonyymi
Jo lauantaina tulemme näkemään otsikon ”Säässä jyrkkä täysikäännös, kylmä pohjoistuuli puhaltaa!”
- Anonyymi
Ei palaa. Eikä tarvitsekaan. Aletaan valmistautumaan talveen ettei pääse yllättämään. :))))))
- Anonyymi
Pakastimen sisällekin jos piiloudut ja sitten sieltä huurteisin kiiluvin silmin tuijottelet.
No lämmin syksy aiheuttaa ulkoilua, helteet pitää vähän kuitenkin sisälläkin. Pihatöitten kannalta 25 enempää ei tarttis olla.
- Anonyymi
Haikalat eivät tarvitse hammastahnaa, heillä on hammashuolto hyvässä kunnossa muutenkin purekellessa.
NatGeo-kanavalla on tullut noita hai-ohjelmia, dokumentteja, hauskoja, vasarahai ja tintoretta eli tiikerihai, ja viiksihai, härkähaikin ja hassuja juttuja. Se ois tosi tosi hyvä jos helteet tulee takas. En kuitenkaan usko, kun suomen sää on sitä mitä on. Mutta hieno oli alku kesä ja sitä muistellessa.
- Anonyymi
Kamalin kesä ikinä. Töistä kun pääsi, niin sai linnoittautua sisälle. Luojankiitos tuli vuosi sitten hommattua ilmalämpöpumppu, niin sai sisälämpötilan säädettyä 20 asteeseen kun ulkona oli kamalat 33.
Anonyymi kirjoitti:
Kamalin kesä ikinä. Töistä kun pääsi, niin sai linnoittautua sisälle. Luojankiitos tuli vuosi sitten hommattua ilmalämpöpumppu, niin sai sisälämpötilan säädettyä 20 asteeseen kun ulkona oli kamalat 33.
Ite olin siellä 33 asteessa rakennustöissä, osan aikaa kattotöissä. Pitää käyttää shortsimallin työhousuja ja juoda vettä. Oisin kyllä pyörtyny jos oisin käyttäny sellasia 50 luvun lappuhaalareita. Mutta eihän se ammattitaitoo vähennä vaikka pukeutuiskin vähän keveemmin. Mun mielestä on pirteemmän näköstäkin että joskus voi pukeutua vähän keveemmin. Vaikka mä nyt en mikään komee ookkaan. Mutta rumia ne on pilkkihaalarit ja karvalakki.
- Anonyymi
32 astetta jos asunnon sisälämpötila ylittää on vuokranantajan rikos jos niin tapahtuu. Epäterveellistä.
Itseäni ei niin hirviömäisesti lämpötilaerot haittaile. Pyöräillessä haittailee kovat tuulettomat lämpötilat, koska silloin siinä urheillessa kuumenee muutenkin jo itse.
Naisten Rolf-Wolf-Golf juttua tulee nyt, aika seksikkäille ja voimakkaille näyttävät nuo naispyöräilijät kilpailuissa, aika voimakkaat jalat. Triathlonissakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973998Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973347Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312668Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2422173Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m931929Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001883Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211819- 1151658
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11321- 571242