Onneksi ei ole enää koiraa

Anonyymi

Hyi! Ajatteleppa ite, jos joutuisi koko ajan rampata tuolla pakkasessa ulkoiluttamassa. Hrrrrrr. Muistan sen yhden kerran, kun olin vielä nuori ja ennen aamuvuoroa käytin koiraa pissalla.

Pakkanen oli sen verran kova, että koirakaan ei muuta kuin pikaisesti pissasi tien toiselle puolelle ja ryhtyi kiskomaan kotiin päin. Sisällä sitten juoksi yläkerran makuuhuoneeseen ja meni sänkyyn minun paikalle peiton alle nukkumaan.

Tuumasin vain, että turha sitä on tuosta pois ajaakkaan, koska menee siihen kuitenkin, kun lähden tienaamaan leipää ja koiranmakkaraa.

7

65

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi ei ole enää perintötaloa maalla. Joka talvi joutui rampata maalla asunnolla tarkastamassa, että lämmöt pysyy päällä ja lämmittämään asuntoa puilla, kun siellä kävi.
      Aina sai pelätä, että jos öljypoltin reistaa ja sen jälkeen alkaa asunto kylmenemään ja kovilla pakkasilla menee asunnon lämpötila pakkasen puoelle ja putket jäätyy ja sen jälkeen onkin kusessa.
      Muutaman kerran oli poltin sammunut ja asunnon lämpötila vain muutaman asteen plussakka.
      Yhden kerran oli yhtä kylmää, kuin tänä talvena ja poltin sammunut, asunnossa -1 astetta. Lämmitys öljy oli jähmettynyt putkeen, kun oli kesälaatua, mutta autotallissa, joka normaalisti pysyy plussan puolella, kun siellä asuttiin, mutta eihän sitä tyhjänä kannata pitää 22 asteessa, vaan siinä 10 asteessa.
      Lämpimäksi saatiin, vaikka tarkalla oli, ettei putket oleet jäätyneet, tosin hanasta ei tullut vettä, oli jäätynyt vesiputki, mutta illalla alkoi vettä tuleen.

    • Meillä ei ole koskaan ollut koiraa, vaikka muita lemmikkejä on ollut senkin edestä. Itse olen ollut aina kissaihminen.
      Kun viimeisin kissa nukkui pois, en ole halunnut ottaa enää uutta lemmikkiä. Luopumisen suru on liian raskasta kantaa. En halua enää sellaista.

      • Anonyymi

        Minulla on myös ollut kissoja. Yksi Maine Coon kolli ja 2 maatiaista. Silloinen, edesmennyt naisystäväni tuli koiransa kanssa kylään. Oli jo pennusta asti tottunut kissoihin, koska naisystävän lapsella oli kissoja.

        Koira innoissaan katsoi, että tuollahan on kavereita. Meni hetki ja kuului VIU! Sitten koira juoksi kahvipöydän alle meidän turvaan. Narttukissa oli ilmeisesti näpännyt kunnolla, kun käveli häntä pystyssä hitaasti siitä ohi ruokakupille ja koira pelkäsi.

        Kokoero oli huomattava. Koira 27Kg ja narttukissa 2Kg. Mutta ajan kanssa tulivat toimeen.


    • Anonyymi

      Laitetaan muija kusettamaan koira :)

    • Juu ei koiraa, vaikka ihan kivoja muuten, mutta sitois tosi paljon. Ois vähän kuin sinkkuuden perheellisyyden välimuoto. Että sais ikävät puolet molemmista. Koira kun ei ikinä kehity niin pitkälle kun lapsi, mutta sitoo senkin edestä. Äitillä oli kissa, eli 19 vuotiaaksi. ihan kiva oli käydä kattomassa. Mutta niissäkin on eroja. Tämä kissa oli niin vuorovaikutteinen, mutta nyt kun silitin yhtä toista kissaa, niin sama kuin ois tyynyä silittäny. Ei yhtään vastaanottava.

      • Anonyymi

        Niinpä, ei koiraa, ei jaksa joka päivä monta kertaa lähteä lenkille ja varsinkin aamulenkitys on rasittavaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä, ei koiraa, ei jaksa joka päivä monta kertaa lähteä lenkille ja varsinkin aamulenkitys on rasittavaa.

        Ei niin, ei koira jaksa joka päivä lähtee..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      79
      3847
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      65
      3613
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      39
      2190
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2159
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2024
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1736
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1419
    8. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1153
    9. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1079
    10. Jos oireesi palaa pahempana lääkityksen jälkeen se ei ole välttämättä mielenterveysongelma

      Lääkkeen käytön aikana miljardit neuronit on tottuneet olemaan lääkityksen alla ja keho on fyysisesti rakentanut toimint
      32
      1001
    Aihe