Energian- ja sähkönhintojen nousut, johtuvat veroparatiisirikollisisten ahneudesta

Anonyymi

Mistään Venäjä-pakotteista, eivät törkeän hintainen energia-sähkö-elinkustannukset johdu, vaan veroparatiisimonopolien pörssimogulien ja korruptiopoliitikkojen YKSIPUOLUEJÄRJESTELMIEN, loputtomasta ahneudesta.

40

340

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SDP munii ei sitä löydy mistään.

    • Anonyymi

      Sähkönhinta alenisi jos tuulivoiman lupapapereita hautovat virkakyöstit saataisiin houkutelluksi työn ääreen.
      Miljardi-investoinnit jonossa valmiina toteutettaviksi.

      Virkamiehiltä pitäisi raakasti ottaa torkkupeitot pois kunnes laativat sellaiset anomustenlaatimisohjeet, että niitä noudattaen lupa tulisi alle viikossa

      • Anonyymi

        Miljoona suomalaista makoilee mökillä ja kotona etätöissä tekemättä mitään järkevää maansa hyväksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miljoona suomalaista makoilee mökillä ja kotona etätöissä tekemättä mitään järkevää maansa hyväksi.

        Veroparatiisi-pörssikeinottelija-perintö- ja verosuunnittelulapsoset, osake-vakuutuskuoririkolliset, niitä mökkejä ovat siskojahakkaamalla itselleen omineet ja niissä makoilevat, eivät tavalliset ihmiset, jotka taistelevat jo henkiensä puolesta nälissään.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17504686/alkaa-palkitko-korruptiopoliitikko-aarioikeistoekstremisteja-vaaliaanilla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miljoona suomalaista makoilee mökillä ja kotona etätöissä tekemättä mitään järkevää maansa hyväksi.

        Taisi olla vain kateudenpuuskassa tehty kirjoitus? Ei tuossa oikein mitään tolkkua kuitenkaan ole


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Niin pitäisi mutta rikkaat haluaa vain pitää köyhät juoksemassa leipänsä ja lämpimänsä eteen niin kuin aina ennenkin. Mikään ei ole muuttunut.
        Ei ole äänestyksetkään paljoa auttaneet asiassa,köyhää kurmuutetaan aina ja kaikkialla,ainaon rikkaat ja omistava luokka tehnyt niin,ja niin kauan kuin on rahaa ollut olemassa.


    • Anonyymi

      Ukrainan roistovaltion , pahan akselin sotimisesta USA hyötyy eniten rahallisesti , EU kärsii eniten.
      Japani naureskelee idässä ja Austraalia myy kallista kaasua Japaniin , tyhmät Japsit maksaa ylihintaa.

    • Anonyymi

      OX2-yhtiö suunnittelee merituulipuistoja, joiden tuotto on 5x OL3:n tuotto.
      Ilmatar-yhtiön suunnitelmissa on parin OL3:n verran tuotantoa.
      Merellä tuulee tasaisemmin kuin maalla ja reilu teho salli vesivoiman säästämisen.

    • Anonyymi

      Veroparatiisi-tuulivoima- ja muutkin energiayhtiöt, on laitettava verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luontovastuuseen. Kaikki verohelpotukset pois, kaikki vastikkeettomat yritystuet poistettava.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17512079/onko-suomessa-tehty-sotilasvallankaappaus-usan-porssimogulien-toimesta-#comment-115605923

      https://www.aljazeera.com/news/2022/8/10/china-accuses-us-as-main-instigator-of-the-war-in-ukraine

      Suomen kansa on niskat limassa raataen, kustantanut jo biljoonia verokeitaisiin, loputtoman ahneille pörssikeinottelijoille, helppoon elämään - vähintä mitä pitäisi jo näkyä, on täysin ilmainen sähkö, kaikille kotitalouksille / kansalaisille Suomessa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sähkönhintojen nousut, johtuvat päättäjien aivovajeisuudesta.
      Vuonna 2030 Suomessa pitäisi olla viisitoista atomivoimalaa.
      Näistä viisi jo rakenteilla ja muut eri valmisteluvaiheissa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Lipsahdus tuo liian halpa hinta.
        Meri-Porin kylmänä pitäminen osoittaa ponnistelut kiskurihintojen hyväksi.
        Hallitus varmaan määrännyt jotta ALV maksetaan moninkertaisesta hinnasta.

        (Samassa juonessa tuulivoimalupa-virkakyöstit.
        OX2-yhtiöllä kahden miljardin (1500MW) hankkeet lupajonojumissa.)


    • Anonyymi

      Vieläkö joku vakavissaan, odottaa ek-medioilta vastauksia mihinkään, ei kai sentään.
      N. vuoteen ensimmäistä kertaa, vilkaisin Helsingin Sanomia, josko olisi linja tervehtynyt, vaan mitä vielä, pörssirikollisten ja korruptiorikkaiden "juhliminen ja hullaantunut shoppailu", olivat ne samat "uutiset", kuin vuosi sitten, joten seuraavaa vuoden katsausta odotellessa.

      Lakkauttaa voisi suurimman osan ns. medioista Suomessa, kun eivät kykene minkäänlaiseen tiedonvälitykseen, saati riippumattomaan sellaiseen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Patologiset valehtelijat AutokratiaUsan SotaRikosliittoineen, eduskunnan erittäin syvästi korruptoituneessa YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄSSÄ, ryöstävät kansaamme ja johtavat vakavasti harhaan, sumuttaminen ja kansan- ja sananvallan, aidon demokratian ja oikeusvaltio-periaatteen ylitse tallominen, on diktatuuria Suomessa.

      https://www.reuters.com/world/europe/russias-spy-chief-says-moscow-has-evidence-west-behind-sabotage-nord-stream-2022-09-30/

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17580073/koskas-suomi-jarjestaa-edes-quotvalevaalitquot-sotarikosliittoveroparatiisihavittaja-hankkeista-

      Eduskuntavaaleissa meille luvattiin, ettei Suomea olla viemässä, AutokratiaUsan SotaRikosliittoon.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ikäihmiset, vammaiset ja sairaat, eivät kykene jatkuvasti "kilpailuttamaan" kaikkea, eivät pysy perässä sellaisessa toiminnassa, kun ovat nälissään, oikeusturvattomina, veroparatiisi-sote-ihmiskaupan orjuudessa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17533977/eduskunta-selvitystilaan-isot-talousrikostutkinnat-ministerioihin-tultava

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa

      Kyllä sen pitäisi olla valtion / poliitikkojen tehtävä, järjestää sellainen, aito oikeusturva, 1 500€/kk MINIMIELÄKKEET, kuten kaikissa muissa Pohjoismaissa ja EU-demokratioissa on, jolla edes jotenkuten pärjäisi, nyt on aivan liian raskas taakka, laskettu heikoimmille hartioille.

    • Anonyymi

      EU-mafia nyhtää kansalaisten rahat.

    • Anonyymi

      Olaan pakotettuina nettomaksajina lännen ristiretkelle itään.
      Tämä uusi vietnam tulee kalliiksi.
      Us. raha keinottelee, tekee businesta aseteollisuudella ja ylikalliilla kaasulla, jota myy eurooppaan.

      Vakava ja jopa huvittava Länteen suomettumis ongelma on iskenyt nykyiseen Suomeen !! 2022.
      Media, Uutiset, yle, politikot vihapuhuu, kertoo nato uutisia, tai us. cia tiedotteita totuuksina.
      Pm. vihapuhuu, toimii lännen rakkikoirana, samoin pres on alkanut bidee kuiskaajaksi, palvelee lännen rahaa ja uskontoja....uskontofinansseja..
      Tälläinen likinäköinen politiikka ja toiminta on erittäin huonoa diplomatiaa.....
      Sekä erittäin huonoa talouspolitiikkaa.

    • Anonyymi

      AutokratiaUsan Disinformaatiosta, tehtiin "uusi normaali". Korruptiopoliitikko-pörssirikolliset pitävät Suomen kansaa pilkkanaan.

      https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art-2000009120312.html

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17597698/pormestarien-kalliit-turhakevirat-hirvittavine-edustuskuluineen-lakkautettava

      Veroparatiisiyrityksien sähkönkulutus, on moninkertainen kaupunkien sähkönkulutukseen, mutta niin vain Tampereella, PetosKok-turhakepormestari, pisti Suomen rakentajien uimahallin saunan kylmäksi, ja heitti tuosta noin vain verovarojamme 150 000€, ukrainanvenäläisille sotimiseen.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17596062/rikostutkinnat--ja-syytteet-nord-stream-talvivaara-uniper-elakerahastojen-ryostot

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "Sannan" hokeminen on YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN taktiikkaa.

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009171296.html

      1 500€/kk MINIMIELÄKKEET: Ruotsi, Saksa, Islanti, Norja, Tanska

      Pitää kuulua myös jokaiselle, Suomen vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille.

    • Anonyymi

      Pörssirikollisuus ei ole vain "markkinataloutta", se on raakaa taloudellista, fyysistä, seksuaalista ja henkistä väkivaltaa, puolustuskyvyttömiä ihmisiä kohtaan. Törkeää köyhyyteen veroparatiisi-sote-IHMISKAUPAN-orjuuttamisen välineiksi, vanhusten, vammaisten ja pitkäaikaissairaiden pahoinpitelyä, hyödyn tavoittelemiseksi pörssirikollisuuteen.

      https://www.dw.com/en/the-russian-oligarchs-of-the-fincen-files/a-55062675

      https://www.theguardian.com/world/2020/jul/24/surveillance-tech-facial-recognition-terror-capitalism

      Suomen kansa on sähkönsä, moneen kertaan maksanut, vastikkeettomia yritystutkia on jaettu sähkö- ja tuulivoimayhtiöille, halvemman sähkön lupauksilla, kuinkas kävikään - huijausta, sumutusta kaikki tyynni. Pitäisi olla jo ilmainen sähkö kotitalouksille ja 1 500€/kk MINIMIELÄKKEET.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17617132/veroparatiisiyritykset-on-laitettava-verotukseen-ja-aitoon-yhteiskuntavastuuseen

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe