Olen 7 vuotta sitten vammautuneen mieheni omaishitja, käyn töissä. Miehellä on avustaja. Onglemana on nykyään jatkuva yksinäisyyden tunne. Huolehdin kaikesta, mies on täysin järekvä, mutta väsyy helposti ja liikkumisessa ja puheessa on aika suuria ongelmia. Me olemme liitossa kumppanukset, ei ole mitään intiimiä läheisyyttä, koska roolit ovat muuttuneet. En voisi kuvitella mitään seksiä enää. Enkä oikeastaan kaipaakaan. Mutta kaipaan henkistä kumppania ja tukea, jota en mieheltäni saa. Kärsin yksinäisyydestä ja valtavasta asioiden hoidon taakasta. Olen joskus yritellyt löytää jotain keskustelukumppania netin kautta, mutta kaikki miehet alkavat heti kysellä seksistä, vaikka ilmoitus minulla selvästi kertoo, että haen keskusteluseuraa. En tiedä, mitä tekisin. En halua erota ja jättää miestäni. Se olisi raukkamaista. Hän on pääasiassa ihana ihminen, muta emme voi oikein tehdä mitään yhdessä. Hän väsyy ja minä väsyn kuljettelusta. Olen juminut kotiin, vähän luovuttanut. Haaveilen ajasta, jolloin harrastimme ja käimme yhdessä kaupassa yms. tavallisia asioista. Sydän särkyy, kun emme voi moniakaan asioita tehdä enää. Miten tästä elämää voisi jatkaa, kun haluaisin tehdä jotain yhdessä kumppanin kanssa, mutta hän ei pysty/jaksa.
Vammautunut puoliso
7
888
Vastaukset
- Anonyymi
En ole virallisesti omaishoitaja mutta parikymmentä vuotta olen hoitanut suurimman osan arkiasioista senkin vuoksi, että lienee minun vuoroni ja olen halunnut tehdä vaimoni elämisen helpoksi.
Viimeiset 3 vuotta ovat olleet raskaampia. Vaimo oli muutamaa otteeseen kekuskussairaalassa. Viimeinen reisu kesti 2 kuukautta.
Viikottaiset labrakokeet. Antibiootti imppaukset kuukausittain ja punasolutankkaus 6 - 8:n viikon välein. Koko ajan on oltava varuillaan.
Suuremmat puuhat, ruokahuolto, siivoukset, kuljetukset yms. eivät rasita mutta kaikkien pienien asioiden hoitaminen siihen lisäksi on alkanut stressaamaan.
Jos ei tule yllätyksiä niin vaimoni kehoituksesta lähden 2:n viikon lomalle syyskuun puolivälissä. Nautin jo etukäteen kiireettomästä oleilusta. Aamuisin enne 9:ää mene ovemme edustan rantapenkille istumaan ilman muuta puuhaa kuin merelle katselu. Vakio natokahvi ja brandy takauppilassa lukien samalla ipatista hesarin ja ilpapäivilehtien uutiset. Jne.
Sinkku etätyö tyttäremme tulee varmistelemaan vaimoni oloa.
Oli muuttu punasolutankkausten myötä. Tankkauksen jälkeen kuin tavallinen ihminen mutta siitä kunto hiipuu tasaisesti seuraavaa tankkausta kohden.
Hiipuminen näkyy perinteisissä vaimon oikeutetuissa nautinnoissa. - Anonyymi
Tietenkin omaishoitajuus tekee rooleistanne toisenlaiset, varsinkin jos ette ole vielä vanhuksia.
Luultavasti olisit miehellesikin parempaa seuraa, jos hoitaisit myös omaa hyvinvointiasi ja elämäniloasi. En oikein keksi, kuka tämän asian kieltäisi sinulta, sinä itsekö?
En tietenkään osaa kuvitella tilannetta omalle kohdalleni, mutta olen aina ymmärtänyt, että jokainen on vastuussa omasta elämästään ja hyvinvoinnistaan sekä onnestaan , eikä kenenkään toisen.- Anonyymi
Olet oikeassa. Silti suren joka päivä, että en voi juuri mieheni kanssa tehdä niitä juttuja, joita suunniteltiin ja mistä haaveiltiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet oikeassa. Silti suren joka päivä, että en voi juuri mieheni kanssa tehdä niitä juttuja, joita suunniteltiin ja mistä haaveiltiin.
Eihän suremista kukaan ole kieltänytkään. Kai siitä huolimatta voit pitää huolta omasta jaksamisestasi ja huomioida myös asioita, jotka ovat hyvin?
Kun tarpeeksi pitkään suree, alkaa se mennä itsesäälin puolelle ja sen jälkeen onkin jo suosta vaikeampi nousta kun on tottunut asennoitumaan elämään enemmän kuin negatiivisesti tai toivottomasti.
Mutta kuten totesin, jokainen vastaa onnellisuudestaan itse.
- Anonyymi
Harrasta seksiä. se auttaa ja helpottaa. tuskin kukaan on väsynyt tai uupunut joka seksiä harrastaa, jos ei puolison kanssa luonaa, niin onhan vaihtoehtpja, eikä asiasta tarvitte huudella.
- Anonyymi
Omaishoitajien järjestöstä tukea?
- Anonyymi
Tarvitseeko sen ystävän olla mies? Saun sen käsityksen tekstistäsi, että etsit ystäväksi miestä ja he sitten alkavat aina kysellä seksistä. Kyllä miehistäkin voi tietysti pelkkiä ystäviäkin löytää, jopa heteromiehistä, mutta on se huomattavan vaikeaa.
Sä tarvitse omaakin aikaa ja omaakin tekemistä, omastakin hyvinvoinnista huolehtimista. Silloin kun voi hyvin, myös jaksaa paremmin. Seurantarve on ihmisen luonnollinen tarve, mutta sun kannattaa tosiaan miettiä millaista seuraa ja miksi sä etsit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko252205Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy162163Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1571758Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82231271Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1241251Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861134Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661055Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.98924Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70862- 80853