niin lähtisitkö?
Jos voittaisit 1-hengen maailmanympärys matkan
15
56
Vastaukset
- Anonyymi
Lähtisin toki.
- Sheena Saakelin hyvä kysymys... Sääli olis jättää mahdollisuus käyttämättä, mutta itse olen sellainen, että kaverin kanssa on mukavampi toheltaa.
- Anonyymi
Minä taas tykkäisin lähteä yksin, ettei tarvitse toheltaa, voi keskittyä kokemuksiin 🤣 Tosin jäisi lähtemättä, ellen saisi itse valita maita.
- Sheena Anonyymi kirjoitti:
Minä taas tykkäisin lähteä yksin, ettei tarvitse toheltaa, voi keskittyä kokemuksiin 🤣 Tosin jäisi lähtemättä, ellen saisi itse valita maita.
- SheenaKyllä minäkin toisaalta tykkäisin lähteä yksin, mutta jos on hyvä kumppani saatavilla reissuun, niin mieluummin sellaisen kanssa.
Itse voisin kyllä tinkiä maista, ei ole niin justiinsa kun ei ole tullut paljoakaan reissattua.
Todellakin.. pelottaisi ihan pirusti mutta jos elämä muuten antaisi myöten, niin lähtisin.
- Anonyymi
Hirveät aikaerot
En haluu
- Anonyymi
Kiva vene3illä yksinään mutta jos ei olisikaan purjevene vaan josku muskelivene niin vain kohde atlantin läpi ja hevovoimisa yli 2000BHP joka jyristää ja viet matkat 100m pituisella muskeliveneellä.
Iitsev voisin nukkua koko matkan ajan ja ...niin.
MUTTA hiuksista tuli mieleen: entä jos ajat lyhyiksi siis joku tyttö ja sitten eivät kasevakaan enää uudestaan hiuksek eli sinusta tuli kalju? - Anonyymi
En ilman äitiä lähe.
t. äitillä asuva aikuinen mies - Anonyymi
Olen jo ollut 30 vuotta sitten. En lähde uudestaan , kerta riitti.
- Anonyymi
Tuskin, lähtisin yksin tuollaiselle matkalle. Jokin viikonloppumatka Eurooppaan, ei kyllä pelottaisi, mutt maailmanympäri matkustelu... vieraat kulttuurit ja tavat, ehkä kielitaidottomuuskin. Eikä naisen ole turvallista liikkua yksin, esim. jo Intiassa kyseenalaista.
trollikka En lähtis, perheellisenä.
- Anonyymi
En lähtisi.
- Anonyymi
Tällä rakkausrintamalla lähtisin.
Luin 1 hengen ympärileikkausmatka, tarttis varmaan mennä nukkumaan.
Lähtisin maailmanympäri, kunhan etapit eivät ole liian primitiivisiä ja kokonaiskesto on enimmillään 3 kk. Reissaaminen on pirun raskasta. Mieluummin asuisin kohdemaassa.
Vaimo tulee tietysti mukaan, maksoi mitä maksoi.- Anonyymi
Lähtisin periaatteessa, mutta käytännössä joutuisin harkitsemaan, miten se onnistuisi ja pystyisinkö lopulta kuitenkaan lähtemään. Miten järjestäisin työni, miten alaikäisen lapseni asiat, miten asunnon hoito jne. Riippuisi myös matkan kestosta, on eri asia lähteä vaikkapa 3 viikon pikaiselle kierrokselle kuin 6kk kestävälle matkalle. Enkä osaisi kyllä olla erossa lapsestani kovinkaan kauaa.
Maailmanympärysmatka on ollut jonkinlaisena kaukaisena haaveena minulla pitkään, joten se kyllä kiehtoo, mutta mieluummin matkustaisin seurassa kuin yksin. Naisena en varsinaisesti pelkää matkustaa, olen matkustanut jonkin verran yksinkin ja osaan aika hyvin pysytellä pois riskitilanteita, mutta mieluiten silti vaikka oman miehen kanssa reissaisin. Pitäisi vain ensin hankkia se mies..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1527666Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2095689Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.354604KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104226Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk753944Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,313734Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on122981Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1042902Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,712416Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1122305