Ei kai Jeesus käskenyt...

Ei kai Jeesus käskenyt kastamaan itsensä eli Jeesuksen nimeen vaan Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Tosin myöhemmin apostolit taisivat kastaa Jeesuksen nimeen mutta oliko heillä tähän mestarinsa käskyä vai mistä moinen käytäntö tuli? Myöskään 10:ssä käskyssä, jotka Moosekselle annettiin Siinailla, ei liene mitään kastekäskyä. Juutalaisuuteen kuuluneella Qumranin Essealaislahkolla - johon Johannes Kastajalla epäillään olleen yhteyksiä - oli kylläkin kaste- ja puhdistautumisrituaaleja. Löytyisiköhän sieltä päin jotakin perustaa nykyisillekin, ainakin ns. "uskovien kaste"käytännöille. ----- Oikaiskaa jos olen aivan hakoteiilä,ainakin mitä tulee Jeesuksen tai Mooseksen kastekäskyihin.

7

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeassa olet. Jeesuksen lähetyskäskyssä Hän sanoo mm. (Matt. 28:19) "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen..."

      • tätä käskyä

        olette te helluntalaiset toteuttaneet konkreettisesti.
        Olette menneet ja vieneet sielun mukana ihmisiltä omaisuuden ja järjen.
        Tätäkö Jeesus halusi???


      • alkup.raimo

        ...kastetut yhdeksi ruumiiksi...Kristuksen ruumiin jäseniksi...kyllä kristillinen kaste on samlla kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen..hänen ruumiinsa...seurakunnan jäsenyyteen..kasteessa saadaa myös uudestisyntyminen:
        ..."olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman"..(Rm 6:4)

        Miltei aina Apt:ssa kasteessa saatiin myös Henki.. (samarian herätystä ja Simon-noidan kastetta ja korneliuksen kodin tapausta lukuunotamastta), joten kaste on samalla kaste Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen!


      • fri
        alkup.raimo kirjoitti:

        ...kastetut yhdeksi ruumiiksi...Kristuksen ruumiin jäseniksi...kyllä kristillinen kaste on samlla kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen..hänen ruumiinsa...seurakunnan jäsenyyteen..kasteessa saadaa myös uudestisyntyminen:
        ..."olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman"..(Rm 6:4)

        Miltei aina Apt:ssa kasteessa saatiin myös Henki.. (samarian herätystä ja Simon-noidan kastetta ja korneliuksen kodin tapausta lukuunotamastta), joten kaste on samalla kaste Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen!

        näin kesän kynnyksellä aleta yhressä toimin myös kastamaan koti-eläimet, ainakin ne jotka ei kovin vastustele.
        Oltais ainakin ensimmäisiä uus-luterilaisia.
        Kuule se vois kiinnostuksenkin herättää ja saada uutta henkeä.
        Kysäistään Realta onko väärää henkeä vaikka Juhannus konferenssissa.
        Eli perhekuntaa lisää keinolla millä tahansa eihän siihän yksilön lupaa tarvita.


    • J???

      En nyt mene sanomaan mitään täysin varmaa, mutta esitän asian niinkuin itse ymmärrän, miksi ne kastoivat Jeesuksen nimeen.

      Kastetut ihmiset olivat Jumalaa pelkääviä ja olivat kasvaneet juutalaisuuden piirissä. Koska kastetut olivat juutalaisia (tai muutama oli Jumalaa pelkäävä, mutta ympärileikkaamaton) niin ne olivat jo uskossa, jolloin heillä oli jo Isä ja Pyhä Henki. Ja sen takia heidän piti enää kastautua Jeesukseen Kristukseen.

      Jos juutalainen oli ympärileikattu, niin kyllähän se merkitsi sitä, että oli omistettu Isälle ja ilmeisesti myös ajateltiin Herran Hengen vaikttavan heissä.. kyllähän vanhassa testamentissä ilmeisesti uskottiin, että Jumala voi antaa ihmiselle Pyhän Hengen, koska Daavidkin sanoi psalmeissa lankeamuksensa jälkeen "Äläkä ota minulta pois Pyhää Henkeäsi!"

      Olen kyllä miettinyt sitä, että voihan apostolien teoissa se kastaminen Jeesuksen nimeen tarkoittaa myös sitä, että heidät kastettiin Jeesukseen Kristuksen eli Kristuksen ruumin jäseneksi. Eli heidän kastettiin kyllä Isän ja Pojan ja Pyhän hengen nimeen. Ja se tarkoitti kastamista Kristusruumiiseen ja he ovat ilmaisseet asian sanoan, että heidät kastettiin Jeesukseen Kristukseen eli Jeesuksen nimeen.

    • tutkijat

      "Ei kai Jeesus käskenyt kastamaan itsensä eli Jeesuksen nimeen"

      Raamatussa kehoitetaan kaikki tekemään Jeesuksen nimeen ja Jeesus kehoitti rukoilemaankin "itsensä nimeen".

      • Kyllähän Raamatussa kehotetaan tekemään kaikki Herran Jeesuksen nimessä mutta kysymys olikin siitä, käskikö Jeesus itse kastaa itsensä eli Jeesuksen nimeen vai ei. Jeesus kyllä puhuu siitä, että "jos te anotte jotain ´minun nimessäni´, niin...". ---- Jos edelleen olen väärässä, niin annappa "tutkijat" tulla raamatunpaikkoja, niin tutkitaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      12
      4080
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3625
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2253
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1907
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1799
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1536
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1425
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1226
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1165
    Aihe