Sähköfatbike, onko kokemuksia?

Anonyymi-ap

GZR Black Raw 26" sähköfatbike, 19"

Tollanen 250W -moottorilla 40 km kantamalla olis tarjolla E-ville verkkokaupassa 2500 € hintaan.

Kertokaa, onko hyvä ostos, vai mikä ja mistä olis ehkä parempi, jos tiedätte kokemuksesta näistä.

Tuossa ei ole lokasuojia, joten työmatkoille ei ihan ideaali kurakeleillä. Miten nuo paksut renkaat toimii lumessa ja jäällä?

6

6362

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Verkkokaupalla olisi tuota vielä 2kpl 2099€ hintaan
      https://www.verkkokauppa.com/fi/product/699188/GZR-Black-Raw-26-sahkofatbike-19?gclid=Cj0KCQiA4OybBhCzARIsAIcfn9nWmbGluOVkMQ0KGHyQepFgsNo7y-jYBNHecDR7syg6tTLIsLG_J-YaAkzIEALw_wcB

      Varmaan tuolla 2100€:n hinnalla aika halvin "kunnollinen" fat mitä uutena saatavilla.
      Osa varmasti saattaa karsastaa tuota Bafangin moottoria (esim. minä), mutta ei se varsinaisesti pyörästä silti huonoa tee.
      Muuten pyörän osalista aika perus osaa millä kyllä pärjää.
      Itselläni oli omassa Fat:ssä tuon Snow Avalancen 4.0" versio (tuohon Black Raw:iin mahtuu/on tuo leveämpi 4,8" rengas) ja pakko sanoa etten sen renkaan kanssa ikinä tullut millään alustalla "sinuiksi" ja keväällä vaihdoin JumboJimiin kumit, ja pidin niistä enemmän, mutta noita JumbiJimejä en ole vielä lumella koittanut, saa nähdä miten toimivat...
      Mutta tuolla Black Raw:lle ihan ostosuositusta kyllä etenkin tuolla 2099€:n hinnalla.

      • Anonyymi

        Okei, kiitos hyvästä vihjeestä! Onhan tuo 400 € merkittävä säästö. Mikä siinä Bafangin moottorissa? Onko samaan hintaan parempaa tarjolla?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Okei, kiitos hyvästä vihjeestä! Onhan tuo 400 € merkittävä säästö. Mikä siinä Bafangin moottorissa? Onko samaan hintaan parempaa tarjolla?

        No Bafang on Bafang (eli ns. "kiinan moottori") mutta ei siihen kannata liikaa sinänäsä takertua. Tuohon hintaan (2100€) ei kyllä parempaa varmastikkaan ole tarjolla. Sanoisin että pitää mennä luokkaan 3000€ että parempaa löytyy.

        Ja mitä minä tuosta puhumaan, kun en ole kyseistä mallia kuin kerran ajanut (Itseläni GZR:n Dominanc-e 2.0 joka on täysin eri pyörä ja tulee todellisuudessa eri valmistjalta joten siinä mielessä vähän todellista osaamista tuon pyörän suhteen).

        Mutta lue tuo ketju ensin ja päätä sitten:
        https://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?59630-GZR-Raw-Black-Raw


      • Anonyymi

    • Nyt jos joku on harkitsemassa oikeasti laatuosista kasattua sähköavusteista Fatbikeä niin tätä Verkkokaupan rajua tarjousta ei kannata ohittaa.
      https://www.verkkokauppa.com/fi/product/878704/GZR-Dominanc-e-3-0-sahkofatbike-19

      Dominanc-e mallisarjan uusin versio, eli 3.0
      Muutamana tärkeimpänä mainintana:
      Moottorina Bosch CX Gen4 Smart System, Kiox:n ohjaimella ja 625Wh. Powertube akulla.
      Keulana Fatbike keulojen ehdotonta huippua, eli Manitou Matodon Comp Gen3. (eli uusin malliversio)
      Vaihteistona huippulaadukas Shimano XT 12s.
      Jarruina nelimäntäiset M520-sarjan pysäyttimet 203mm. XT-levyillä.
      Kiekkoina SunRinglen Mulefut 80mm. Sunringlen omilla 150mm/197mm navoilla.

      Oikeastaan ainut oikea puute on hissitolpan puuttuminen pyörästä, mutta sen pystyy kyllä jälkikäteenkin pyörään asentamaan.

      Tuosta ei kyllä hinta-laatusuhde kyllä enään varmasti paremmaksi muutu kun uudesta Sähköfätistä on kyse 2299€ hintaan. (listahinta pyörällä 4999€).
      Itselleni kyseinen pyörä saapui tänäin...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe