On niin piristävän erilainen kanava. Musiikki on välillä kyllä hyvin ihmeellistä mutta pidän radio Helsingin välillä hyvinkin taiteellisesta otteesta. Paljon erilaisia persoonia tekee radiota, joka rikastuttaa kuuntelu kokemusta paljon.
Uusina taajuuksia saanut mm. Joensuun ja Kuopion. 
Tulee varmasti kuunneltua nyt kyseistä radiota enemmän. Mulla on tapana lahjoittaa kanaville rahaa. Olen tukenut radio patmosta ja radio deitä ja ehkä nyt liityn radio Helsingin klubin jäseneksi niin voin omalta pieneltä osalta tukea radion kuuluvuutta. 
Radio Helsinki on nuorekas ja kotimainen radiokanava 👍🏻
Olen kyllä iloinen kun radio Helsinki laajenee Kuopioon
31
426
Vastaukset
- Anonyymihadiohelsingistähän tulee lähinnä yksitoikkoista bassareiden ulinaa, onko se kkontenttia - AnonyymiRadio Sandels OULUUN. Nyt juhlitaan! 
 
- AnonyymiTervetuloa sivistykseen! 
 Alkaako Ylen Radio Yksi vasta nyt kuulua Kuopiossa? Olette kyllä olleetkin aika pitkään maakuopassa siellä takapajulassa. Toivottavasti sivistystaso alkaa pikkuhiljaa tavoittaa muun Suomen.- AnonyymiSivistys ja yle1 Fur eliset sun muut jauhaa siellä edelleenkin. Et sivisty. Sivistyt musiikista mm. kuuntelemalla Viva Classica. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sivistys ja yle1 Fur eliset sun muut jauhaa siellä edelleenkin. Et sivisty. Sivistyt musiikista mm. kuuntelemalla Viva Classica. Viva Classica ei ole oikea radio vaan internet stream. Sivistymisen kanssa sen kuuntelulla ei ole mitään tekemistä. 
 
- AnonyymiRadio Helsinki on jotenkin kovin vasemmistolaisen oloinen radio. Siksi en pidä siitä. - AnonyymiJoku etujärjestö muusikoille omistaa aseman nykyisin ja joku lahjoittaa rahaa 🤣🤣🤣. Ei ole todellista. 
 
- Anonyymi1.4 se tapahtuu vihdoin ja radio Helsinki saa uudet taajuudet käyttöön!!!!! - AnonyymiOlen ihmetellyt että miten tämä radio vielä on. Taitaa silläkin omistaja olla vaihtunut enemmän kuin kaksi kertaa. 
 
- AnonyymiMutta mitä Helsinki niminen kanava siellä Kuopiossa tekee? - AnonyymiIhan samaa mitä Radio Vaasa tekee Kokkolassa - lähettää ohjelmaa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ihan samaa mitä Radio Vaasa tekee Kokkolassa - lähettää ohjelmaa. Varmasti mukavaa paikallista kuunneltavaa joku radio Helsinki Oulussa ja Kuopiossakin 🤣 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Varmasti mukavaa paikallista kuunneltavaa joku radio Helsinki Oulussa ja Kuopiossakin 🤣 Alkoihan tämä ulina, että kuka haluaa kuunnella "helsingin paikallisradiota" muulla. Nimi nyt vain on Radio Helsinki eikä sillä juurikaan ole enää vuosiin ollut tekemistä paikallisradion kanssa. Se, että nimi on se, ei tarkoita, että sisältö on lähinnä jotain Helsingin menovinkkejä. Mielenkiintoista ja erilaista sisältöä, kuin muilla kanavilla. Ei mitään Helsinki-keskeisyyttä sen enempää kuin muillakaan kanavilla, jotka valtakunnallisesti Helsingistä lähetetään. 
 
- AnonyymiMukavaa jutustelua ollut aamun ajan radio Helsingissä ja musiikki on hyvää. Ei ole mitään lista musiikkia jota soittaa kaikki muut kanavat. Radio Helsinki soittaa paljon indie musiikkia joka ei kelpaa muille kanaville. Radio Helsinki on ainoa radio joka aidosti tukee pieniä artisteja - AnonyymiRadio Helsinki on vain niitä varten, jotka vastustavat periaatteesta kaikkea valtavirtaista musiikkia. Riippumatta siitä kuinka ylivoimaisesti se olisi parasta verrattuna harrastelijamuusikoiden kilkatuksiin. Tukeminen on hyvä asia, mutta aika rohkea veto pilata koko radiokanava tuntemattomilla artisteilla. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Radio Helsinki on vain niitä varten, jotka vastustavat periaatteesta kaikkea valtavirtaista musiikkia. Riippumatta siitä kuinka ylivoimaisesti se olisi parasta verrattuna harrastelijamuusikoiden kilkatuksiin. Tukeminen on hyvä asia, mutta aika rohkea veto pilata koko radiokanava tuntemattomilla artisteilla. Radio Helsinki on tienraivaaja joka uskaltaa olla aito ja uniikki. Muut radiot ei uskalla soittaa musiikkia jota rh soittaa 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Radio Helsinki on tienraivaaja joka uskaltaa olla aito ja uniikki. Muut radiot ei uskalla soittaa musiikkia jota rh soittaa Radio Helsinki on tavallaan mennyt monta kertaa konkurssiin. Omistajavaihdoksella ja rahankeruilla saatu pidettyä brändi toiminnassa aina jollakin uudella toimijalla. Alussa oli joku Salovaara omistajana, sitten Hesari, sitten Kaupunkitarinat oy, nyt Muusikkojen liitto ollut jonkun vuoden. Aika harva uskaltaa tosiaan soittaa musiikkia, joka johtaa tällaiseen kaaokseen. Rohkeudesta pisteet. 
 
- AnonyymiNyt kuuluu radio Helsinki Kuopion seudulla. Tänään se alkoi kuulumaan - AnonyymiSurkea vasemmistoradio. Ei jatkoon. 
 
- AnonyymiEiköhän tällekin kohta käy "Bassoradiot", eli ainoa aidosti erilainen ja riippumaton kanava myydään Bauerille joka mädättää sen kahden juontajan 10-20v vanhojen hittien paskajukeboksiksi. Nyt kun on valtakunnallinen, niin eiköhän Bauer ala hamuamaan näitäkin taajuksia ja alkaa ratsastamaan kanavan nimellä. - AnonyymiOlen samaa mieltä. On niin holtittomaksi lähtenyt näilläkin laajentuminen, että taustalla taitaa olla vain toive myydä taajuudet pois. Ehkä Nelosesta tai Bauerista on sanottu radioyhtiölle, että "kasvattakaahan sitä verkkoa ensin vähän lisää, niin ostellaan täällä se sitten omaan portfolioomme". 
 Tuo verkko on Radio Helsingillä jo sitä luokkaa, ettei ole kestävällä pohjalla noin älyttömällä ja kalliilla radioidealla. Ennenkin ollut konkurssiin menossa useita kertoja, joten mistä sitä hilloa nyt riittää? Taustayhtiö sai koronatukia satoja tuhansia, mutta eiköhän tuokin kassa ole kohta kuivunut kasaan. Ihmettelin tukien jakoperusteita. Kaveripiirissä varmaan vasemmistolaisia poliitikkoja melkoinen liuta.
- AnonyymiMitä pahaa siinä on? Jos myydään niin sille on varmasti syynsä. Jos ostetaan niin sille on varmasti syynsä. Myyjä ja ostaja tyytyväisiä - kaikki hyvin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mitä pahaa siinä on? Jos myydään niin sille on varmasti syynsä. Jos ostetaan niin sille on varmasti syynsä. Myyjä ja ostaja tyytyväisiä - kaikki hyvin. Suomessa on liian keskittynyt kaupallinen media. Se on vaara sananvapaudelle. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa on liian keskittynyt kaupallinen media. Se on vaara sananvapaudelle. Kaupallinen radio on yli 90 %:sti Nelonen Median ja Bauerin käsissä. Kaikki hyvin? Sinut pitäisi muiluttaa Venäjälle. Sielläkin tilanne on yhtä hyvä ja "monipuolinen". Siinä ei ole eroa onko omistus kaupallisuuden kautta totaalisen keskittynyt tai pakotettu kuten banaanivaltioissa. Lopputulos lopulta sama. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kaupallinen radio on yli 90 %:sti Nelonen Median ja Bauerin käsissä. Kaikki hyvin? Sinut pitäisi muiluttaa Venäjälle. Sielläkin tilanne on yhtä hyvä ja "monipuolinen". Siinä ei ole eroa onko omistus kaupallisuuden kautta totaalisen keskittynyt tai pakotettu kuten banaanivaltioissa. Lopputulos lopulta sama. Uusi hallitus ottaa Bauerilta toimiluvan poise! Muista äänestää huomenna. PS ja kok. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kaupallinen radio on yli 90 %:sti Nelonen Median ja Bauerin käsissä. Kaikki hyvin? Sinut pitäisi muiluttaa Venäjälle. Sielläkin tilanne on yhtä hyvä ja "monipuolinen". Siinä ei ole eroa onko omistus kaupallisuuden kautta totaalisen keskittynyt tai pakotettu kuten banaanivaltioissa. Lopputulos lopulta sama. Mitä sitten? Suomi on pieni maa. Ei tähän maahan useampi iso toimija mahdu. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mitä sitten? Suomi on pieni maa. Ei tähän maahan useampi iso toimija mahdu. Tässä maassa omistus mediassa pitäisi olla tehokkaammin hajautettu, kuten muissakin kehittyneissä maissa. Ei niin, että tiedonvälityksen annetaan valua kahden käsiin. Siitä ei hyvää seuraa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mitä pahaa siinä on? Jos myydään niin sille on varmasti syynsä. Jos ostetaan niin sille on varmasti syynsä. Myyjä ja ostaja tyytyväisiä - kaikki hyvin. No sitä pahaa siinä on, että kuulijat eivät ole tyytyväisiä - kaikki ei siis ole hyvin. 
 
- AnonyymiRadio Helsinki on kyllä kova, mutta musiikki erittäin outoa lähinnä kotimaista tuntematonta indie-musiikkia ja erikoisohjelmissa vieläkin erikoisempaa. - AnonyymiSysipaska radio mielestäni 
- AnonyymiMikään musiikki ei kuulostaa tunnistettavalta, mutta silti kova radio :D :D Musiikin ongelmakäyttäjän dilemma, että pitää itseään kiduttaa huonolla musiikilla vain ollakseen parempi musiikin kuluttaja kuin keskivertotallaaja. 
 
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset605130
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut283749
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti713500
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012858
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral942752
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302690
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131921
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161716
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021508
- 1551380