On se jännä juttu

tuomas_the_first

kuinka Raamatun antama kuva viimeisten aikojen maailmasta toteutuu ihan silmiemme edessä!

Jos siellä on jo pari tuhatta vuotta sitten kirjoitettu siitä kuinka juuri ennen maailman ajan loppua esim.
juutalaisilla on oma valtio,
globalisaatio on toteutunut,
tulee jonkinlainen maailmanhallitus,
ihoon istutettava mikrosiru maksu-/ja henkilötietovälineenä(markkinoidaan jo USAssa), yleismaailmallinen kreationismin sekä Jumalan kieltäminen, rehottava pornografia, hedonismi sekä Raamatussa ilmoitettujen moraalikäsitysten kuihtuminen.
Homoseksuaalisuuden laaja hyväksyntä, humanismi, sijaisuskonnot.

Erittäin mielenkiintoista on myös se että Jumala loi maailman 6:ssa päivässä ja lepäsi 7:nen, Jeesus kuoli, nousi ylös kolmantena päivänä ja aloitti uuden seurakunnan. ...1 päivä on kuin 1000 vuotta...
Raamatun perusteella voidaan laskea luomisesta kuluneen nyt aika tarkalleen 6000v(6 päivää), Jeesuksen kuolemasta ja ylösnoususta 2000v(2 päivää).
Jumalan mittakaavassa on alkamassa 7., levon päivä. Jeesus voitti kuoleman 3.:na päivänä (3:nnen vuosituhannen alkaessa?).

Vielä yks jännä laskutoimitus:

Raamatussa puhutaan viikunapuun ihmeestä joka selitetään Israelin itsenäistymisenä. Sukupolvi joka näkee Israelin itsenäistyvän (1948) ei kuole. Jos sukupolvi on nykyään n.80v päästään vuoteen 2028. Jeesus kuoli n. 30jKr. Lisätään siihen 2 päivää(2000v) päästään n.2030. Jumala loi maan 6000v sitten eli lepopäivän pitäisi myös alkaa aika lailla samaan aikaan. Päivien ja vuosilukujen ennustaminen on kiellettyä, tiedän, mutta mielenkiintoista silti!

12

1045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koraania opiskellut

      Laskin myös raamatusta, että tänään voisi olla tarjolla hernekeittoa ja pannareita.

      • tuomas_the_first

        koraanin opiskelu ei kannata jos olet laskelmissasi päätynyt tuollaisiin lopputuloksiin.


      • Koraania opiskellut
        tuomas_the_first kirjoitti:

        koraanin opiskelu ei kannata jos olet laskelmissasi päätynyt tuollaisiin lopputuloksiin.

        Kannatti lukea Koraania, koska Nesteellä todellakin oli hernekeittoa ja pannaria. Pyhät kirjat tietävät tulevaisuuden!

        Jännä juttu, että ennustukset luetaan aina jälkikäteen.


      • Koraania opiskellut kirjoitti:

        Kannatti lukea Koraania, koska Nesteellä todellakin oli hernekeittoa ja pannaria. Pyhät kirjat tietävät tulevaisuuden!

        Jännä juttu, että ennustukset luetaan aina jälkikäteen.

        "Jännä juttu että ennustukset luetaan aina jälkikäteen."
        Niin on. -- Joskus ne myös tehdäänkin jälkikäteen, kuten Danielin kirja, joka kirjoitettiin n. 170 eKr. sellaiseen muotoon kuin se olisi kirjoitettu satoja vuosia aiemmin.


      • mutta mitä tulee Raamatun kirjojen syntyhistorioihin, niistä toki tietoa on saatavissa useammistakin lähteistä. En nyt ehdi kaikkia selailemaan koska täytyy kai välillä "lukea Aku Ankkaakin". Mainitsen nyt kuitenkin yhden: Nikolainen, Aimo, T. Raamatun synty ja sisällys. WSOY, Porvoo,1967. (Tessalonikalaiskirjeiden kirjoittamisajankohta, s.154; Markuksen evankeliumista, mm. s.119 ; Danielin kirjasta, ss.92,93.)
        Huomautan vielä, että spekulaationi Paavalin tiedosta/tietämättömyydestä oli omaa järkeilyäni/järjettömyyttäni edellä mainittujen asiatietojen pohjalta - ei siis mitään jumalallista ilmoitusta tai muuta supranormaalia.
        Terveisiä muuten Aku Ankalle!


      • tuomas_the_first
        Epiktetos kirjoitti:

        mutta mitä tulee Raamatun kirjojen syntyhistorioihin, niistä toki tietoa on saatavissa useammistakin lähteistä. En nyt ehdi kaikkia selailemaan koska täytyy kai välillä "lukea Aku Ankkaakin". Mainitsen nyt kuitenkin yhden: Nikolainen, Aimo, T. Raamatun synty ja sisällys. WSOY, Porvoo,1967. (Tessalonikalaiskirjeiden kirjoittamisajankohta, s.154; Markuksen evankeliumista, mm. s.119 ; Danielin kirjasta, ss.92,93.)
        Huomautan vielä, että spekulaationi Paavalin tiedosta/tietämättömyydestä oli omaa järkeilyäni/järjettömyyttäni edellä mainittujen asiatietojen pohjalta - ei siis mitään jumalallista ilmoitusta tai muuta supranormaalia.
        Terveisiä muuten Aku Ankalle!

        Mitä siellä kirjassa sanotaan siitä Danielin kirjasta?


    • uskovaisten tosivihaaja

      Heippa vaan uskovaiset ja muut hullut!

      Millä sivulla raamatussa mainitaan sana "mikrosiru?"

      Milloin uskovaiset EIVÄT olisi olleet sitä mieltä, että juuri nyt loppu on käsillä?

      Monellako uskovaisella on mitään tieteellistä koulutusta?

      Voi teitä raukkoja. Idiootteja.

      • tuomas_the_first

        Jos toi nyt on ihan huuhaata ja satua niin eihän sen nyt noin pitäisi ketään ärsyttää.

        Ilm13:16- " Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa, 17. ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku. "

        Tällainen järjestelmä on epäilemättä arkipäiväinen jo parissa vuosikymmenessä, ei tarvitse edes tieteellistä koulutusta nähdäkseen sen verran tulevaisuuteen esim globaalien talousuudistusten tiimoilta.


    • jeesusteleva kiihko hihhuli...

      Mielestäni on myös jännää ja herkullista se, että Jumala on laatinut todella hämmästyttävän hienon suunnitelman.
      Tarkoitan sitä, että on mageeta, että Jumalalla on hieno suunnitelma, joka toteutuu ja hänellä on varaa vieläpä ilmoitettu ennalta, että olisi mahdollisuus varautua. Käsikirjoituksesta huolimatta ihmiset kulkevat sokeana kuten on ilmoitettu, vaikka heille näyttäisi varoitus kylttiä koko matkan, silti suurin osa törmää, ainakin hämmästykseen kun näkevät, että kuinkas tässä nyt näin kävikään.

      • tuomas_the_first

        Osuit siis naulan kantaan. Vaikka kaikki on lukenut paperilla vuosituhannet niin ihmiset eivät halua siitä oppia. Niin paljon Raamattua vihataan, sääli.


    • kvasipää!

      Okei, olet juuri tuloillasi uskoon, mutta minkä takia KOPIOIT TOISEN NICKKIÄ! Spede!

      • tuomas_the_first

        Olen ollut uskossa niin kauan kuin muistan enkä kopioi mitään.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      683
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe