Luvatut 1 250€/kk MINIMIELÄKKEET, nykyisillä elinkustannuksilla, täysin välttämättömät oikeusturvan vähimmäiseläkkeet, olisivat osoittaneet edes jonkinlaista välittämistä, Suomen demokratiasta, kansalaisoikeuksista, oikeusvaltiion rippeistä huolehtimista - jäivät toteuttamatta.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/halla-aho-esittaa-ulkomaalaisille-tyontekijoille-3000-euron-minimipalkkavaatimus-halpatyovoima-tulee-kalliiksi/417062cc-e1ab-4268-befb-b34f5e66ee9c
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17271111/rasismikortilla-tulossa-valtava-maahanmuutto-aalto#comment-118637054
Kallis hinta siitä, että saa räkyttää köyhempiään "heikkolahjaisiksi", tulossa äärioikeistohallitusta äänestäneille. Rasismikortin nöyristelijöitten takia, kokonainen Suomen kansa kärsii.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa#comment-118408720
1 500€/kk MINIMIELÄKKEET: Norja, Ruotsi, Tanska, Saksa, Islanti
Marinin hallitus heitti köyhät krokotiileille
62
2138
Vastaukset
- Anonyymi
Muissa Pohjoismaissa ei ole lähdetty "Evita"-linjalle, kurjistamaan omia kansalaisia, Suomi on huonommassa jamassa, kuin EK-medioitten "sankarit naamat irvessä lenkille" - tyyppinen, uutisoinnin irvikuva, antaa ymmärtääkään. Varokaa kansalaiset, teitä pahoinpidellään, nostakaa rikoskanteita Haagiin ja YK:hon.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17470104/ex-aarioikeistohallitus-oli-laiton-usan-sotarikosliitto-hanke-on-laiton#comment-114962517 - Anonyymi
Yli tuhat euroa ?
Kuukauden ruokaan riittää seitsemänkymppiä?
Loppu menee ylileveään asumiseen ja alkoholiin. - Anonyymi
No hätä. Kok PS-hallitus jättää noihinkin eläkkeisiin indeksitarkistukset tekemättä. Indeksitarkistuksen tekemättä jättäminen ei ole leikkaus sanoo Orpo
- Anonyymi
Onko köyhyys vähentynyt kun ei ole jäädytetty indeksejä?
- Anonyymi
Ironia ei auta Suomen kansaa ja valtiota, saamaan takaisin aitoa kansanvaltaa, demokratiaan ja oikeusvaltio-statusta. Ironiaan turvautuvat, korruptiovaalit hävinneet, vain haluavat väistää vastuuta siitä, että jättivät köyhän kansan äärioikeiston uusfasisti-krokotiilien raadeltaviksi.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/tre-fragor-om-protesterna-i-frankrike
Äärioikeistoekstremistinen ylimilitarisoitu poliisivaltio, tulee KALLIIMMAKSI, kuin aidon demokratian kansanvallan oikeus-sivistysvaltio.- Anonyymi
Hahahahaha
Maa on litteä. Asumme Illuminatin rakentamassa jättimaisessa planetaariossa.
- Anonyymi
Koivisto: "Kyllä se siitä!"
Entä kun tuntee itsensä jo 120 -vuotiaaksi, vaikka Iltalehdessä ja Iltasanomissa tekemieni ikäoletustestien tuloksissa toistuvasti olin 21 -vuotias.))
Sanna Marin ja Kaius Niemi viihdyttivät suomalaisia viime vaalikaudella!
Kuva Kaius Niemestä pöydän päällä haitarinsoittajana oli kerrassaan hauska. Toivottavasti Asterix piirtäjät keksivät kirjoittaa albumin: Asterix Helsingissä. Ja Tintti sarjakuvan piirtäjät albumin: Tintti Helsingissä. Siihen voisi ottaa mukaan tuon Kaius Niemen riemastuttavan hauskan kuvan sellaisenaan. Se sopisi Tintti sarjakuvaan ja naurattaisi varmasti.
Sanna Marinin lanteen nitkutusvideo nosti kuulemma Sannan ja Suomen kansainvälisen maineen ja poliittisen kulttuurin kuulemma 2020 luvulle. Siinä mentalistiikassa myös naurettiin halventavasti ja pilkallisesti boomereille keski-ikäisille heterosetämiehille ja nostettiin seksuallisuuden ”toisinajattelijoita” barrikaadelle ja yhteiskunnan arvopaikoille. Mikä minä olisin sitä arvostelemaan.))
Tintti Helsingissä kulttuuripläjäys ja sarjakuvien hauskuus olisi yhdistettävä perussuomalaisten värikkääseen Haddockilaiseen vasta-argumentointiin vaikkapa salakuljetusteemojen ja viherpesun näkökulmista. Vielä kun otettaisiin mukaan moralistit ja vakavat seniori-ikäiset, kaiken nähneet ja kaiken oivaltavat setäihmiset ja ilkikuriset ”Pikkumyyt” feministit, Havukka-ahon ajattelijat, ”suomalaisen hymyn” käsitteen mukaiset totiset kasvot, olisi Tintti Helsingissä pikku terrierin ja Tintti reportterin matka mieliin painuva ja naurattaisi jopa Nyhjänderin Einoa ja Sokeaa ja sensu-Elliä Reettaakin.
Monien pakanakulttuuristen vaikutteiden Suomi nähtäisiin toisaalta teknologiahuuman ja pelkistettyjen tieteisihannoinnin ”väliaikaistotuuksien” ja parrakkaiden besservisserifyysikkojen näsäviisaiden kaikentietävien kolumnistien kautta ja samalla shamanistisen ja kaikkien pakanallisten, mutta ei kristillisten arvojen läpilyömäksi ja priorisoimaksi…
Huh huh, Halosen nakkikioskilla käynnit ja kertomuksellisesti kuvitteelliset Niinistön Tex Willer sarjakuvalehtien ostosreissut olisivat myös osa tuota draamaa Suomen nykymenosta.
Ei, …ei todellakaan. Siis mitä ei? -No pilapiirtäjiä ei tuohon sekoitettaisi. Vakavaa asiaa ja vakavia henkilöitä ja arvoja ja niiden kertomista halventamaan.))
Ps. Ukrainassa kerrottiin tarinaa Januko vitsin, entisen Ukrainan presidentin nuoruudenaikaisista karvalakkiepisodeista. Kaikki katsoivat niitä Ukrainassa ja nauroivat makeasti ja riippumattomasti. Käydessäni kansannousun alussa Kiovassa, Janukovitsin pitämän puheen aikana Marinski parkin puistossa olevalta Kiovan symbolilta, Viikinkiveneeltä, katkesi samaan aikaan kaula. Ihmiset nauroivat sillekin. Mutta eivät pahantahtoisesti. Janukovitsin aika oli romanttista aikaa Ukrainassa. Ilmapiiri oli satumainen ja monet muistelevat sitä aikaa vieläkin kaihoisasti. Täh? -on se tosi. -Kysy vaikka itse heiltä. - Anonyymi
Oliko vaalitulos ennalta tiedossa, järjestetty, yhä enemmän siltä alkaa näyttämään, kun vastuunottoa Marinin hallitukselta, köyhyysongelman, erityisesti eläkeläisköyhyys-hätätila-veroparatiisi-sote-ihmiskauppa-orjuuttamisesta, ei näytä löytyvän. Eivät edes myönnä ongelmaa, joten YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN korruptiovaalit, joissa EK-Ylen uusfasistit äärioikeistoBorgin vaalitulos-tulkintoineen, jo vuodesta 2004 tms.
https://www.svt.se/nyheter/utrikes/tre-fragor-om-protesterna-i-frankrike
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17806988/nalissaan-itkea-ja-aanestaa-ei-ole-demokratiaa-eika-oikeusvaltiota#comment-120086271 - Anonyymi
Vuodesta 2004 on AutokratiaUsan Sotilasjuntta, pörssirikollispsykopaatteineen, käytännössä sotilasvallankaappauksessa, hallinnut Suomea.
https://metropolitan.fi/entry/edward-snowden-finland-nsa-cooperation-since-2004 - Anonyymi
Ex-äärioikeistohallitus oli täysin laiton, sitä ei ollut yksikään Suomen kansalainen, missään demokraattisissa vaaleissa, koskaan äänestänyt, mutta olivatko nyt käydyt eduskuntavaalit, silmänlumetta, etukäteen vaalitulos varmisteltu, järjestelty, suunniteltu siten, että tulos on halutunkaltainen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17470104/ex-aarioikeistohallitus-oli-laiton-usan-sotarikosliitto-hanke-on-laiton#comment-114962517
https://www.cbc.ca/news/politics/russian-embassy-tweet-finland-nato-1.6804738
Marinin muka-yllätävänä ek-medioissa uutisoitu, "riviin vetäytyminen", oliko sekin vain osa YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN, etukäteen käsikirjoitettua näytelmää, siltä yhä vahvemmin näyttää ja tuntuu, kun Marinin hallitus ei myönnä, että eläkeläisköyhien äänet eivät kelvanneet. - Anonyymi
ÄärioikeistoVihreiden KorruptioHaavistoOligarkkia, ei puolueensa tappio, näyttävät mitenkään hetkauttavan, sekin kertoo paljon.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17804427/sotilasvallankaappaus-tehty-suomessa-se-joka-ei-alya-nyt-ei-alya-koskaan - Anonyymi
Marinin aikana saatiin mm.eläkkeisiin korotusta, mutta persut ja kristityt + hurrit heittää köyhät bussin alle. Kiittämättömät saavat nyt mitä tilasivat, repikää siitä neljä vuotta.
- Anonyymi
Voimme iloisesti nauttia kaikestä hyvästä, mikä meille viimeisen neljän vuoden aikana ojennettiin. Sillä pärjäämme seuraaviin vaaleihin, jolloin alkaa taas se hyvä ja antelias kausi.
- Anonyymi
Eläkeläisköyhille tehtyjä lupauksia, entisen köyhyysrajan 1 250€/kk MINIMIELÄKKEISTÄ, ei ole näkynyt, joten valehtelet.
https://www.lemonde.fr/en/opinion/article/2023/04/09/thomas-piketty-can-we-trust-constitutional-judges_6022233_23.html - Anonyymi
Kuvittelevatko KorruptioMarinin hallituksen puolueet, tehneensä jotain hyvää, kun valehtelivat törkeästi, äärimmäiseen köyhyyteen pakotetuille eläkeläisköyhille - järkyttävää.
https://www.lemonde.fr/en/opinion/article/2023/04/09/thomas-piketty-can-we-trust-constitutional-judges_6022233_23.html
Ei sitten tarvitse kummastella, ettei anteeksipyyntöä vieläkään ole kuulunut ja äärifasisti-HS-EK-mediassa, Vas:n some-julkkis Koskinen, keskittyy vallan keskinäiseen "konfliktiin", eli rahakkaiden vallankäyttäjien, keskinäiseen peliin. - Anonyymi
Tuota menoa, ettei myönnetä virheitä, voi olla ettemme enää neljän vuoden kuluttua, anna niitä sääli- ja torjuntaääniäkään enää.
1 500€/kk MINIMIELÄKKEET: Norja, Ruotsi, Tanska, Islanti, Saksa - Anonyymi
Eläkekattoa nämä omista eduista kiinni pitävät päättäjät eivät saa aikaan.. Ymmärtää, jos ihminen on esimerkiksi omalla yrityksellään tienannut suuren eläkkeensä, mutta että julkisista varoista maksetaan suuren suuri eläke, se on väärin.
Muissa maissa monessa on eläkekatto, mutta ei Suomessa, koska meillä on itsekkäät ja ahneet päättäjät, jotka kyllä humputtavat rahat muulle maailmalle meillä ja muualla, mutta pihistelevät kaikessa, mikä koskee oman kansan hyvinvointia, veroja kyllä suomalaiset joutuvat maksamaan, mutta veroille nykyään saa heikosti vastinetta, kun suomalaisesta sosiaaliturvasta on tehty kaiken maailman sosiaalitoimisto. - Anonyymi
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/halla-aho-esittaa-ulkomaalaisille-tyontekijoille-3000-euron-minimipalkkavaatimus-halpatyovoima-tulee-kalliiksi/417062cc-e1ab-4268-befb-b34f5e66ee9c
Rasismikortin nöyristelijöitten takia, Suomesta on tehty pörssirikollispsykopaatti-biljonäärien sosiaalitoimisto.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17629245/yksityistetty-veroparatiisi-thl--aarioikeistosdpn-korruptiokiuru-terveysuhkia
Veroparatiisi-sote-IHMISKAUPPA-orjuuttaminen, eläkeläisväestöä äärimmäiseen köyhyyteen, oikeusturvattomaksi pahoinpitelemällä, kuuluu viedä kansainväliseen korkeimpaan oikeuteen, kun eduskunta on korruptiossa YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄSSÄ, ei Valtakunnanoikeuteen valittaminen, johda mihinkään.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17804954/suuruudenhullujen-porssipsykopaattien-sotilasjuntta-riisuttava-vallasta-suomessa#comment-120059644
Suomen kansa on YK:n pinssinsä maksanut, nyt olisi aika, saada niitä oikeuksiakin, kansainvälisestä korkeimmasta oikeudesta. - Anonyymi
"Evitan"-feikkiroolissa twiittaileva entinen pääministeri, voisi jo kiirehtiä, anteeksipyyntöjä eläkeläisköyhyyteen pahoinpidellyille ja sinne syvemmälle jättämilleen Suomen vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17810500/kustannustehokkaat-1-500ekk-minimielakkeet-saastoa-valtiontaloudessa - Anonyymi
Maaseudulla uunin pankolle makaamaan.
Ei tarvii muuttaa stadiin betoni helvettiin tiskaajiksi. - Anonyymi
Lopeta heti valehtelu.
Suomesta ei mitään krokotiileja läydy- Anonyymi
Itse valehtelet YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN äärioikeistotrolli.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17808795/elakelaiskoyhien-aanet-eivat-kelvanneet-marinin-hallitukselle
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17769797/korruptiosannalla-ei-ole-valtaa-edes-1-250ekk-minimielakkeiden-verran
- Anonyymi
Vertaus tarkoittaa sitä, että sanoin kuvataan samankaltaisuutta. Joko käsität.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17509030/sananvapauksien-estamisesta-pieni-askel-kuolemanrangaistuksiin#comment-115555896
ESTEETTÖMYYS puolestaan tarkoittaa sitä, että ihan jokaisella ihmisellä, on oikeudet sanoa sanottavansa, niillä keinoilla, jotka hänellä on käytettävissään, myös vanhuksilla, vammaisilla ja pitkäaikaissairailla, esim. linkittämällä aiemmin tehtyihin kirjoituksiin, ettei tarvitse kipeillä reumakäsillä, uudestaan kirjoittaa. Tämän ymmärtää lapsikin, jospa äärioikeistotrollitkin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17809053/eivatko-tappion-kokeneet-puolueet-kykene-myontaan-elakelaiskoyhien-pettamistaan- - Anonyymi
Vastauksia eläkeläisväestön kysymyksiin, mihin luvatut 1 50€/kk minimieläkkeet jäivät, ei saada Kiina-EK-Yle:stä / muistakaan ek-medioista. KorruptioMarinin "taktinen veto", paeta "ystävänsä" ÄärifasistiMacronin luokse Ranskaan, kertoo kuinka kujalla, vallankäyttäjän rooliaan esittäviksi valitut, ovat todellisuudesta, jossa tavalliset kansalaiset kituuttavat. Ranskankin diktaattorilla, on erottaminen lähellä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17820619/autokratiausa-sai-sodan-itaan-ja-eun-sekaisin-nyt-se-kauppaa-quotrauhaaquot - Anonyymi
Tuo 1250€/kk riittää täällä elämiseen ja vuosilomaan kotimaassaan. Sen avulla voi lentää vaikkapa Somaliaan jossa voikin sitten olla kuukauden kaksi sukuloimassa.
Paikalliset pitävät sitten meidän loista eurooppalaisena herrana ja varmasti saa suomistressin purettua.- Anonyymi
1 500€/kk MINIMIELÄKKEET: Norja, Tanska, Islanti, Ruotsi, Saksa.
1 250€/kk ei riittäisi, edes vuosikymmeniä, eli aivan liian pitkään, jatketun äärimmäisen köyhyyden jälkien, eli haavojen nuolemiseen, eikä sekään olisi ollut vielä, edes nykyinen köyhyysraja. Sitähän te kaiken ilmaiseksi saaneet, ahneuteen sairastuneet pörssiperilliset, ette tyhmyyttänne pysty käsittämään.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17810500/kustannustehokkaat-1-500ekk-minimielakkeet-saastoa-valtiontaloudessa
- Anonyymi
Nykyisillä elinkustannuksilla ja homeisista kylmistä ja vetoisista vuokramurjuista, ylihinnoiteltujen vuokrien ym hinnoilla, pitäisi olla jo 2000€/kk MINIMIELÄKKEET, että voisi sanoa pärjäävänsä normaalisti.
https://www.aljazeera.com/news/2023/4/12/frances-macron-heckled-by-protesters-on-netherlands-visit - Anonyymi
Vieläkään emme ole saaneet vastauksia kysymyksiimme, ns. tiedotusvälineistä, joiden velvollisuus ja tehtävä, olisi kysyä ja niitä vastauksia olisi tarjota.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17832423/aarioikeistouhka-tulee-yha-useammin-yleisradiosta#comment-120475888 - Anonyymi
AutokratiaUsan mallilla, ennenaikaisia eläkeläisköyhyyteen pakottamiskuolemia, jo Suomessa, veroparatiisi-sote-ihmiskauppa-orjuuttamista.
https://www.lemonde.fr/en/international/article/2023/04/22/why-americans-are-dying-in-their-prime_6023869_4.html - Anonyymi
YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄ tekee jostain Arhinmäen populismista, "ison jutun", vaikka Vasemmisto ei hallituksessa ollessaan, ties monettako kertaa, kuten muutkaan ÄärioikeistoSdpn KorruptioMarinin hallituksen puolueet, tehnyt mitään eläkeläisköyhyyden korjaamiseksi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17837995/eun-rikostutkijat-selvittamaan-valtion-ja-kuntien-isoa-korruptiota-porssirikollisuutta-suomessa#comment-120565940
Köyhimmät Suomessakaan, eivät "protestoi", heillä ei ole siihen terveyttä, eikä varaa.
https://www.lemonde.fr/en/france/article/2023/03/28/french-pension-reform-among-the-most-affected-working-class-communities-often-can-t-afford-to-protest_6020993_7.html - Anonyymi
YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN korruptiopoliitikkojen Arhinmäki-pelleilyt, loukkaavat köyhyyteen, oikeusturvattomaksi veroparatiisi-sote-ihmiskauppa-orjiksi jätettyjä eläkeläisköyhiä.
https://yle.fi/a/74-20008814/64-3-150999 - Anonyymi
Ei kun Marin on se krokotiili. Leuatkin louskuu samaan malliin.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17837995/eun-rikostutkijat-selvittamaan-valtion-ja-kuntien-isoa-korruptiota-porssirikollisuutta-suomessa#comment-120565940
Kyllä jokaiselle tavalliselle kansalaiselle, on käynyt selväksi, että kaikki valta eduskunnassa, ministeriöissä, kunnissa ym on läpimädästi korruptiossa ja isossa pörssirikollisuudessa, myös ne tahot eli korkeat viranomaiset poliisissa ja supossa, joiden noita isoimpia talous-pörssirikoksia, korruptiota, valtion korkeiden virka-asemien, erittäin törkeitä väärinkäyttämisiä, tulisi rikostutkia.
Siksikin on erittäin tärkeää, että EU:sta ja YK:sta ym kansainvälisestä korkeimmasta oikeudesta, tulee aidosti puolueettomia rikostutkijoita. - Anonyymi
Turvavälit ois kivat vieläki https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c90831b2-ab99-4a1b-bb08-e7bf8fd7e887
eipä tässä muuta. - Anonyymi
YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄSSÄ pelotellaan ja uhkaillaan kansalaisia, se on pörssirikolisten äärifasistien toimintatapa, olivat sitten hallituksessa tai oppositiossa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17843869/jo-toinen-laiton-hallitus-tulossa-vielapa-vahemmisto-sellainen
Sellaiseen ei pidä alistua, vaan tehdä rikosilmoituksia Haagin Tuomioistuimeen, Suomen erittäin huonosta ihmisoikeustilanteesta, demokratiavajeesta, oikeusvaltion romahduksesta. - Anonyymi
Marinin hallitus sai työläisille etujakin ajettua läpi, kuten esim. monille sivuraiteelle joutuneille demarien paikallispoliitikoille löytyi isopalkkainen virka uusien hyvinvointialueiden ja niiden sotejen laajennetuissa hallinnoissa.
Turhakkeilta poistettiin säästösyistä etuja, kuten iäkkäiltä pitkäaikaistyöttömiltä mahdollisuus siirtyä työttömyyseläkkeelle.
Myös köyhiltä eläkeläisiltä (alle 1400 euroa kuussa) saatiin takuuluvattu vappusatanen (nettona satanen kuussa lisää eläkettä ) hiljaa haudattua.
Työväenluokka antoi kiitoksena johtajalleen ilmaisen asunnon, ilmaisen aamupalan, ilmaisen auton kuljettajineen, ilmaisen biletyspaikan ja reilun palkankorotukset sekä suuren hovin palvelemaan johtajan tarpeita. - Anonyymi
Viranomaiset joiden pitäisi rikostutkia, eduskunnan, ministeriöitten, kuntien, ym valtion korkeita virkoja, törkeästi väärin, pörssirikollisuuteen ja äärifasismiin, ym isoon talousrikollisuuteen ja korruptioon käyttävien rikoksia, pyörivät niiden mainostoimiston EK-äärioikeistoylen "kyberturvallisuus"-shown mannekiineina ja kantavat pörssirikollisten salkkujaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17843869/jo-toinen-laiton-hallitus-tulossa-vielapa-vahemmisto-sellainen - Anonyymi
Miten on selitettävissä, ettei ÄärioikeistoRkp:n KorruptioHenriksson, reagoinut mitenkään, EU:n huippututkijoiden, vakaviin varoituksiin, Suomen eläkeläisväestön puuttuvasta oikeusturvasta ?
https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html
Oliko tavoitteena pääsy äärifasisti-hallitukseen ilmeisesti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17833506/uusi-raikas-ajattelu-1-500ekk-minimielakkeilla-saastoa-valtiolle - Anonyymi
Miten on selitettävissä, että SDP:n puh.joht. Sanna Marinin hallitus poisti iäkkäiltä pitkäaikaistyöttömiltä mahdollisuuden päästä työttömyyseläkkeelle?
Menettääkö työtön työläisen asemansa jouduttuaan työttömäksi?
Näin näyttää nykyinen SDP:n johto ajattelevan istuessaan 700- sarjan BMW:n erikoisnahkapenkillä asuen ilmaisessa asunnossa Kesärannassa ja nauttien ilmaisia aamupaloja sukunsa kera.
Ilmaiseksi bilettäessä helposti työtön vanhus unohtuu! - Anonyymi
Suomen naisten eivät ole ylpeitä, heitä äärimmäiseen köyhyyteen pahoinpitelevästä korruptiopoliitikosta, joka pahensi eläkeläisköyhyys hätätilaa, pakotti eläkeläisväestön naisistuneeseen köyhyyteen, veroparatiisi-sote-ihmiskauppa-orjuuteen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17859449/ilmastouhkia-voi-torjua-vain-sosiaalisesti-oikeudenmukaisella-tavalla - Anonyymi
Köyhiä on aina ja tulee olemaan vaikka niille jakaisi kaikki maailman rahat.
- Anonyymi
Jos kaikille annettaisiin tänään saman verran, niin viikon päästä moni olisi taas tyhjätasku ja joku rikastunut.
- Anonyymi
Mutta vihervasemmisto hallitus kasvatti eriarvoisuutta eniten koko suomen historiassa en voi vieläkään käsittää miksi vasemmisto ei kävellyt ulos hallituksesta?🤦🤦🤦
- Anonyymi
YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄ erittäin syvässä korruptiossa ja pörssirikollisuudessa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17861806/cayman-saarille-vuodettuja-valtavia-varallisuuksia-perittava-takaisin-valtiolle
Alkaa näyttämään jo kansanmurhalta, kun äärimmäiseen köyhyyteen, oikeusturvattomaksi pahoinpideltyjä, käytetään veroparatiisi-sote-IHMISKAUPPA-orjina, ennenaikaiset eläkeläisköyhyys-kuolemat tosiasioita. - Anonyymi
Noinhan siinä pääsi käymään, kaikkein heikoimmista ei pidetty huolta, se oli sosialistilta ikävä asia.
- Anonyymi
YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄ eduskunnassa, Suomessa ole mitään sosialismia, paitsi veroparatiisisosialismi.
- Anonyymi
NO, VOIHAN PERKELI SITÄ SITÄ SUUREMMOISTA JAUHO-BILETTÄJÄÄ.
LOPPUKOON RAHAT KESKEN, VAI MENIKÖ KAIKKI TOHTORIN HATTUUN. - Anonyymi
https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254
Suomen kansalaiset eivät tarvitse "politiikan supertähtiä", vaan aidon oikeusturvan, aidot ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeudet, 2000€/kk MINIMIELÄKKEET, Suomen eläkeläisväestölle.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17833506/uusi-raikas-ajattelu-1-500ekk-minimielakkeilla-saastoa-valtiolle - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17855490/aarioikeistorkphenriksson-laiminloi-oikeusministerin-velvollisuudet#comment-120832870
Nämä ovat erittäin vakavia asioita, kun puhutaan eläkeläisväestön ennenaikaisista kuolemista, äärimmäiseen taloudelliseen oikeusturvattomuuteen, köyhyyteen ja veroparatiisi-sote-IHMISKAUPPA-orjiksi pakottamisista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17870411/seta-antoi-kenkaa-petoskokoomukselle-terava-oivallus-vihdoinkin-! - Anonyymi
Viranomaiset, korruptiopoliitikot, ek-mediat Suomessa, eivät ole tunnistavinaan äärioikeistoekstremismin, neonatsien väkivallan uhkaa Suomessa, vaikka kommandopipoiset pörssirikollisperillisten, käytännön väkivaltajoukot, käyvät ihmisten kimppuun ja uhkailevat ihmisiä Tampereella:
https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000009633042.html - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17890658/hallitusneuvottelujen-tulos-on-laiton
Jatkuvasti isoihin rikoksiin perustuslakia ja kansalaisoikeuksia vastaan syyllistyvät, pörssirikollismonopolien osakkaat, on karsittava pois vallasta Suomessa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17855490/aarioikeistorkphenriksson-laiminloi-oikeusministerin-velvollisuudet#comment-120832870 - Anonyymi
Työttömät potkaistiin pellolle työkkäristä. Miten se työ sitten ainakaan löytyy?
- Anonyymi
2000€/kk MINIMIELÄKKEET olisivat paras työllistäjäkin, kun nuorilla olisi tietoisuus siitä, että vakavan sairastumisten, onnettomuuksiin, tai perhe-lähisuhde-ym väkivallan kohteiksi joutumisen varalta, olisi tuo vähimmäiseläke taloudellisena oikeusturvana, vaikka niistä pätkä-silppu-nälkäpalkkatöistä, ei eläkkeitä kerry.
- Anonyymi
Kyllä olis luullut että vasemmisto hallitus olis saanut aikaseksi 2500 euron eläkkeet kaikille, ei se tuota valtion velkaa olisi liikaa nostanut, nythän Orpon hallitus olisi senkin rahoittamisen hoitanut,,, vaikka maahanmuuttoa rajoittamalla.
- Anonyymi
Pelkkää valhetta on maahanmuuton rajoittaminen, kun jo 20 uutta maahanmuuttokeskusta, hallitusneuvottelujen aikana perustettu, rasismikortilla sitä maahanmuuttoa moninkertaistetaan, vain idiootit uskovat ek-medioitten valheita.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16699215/petosperskokke-antoivat-kelan-14a-tuista-ulkomaiselle-halpatyovoimalle
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17896806/itavallassa-prideen-hyokanneilla-aarifasisteilla-yhteyksia-aariislamisteihin#comment-121449464
- Anonyymi
Jos Suomessa olisi vasemmistoa ja uskottava oppositio tällä hetkellä, rikoskanteet kansainväliseen korkeimpaan oikeuteen, EU-tuomioistuimeen, YK:hon ja Haagiin, olisivat jo käynnissä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17897669/nykyinen-koyhyysraja-on-2000ekk-minimielakkeena - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17897669/nykyinen-koyhyysraja-on-2000ekk-minimielakkeena Siis ikääntyneille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille, joilla vakavia sairauksia, paljon vaativammat ja kalliimmat kulut.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17897179/2000ekk-minimielakkeet-myos-tyollistamisvaikutuksia-tiedoksi - Anonyymi
ÄärioikeistoKeskustan törkeät valheet eläkeläisköyhille:
"Useita satoja euroja ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen" - eivät tule unohtumaan, saavat upota niin syvälle, kuin ikinä pääsevät Suomen eläkeläisväestön pahoinpitelijät.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17899926/quotsuomi-ei-merkitse-minulle-mitaanquot--rehn-presidentiksi-cayman-saarille - Anonyymi
mitähän eläke uran jatkaminen lailla hyödyttää, kun uudet työelämän aloitaneen eivät saa avoimia työpaikkoja ,
- Anonyymi
2000€/kk MINIMIELÄKKEET myös työllistävät, kun nuoremmille saadaan tietoisuus siitä, että aidosti voi ottaa, niitä pätkä-silppu-nälkäpalkka-orjatöitä vastaan, kun olisi siltä varalta, että niissä sairastuu vakavasti, joutuu onnettomuuksiin, tai perhe-lähisuhde-ym väkivallan kohteeksi ym olisi kuitenkin jonkinnäköinen taloudellinen oikeusturva 2000€/kk MINIMIELÄKKEISSÄ.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17906122/2000ekk-minimielake-ei-ole-quotrahan-antamistaquot-vaan-laillista-oikeusturvaa-elakelaisille - Anonyymi
Eduskunnan korruptioYKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN, äärifasistihallituksen- ja opposition, nykyinen strategia on muistella menneitä ja länkyttää mistä tahansa muusta, muttei tämän päivän yhteiskunnan, hälyyttävän vakavista, todellisista, isoista ongelmista, jotka uhkaavat jo ihmishenkiä Suomessa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17907665/epaluottamuslause-ei-riita--laittomuudet-perusoikeuksia-vastaan-tutkittava-
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762231Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2611830Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi59834- 70808
Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �48797- 68769
- 54754
- 65737
- 71735
IL - Tulitauko Ukrainassa - Hyvä Trump!!
Ukraina hyväksyy välittömän tulitauon Ukraina hyväksyi välittömän tulitauon Ukraina on hyväksynyt Yhdysvaltojen kanss177713