Ja sitten tulee itku, niin itkusta ei pääse pois mitenkään se on ikuinen onnettomuus.
Mutta itku tulee pitkästä ilosta, ikinä pitkästä itkusta ei tule iloa, jolloin se on loputon itku.
Eli siis näin vanha viisaus opettaa jos olet onnellinen joskus.
8
103
Vastaukset
Näin se on. Kuitenkin joskus päivä paistaa risukasaan ja jokaisella pilvellä on hopeareunus. Vahingonilo on paras ilo. Iloitkaamme siis toisten itkusta, mutta ei silti liian pitkään, vaan kohtuus kaikessa.
- Anonyymi
Eipä, muuten, sanota vanhassa sanonnassa noin. Ei siinä mainita mitään, että pitkästä itkusta tulisi ilo. Yleensä se kyllä tulee, ei kukaan jää asumaan kyyneliin.
Mutta miten teet itsees mitenkään onnelliseksi. Kun vaikka kuinka hyvin raha asiat hoidat ja elät säästellen. Niin valtio ottaa sun puolesta aina vaan lisää velkaa.
- Anonyymi
Miksi myönteiset asiat eivät ahdista?
Oletko ap sitä mieltä, ettei kannata iloita, koska se kuitenkin loppu itkuun viikon, kuukauden, vuoden tai viimeistään vuosisadan jälkeen (jos iloisee pikku ihnisestä asti ja elää yli 100v)?
- Anonyymi
Kunhan vaan jaksaa pitää kurjuutta yllä, niin koskaan ei tule pettymään
Ja jos unohdettu unelma kolkuttaa ovelle, ovea ei avata. - Anonyymi
Jos on rakastumassa naiseen, se lutka pitää kivittää loitommalle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37561Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t217503- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492