Mitähän yhteistä..
Mitä yhteistä on raamatulla ja vartioseuralla?
18
362
Vastaukset
- AnonyymiSanovat että on synonyymi raamatulle 
- AnonyymiJoka sunnuntai tutkitaan vartiotornia ainakin 
 Raamatun välityksellä.- AnonyymiVai oliko se Raamattua vartiolehden välityksellä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Vai oliko se Raamattua vartiolehden välityksellä. Käytännössä se, mitä Vartiotornissa lukee, on se mikä ratkaisee ja mitä pitää noudattaa. 
 
- AnonyymiJos joku sanoo teille että Kristus siellä tai täällä loppuaikana niin uskokaa. 
- AnonyymiKyllä jt saa äänestää - AnonyymiAinakin kerran. 
 
- AnonyymiVartiotornia kirjoittaa henkilöt, jotka ovat kirjautuneet pitämäänsä kortistoon taivaaseen menoa varten. He käyttävät nimimerkkiä "jehovakanava" 
 Lisäksi he harrastavat itsekritiikkiä:
 "Osa Jehovan todistajien kirjallisuudesta on nyt vaarassa. Ne on määrätty hävitettäväksi.
 Tuhottavista kirjoista, lehdistä ja muusta materiaalista on laadittu 2-sivuinen dokumentti. Sen voi lukea tämän sivun lopusta.
 Miksi hallintoelin haluaa päästä eroon vanhasta kirjallisuudesta? Vastaus on ilmeinen: oppi on niin paljon muuttunut, että hallintoelin ei halua nykyisten nuoren polven Jehovan todistajien tietävän vanhoista oppiseikkailuista. Oma historia halutaan piilottaa."
 https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w817.html
 Mutta vartiotornin kirjoittajat harjoittavat myös kritiikkiä JT:ia kohtaan.
 Esim. Carl Jonsson, ruotsalainen JT, löysi virheen jehovakanavan vuoteen 1914 päättyvästä vuosilukulaskelmasta. Hän kirjoitti siitä jehovakanavalle. Tuo kanava ei vastannut hänelle, vaan hänen seurakunnalleen ja määräsi Jonssonin erotettavaksi, kuten sitten tehtiinkin.
 Tässä keskustelussa tulee esille myös Jonsson
 https://keskustelu.suomi24.fi/t/13444539/argeologinen-loyto-tukee-vuotta-587-bc-ei-607bc
 -Jos näitä asioita katsoo sillä silmällä, niin eroa Raamattuun on.- AnonyymiTodella perinteinen. 
 
- AnonyymiMonet ylistävät tätä umk, 
 Mikä on oma arviosi, mitä muita käännöksiä olet lukenut tai jopa verrannut ja tutkinut.- AnonyymiUseita eri käännöksiä. UMK oli niistä huonoin. Oikea torso. 
- AnonyymiKäännösten vertailu onnistuu vain sellaiselta, joka on kääntämisen asiantuntija. Asiantuntijat eivät yleensä ole kehuneet UM-käännöstä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Käännösten vertailu onnistuu vain sellaiselta, joka on kääntämisen asiantuntija. Asiantuntijat eivät yleensä ole kehuneet UM-käännöstä. Vartiotornihan käyttää kehumiseensa BeDuhn -professoria Arizonasta. 
 Hän on eri mieltä kuin muut oppineet.
 USA on vapaa maa.
 Kun on professuurin saanut, ja jos kirjoitusta pyydetään,saa myös antaa kirjoituksia.
 Miksi hän sitten on kehumakirjoituksensa vartiotorniseuralle laatinut ?
 Raha motivoi.
 Palkkioperusteiset kirjoitukset.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Käännösten vertailu onnistuu vain sellaiselta, joka on kääntämisen asiantuntija. Asiantuntijat eivät yleensä ole kehuneet UM-käännöstä. Kiitos 
 
- Satuilut on samankaltaisia. Yhtä lapsellisen naurettavia. 
- AnonyymiEi mitään yhteistä. - AnonyymiKummalla lyödään päähän raamatulla vai vartiotornilla? Yhdessä on ainakin ehkä painavampia.. 
 
- AnonyymiOnko veren karttaminen Raamatun mukaista? 
 Veren karttaminen perustui Mooseksen lakiin, joka ei enää sido kristittyjä. Paavali kumosi apostolien antamat ohjeet, koska he eivät vielä tuossa vaiheessa halunneet täysin sivuuttaa Mooseksen lakia juutalaiskäännynäisten vuoksi, jotka edelleen halusivat noudattaa sitä.
 Aiheesta enemmän linkissä:
 https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w1218.html
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset716473
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845674
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut393806
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1122927
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral952774
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422750
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132051
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161786
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2361654
- 1561404