Saarai ja Abram Egyptissä

Anonyymi-ap

Abram oli Harranista lähtiessänsä seitsemänkymmenen viiden vuoden vanha.

Kun Abram tuli Egyptiin, näkivät egyptiläiset, että Saarai oli hyvin kaunis nainen

Ja Abram oli kahdeksankymmenen kuuden vuoden vanha, kun Haagar synnytti hänelle Ismaelin

Aabraham lankesi kasvoillensa ja naurahti, sillä hän ajatteli sydämessään: "Voiko satavuotiaalle syntyä poika, ja voiko Saara, joka on yhdeksänkymmenen vuoden vanha, vielä synnyttää?"

Saara oli siis 65 vuoden ikäinen, kun Egyptissä hänet havaittiin tavattoman kauniiksi naiseksi.
Aabraham oli reippaasti yli 80, kun hän sai lapsen Haagarin kanssa.

Olisio nyt kuitenkin niin ettei tällaista voi ottaa vakavasti?

3

263

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1. Moos. 12:19 Miksi sanoit häntä sisareksesi, niin että minä saatoin ottaa hänet vaimokseni? Siinä on vaimosi, ota hänet ja mene matkoihisi!"

      Vaimon kanssa tavallisesti oltiin silleen. Ei kyseessä muuten olisi ollut vaimo.

    • Kaikki mikä on raamattu-satukirjassa ON totta. Epydkissä pyramiitin varjossa tapahtui ihmeellisiä asioita. Vielä jos pääsee lukemaan vaaraon ylipappien salaista Peräilmapapyyrystä, niin nykyajan ihminen on kyllä aivan ymmällä, kuinka kehittyneitä epydkiäläiset olivat Peräilman jalossa taidossa. Ja kuinka seikkaperäisesti ja henkisttytneesti ylipapit olivat jo tuhansia vuosia sitten perillä asiasta. Vasta nykyiset venäläiset kaalikombinaattien tieädemiehet ovat päässeet tarkempiin tuloksiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1287
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      748
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      653
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      621
    7. 46
      621
    8. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    9. 57
      608
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      45
      567
    Aihe