On se kumma juttu että netistä eikä mistään löydy suurinta syytä siihen mikä aiheuttaa ENITEN verenpainetta.
Huomasin 1,5 kuukautta sitten että verenpaineeni on liian suuri silloin kun aloin lihomaan.
Lihomisen syy oli liika herkkujen syöminen paljon sokeria sisältäviä tuotteita joista eniten söin karkkia.
Lopetin sokerin syömisen melkein kokonaan kuukaudeksi ja laihduin kilon.
Verenpaine parantui noin kolmessa viikossa,yläpaine oli alussa 150 ja lopussa 120-124
Söin sen jälkeen muutaman viikon terveellisesti kunnes aloin taas uudestaan syömään sokeriherkkuja ja lihoin takaisin ja verenpaineet nousi aivan välittömästi samoihin korkeisiin lukemiin.
Aloitin uudestaan samalla vähäsokerisella kuurilla ja nyt verenpaineet laski normaaleihin lukemiin noin viikossa.
Painoni ON nyt sama suurempi paino mitä se oli silloin aloituksessa,mutta verenpainetta ei enään ole vaikka painan yhtä paljon,eli VERENPAINEEN AIHEUTTAJA OLI SOKERI.
EI SUOLA,EIKÄ SALMIAKKI niinkuin kaikissa netin ohjeissa sanotaan.
Yleensä sokeria ei edes mainita missään vaikka se on todellisuudessa suurin verenpaineen aiheuttaja.
Suolamääräni on ollut aina hyvin pieni mitä olen käyttänyt ruuan valmistamisessa noin 1-2 tl
Siitäkin pienestä määrästä olisi pitänyt muka pienentää ja samalla pilata koko ruoka liian vähällä suolalla.😂
Sokerimäärät on ollut aina suuria,noin 200 grammaa päivässä.
Sokeria yleensä vain kehutaan,sitä lisätään melkein kaikkiin tuotteisiin koska se saa tuotteet maistumaan paremmalta
Sokeria sisältävät tuotteet myös säilyy pitempään.
Alkoholi ja virvoitusjuomat sisältää PALJON sokeria.
Sokeria syötetään paljon pikkulapsillekkin.
Virallista tietoa,mainitaan vain suola ja lakritsi
https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00034#s3
Sokeri suurin verenpaineen aiheuttaja
Anonyymi-ap
1
116
Vastaukset
- Anonyymi
Lopetin sokerin syömisen alunperin VAIN sen takia että laihtuisin,
Tiesin entuudestaan että sokeri on yksi syyllinen lihomiseeni.
Samalla kun lopetin sokerin syömisen huomasin että sokerin syömisen lopettaminen alentaa MYÖS verenpainetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2425686Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304134Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,192404Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2982224Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481451Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611309Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1321212Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1331211- 35994
- 169895