https://fi.wikipedia.org/wiki/Viikingit
He ryöstelivät ympäri Eurooppaa, ottivat itselleen orjia ja matkasivat Bagdadiin ja Amerikkaan asti.
Näin tämä on viikinki ajasta mennyt tähän päivään asti.
Joku orjia ottanut on ollut viikinki ajoista asti rikas ja joku orja köyhä joka on sitten jatkunut tähän päivään asti.
Toki jossain kohtaa on menty hieman järkeväämpään suuntaan kun on keksitty kaikki tuet ja eläkkeet. Jossain kohtaa on tajuttu, että iäkkäämistä ei ole enää työntekjiöiksi ja heille on armahdettu eläke. Nykyään tämä alkaa jo vielä aikaisemmin. Niitäkään iäkkäämpia työttömiä joille ei vielä eläkettä myönnetä ei oikein takaisin töihin huolita, mutta orjanhan tälläisestä saa vielä eli tarjotaan töitä vain jos tuut töihin 9€+tuet.
Nykyään siis tämä orjuus on vaan kaunisteltu niin, että kaikkia tukia vastaan pitää tai pitääisi tehdä töitä ja siihen päälle joku mitätön 9€/päivä raha.
Orjuus lähtee liikkelle jo viikinki ajalta.
Anonyymi-ap
2
183
Vastaukset
Jaahas, no voin kertoa, että orjia on ollut kauan ennen viikinkejäkin.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18116093I
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 641036
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla338996- 61822
- 55723
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k97644Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49631- 25622
- 68610
- 57600
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,14598