vety toyota 83% alennuksella

Anonyymi-ap

Lainattu tm:lehdestä
oyota Mirai on yksi harvoista markkinoilla vielä olevista vedyllä toimivista autoista. Sitä myydään Yhdysvalloissa ainoastaan Kalifornian osavaltiossa.

Nyt Kalifornian vetyautoilijat ovat ikävässä välikädessä, sillä paikallista jakeluverkostoa ylläpitänyt Shell Hydrogen ilmoitti lopettavansa vedyn jakelun henkilöautoille. Päätöksen myötä suljetaan seitsemän sen 55:stä Kaliforniassa sijaitsevasta jakeluasemasta.

TUOSTA HÄTÄÄNTYNEENÄ Toyota on lähettänyt kirjeen harvoille Miraita myyville jälleenmyyjilleen. Sen mukaan 66 000 dollarin hintaisesta vuosimallin 2023 Toyota Mirai Limitedista saa antaa 40 000 dollarin alennuksen. Eikä siinä vielä kaikki, vaan jäljelle jäävälle vähäiselle summalle annetaan tietyin ehdoin nollakorkoinen rahoitus. Ja vielä paketin kuorrutukseksi ostaja saa vetyä ilmaiseksi 15 000 dollarilla, kunhan tankkaa sen kuuden vuoden kuluessa.

Uskallamme väittää tämän olevan yksi kaikkien aikojen parhaista uuden auton alennuksista. Mikäli alennukseen lisää vielä tankkausedun, jo ilman rahoitusetua alennus on täysin käsittämätön 83 prosenttia!

27

2108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vetyauto on niin yesterday. Ei mitään järkeä rakentaa kalliita polttokennoja, eikä mitään järkeä tehdä ensin sähkön avulla vetyä ja sitten autossa tehdä vedyn avulla sähköä. Odotellaan synteettisiä polttoaineita.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        💋 ­­­N­­­y­­m­­­f­­o­­­m­­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18281941

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Eikös Mirain tuotanto ole loppunut jo aikoja sitten. Nyt myydään niitä viimeisiä varastosta löytyviä yksilöitä. Halvalla menee, ja varmaan löytyy rikkaita "Vileneitä", jotka saattavat ostaatuollaisen harvinaisuuden kokoelmiinsa, vaikkei sillä käytännössä mitään käyttöä olekaan.

    • Anonyymi

      No nyt ostamaan keräilyharvinaisuus sikahalvalla talliin. Näistä voi saada aikanaan isonkin myyntivoiton kun näitä ei montaa ole maailmassa ja tulevaisuuskin on nyt lakkautettu :-).

      • Anonyymi

        En latin latia laita aasialaiseen autoon, olkoon mikä tahansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En latin latia laita aasialaiseen autoon, olkoon mikä tahansa.

        Aika rajoittunutta. Moni legendaarinen polttomoottoriauto on aasialainen ja samoin moni auton tekniikka on kokenut huippunsa japanilaisen insinöörin käsittelyssä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Voi olla että Shellin ilmoitus muutaman vetytankkausaseman lopettamisesta on näkynyt Toyota Mirain kysynnässä heti seuraavana kuukautena.... lakannut kuin seinään, jolloin Toyotan pääkonttorissa painetaan paniikkinappia että nyt pitää päästä niistä jo maahan tuoduista/tilatuista uusista vetyautoista eroon... maksoi mitä maksoi.

      Täyssähköautot ovat tehneet muutamien tonnien arvonalennuksia yhdessä yössä, mutta nyt Toyota Mirai teki kyllä kaikkien aikojen ennätyksen! :D

      • Anonyymi

        En vaivautunut, koska sitten olisi itketty maksumuuria.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En vaivautunut, koska sitten olisi itketty maksumuuria.

        Artikkelin pystyy lukemaan ilmaiseksi linkistä.


    • Anonyymi

      Jos UUDEN vetyauton saa nyt tuolla superalennuksella, niin voitte arvata mitä käy 5 vuotta vanhoille Toyota Miraille ja heijastuen myös 5 vuotta vanhoihin Hyundai Nexoihin... käytettyjen hinnat painuvat kuin kivi pohjaan.

      Todella moni vetyautoilija nyt kiroaa että heitä on käytännössä huijattu; Ensin että vetytankkausverkostoa rakennetaan lisää (ei rakennettu riittävästi), vedyn hinta tippuu lähivuosina (nousi kuitenkin voimakkaasti) ja nyt vielä tämä seikka ettei edes käytetystä vetyautosta saa juuri mitään.

    • Anonyymi

      Toyota on parhain autovalmistaja. Hyviä luotettavia autoja !

    • Anonyymi

      Toisessa ketjussa myös pohdintaa kuinka ovat astuneet vetyansaan.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18005410/vetyautoilijoiden-tuska-vedyn-hinta-nousee-sietamattomaksi-

    • Anonyymi

      Kuulostaa siltä että Toyota aikoo vetäytyä Kalifornian markkinoilta. Sen takia tämä hurja alennus että autoista päästään eroon.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vieläkö saa Mirain ostettua huimalla alennuksella jenkeissä? Mistä löydän mainoksen tästä ilmiöstä?

      • Anonyymi

        Joko Mirait on saatu myytyä jolloin kampanja ei ole enään voimassa?


    • Anonyymi

      Eiköhän Toyota ole jo loput romuttanut ja haudanneet hiljaisuudessa.

    • Anonyymi

      Toyotakin uskoi - vihdoinkin - että kallis ja monimutkainen vetytekniikka ei ota tulta.

    • Anonyymi

      juu tosi hyvä tarjous ostaa auto jota ei voi enää tankata...

    • Anonyymi

      Tuolla hinnallla voisin ostaa joka Toyotan jos vaan meillä saisi vetyä. Kalliita kilometrejähän sillä tulisi polttoaineen puolesta, mutta ei kauheasti pääomakuluja ja kun ei paljon vuodessa kilsoja kerry, niin olisi ihan hyvä diili. Mutta eihän meillä tule vetyautoja kansalaisten käyttöön kun jakelu on niin järjettömän kallista ja vety myös.

    • Anonyymi

      Tervetuloa Järvenpään vetytankkausasemalle tänä syksynä 👍

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Joko ne viimeisetkin alennus vetyautot ovat menneet kaupaksi?

    • Anonyymi00030

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe