Lainattu tm:lehdestä
oyota Mirai on yksi harvoista markkinoilla vielä olevista vedyllä toimivista autoista. Sitä myydään Yhdysvalloissa ainoastaan Kalifornian osavaltiossa.
Nyt Kalifornian vetyautoilijat ovat ikävässä välikädessä, sillä paikallista jakeluverkostoa ylläpitänyt Shell Hydrogen ilmoitti lopettavansa vedyn jakelun henkilöautoille. Päätöksen myötä suljetaan seitsemän sen 55:stä Kaliforniassa sijaitsevasta jakeluasemasta.
TUOSTA HÄTÄÄNTYNEENÄ Toyota on lähettänyt kirjeen harvoille Miraita myyville jälleenmyyjilleen. Sen mukaan 66 000 dollarin hintaisesta vuosimallin 2023 Toyota Mirai Limitedista saa antaa 40 000 dollarin alennuksen. Eikä siinä vielä kaikki, vaan jäljelle jäävälle vähäiselle summalle annetaan tietyin ehdoin nollakorkoinen rahoitus. Ja vielä paketin kuorrutukseksi ostaja saa vetyä ilmaiseksi 15 000 dollarilla, kunhan tankkaa sen kuuden vuoden kuluessa.
Uskallamme väittää tämän olevan yksi kaikkien aikojen parhaista uuden auton alennuksista. Mikäli alennukseen lisää vielä tankkausedun, jo ilman rahoitusetua alennus on täysin käsittämätön 83 prosenttia!
vety toyota 83% alennuksella
27
2049
Vastaukset
- Anonyymi
Vetyauto on niin yesterday. Ei mitään järkeä rakentaa kalliita polttokennoja, eikä mitään järkeä tehdä ensin sähkön avulla vetyä ja sitten autossa tehdä vedyn avulla sähköä. Odotellaan synteettisiä polttoaineita.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18281941
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Eikös Mirain tuotanto ole loppunut jo aikoja sitten. Nyt myydään niitä viimeisiä varastosta löytyviä yksilöitä. Halvalla menee, ja varmaan löytyy rikkaita "Vileneitä", jotka saattavat ostaatuollaisen harvinaisuuden kokoelmiinsa, vaikkei sillä käytännössä mitään käyttöä olekaan.
- Anonyymi
No nyt ostamaan keräilyharvinaisuus sikahalvalla talliin. Näistä voi saada aikanaan isonkin myyntivoiton kun näitä ei montaa ole maailmassa ja tulevaisuuskin on nyt lakkautettu :-).
- Anonyymi
En latin latia laita aasialaiseen autoon, olkoon mikä tahansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En latin latia laita aasialaiseen autoon, olkoon mikä tahansa.
Aika rajoittunutta. Moni legendaarinen polttomoottoriauto on aasialainen ja samoin moni auton tekniikka on kokenut huippunsa japanilaisen insinöörin käsittelyssä.
- Anonyymi
Vetyautojen arvonalennus on hurjaa. Noin kuuden vuoden jälkeen vetyautosta saa enään noin 5000 dollaria.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18006801/vetyautosta-tarjotaan-surkeasti-autoliikkeessa- - Anonyymi
Voi olla että Shellin ilmoitus muutaman vetytankkausaseman lopettamisesta on näkynyt Toyota Mirain kysynnässä heti seuraavana kuukautena.... lakannut kuin seinään, jolloin Toyotan pääkonttorissa painetaan paniikkinappia että nyt pitää päästä niistä jo maahan tuoduista/tilatuista uusista vetyautoista eroon... maksoi mitä maksoi.
Täyssähköautot ovat tehneet muutamien tonnien arvonalennuksia yhdessä yössä, mutta nyt Toyota Mirai teki kyllä kaikkien aikojen ennätyksen! :D - Anonyymi
Alkuperäinen uutinen mitä aloittaja ei vaivautunut linkkaamaan:
https://tekniikanmaailma.fi/kaikkien-aikojen-tarjous-uudesta-toyota-miraista-voi-saada-usassa-40-000-dollarin-alennuksen-ja-kylla-jutussa-on-iso-juju/- Anonyymi
En vaivautunut, koska sitten olisi itketty maksumuuria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En vaivautunut, koska sitten olisi itketty maksumuuria.
Artikkelin pystyy lukemaan ilmaiseksi linkistä.
- Anonyymi
Jos UUDEN vetyauton saa nyt tuolla superalennuksella, niin voitte arvata mitä käy 5 vuotta vanhoille Toyota Miraille ja heijastuen myös 5 vuotta vanhoihin Hyundai Nexoihin... käytettyjen hinnat painuvat kuin kivi pohjaan.
Todella moni vetyautoilija nyt kiroaa että heitä on käytännössä huijattu; Ensin että vetytankkausverkostoa rakennetaan lisää (ei rakennettu riittävästi), vedyn hinta tippuu lähivuosina (nousi kuitenkin voimakkaasti) ja nyt vielä tämä seikka ettei edes käytetystä vetyautosta saa juuri mitään. - Anonyymi
Toyota on parhain autovalmistaja. Hyviä luotettavia autoja !
- Anonyymi
Toisessa ketjussa myös pohdintaa kuinka ovat astuneet vetyansaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18005410/vetyautoilijoiden-tuska-vedyn-hinta-nousee-sietamattomaksi- - Anonyymi
Kuulostaa siltä että Toyota aikoo vetäytyä Kalifornian markkinoilta. Sen takia tämä hurja alennus että autoista päästään eroon.
- Anonyymi
Kaliforniassa väitellään onko enään järkeä kaataa lisää VEROVAROJA vetyverkoston ylläpitoon kun se hyödyttää niin vähää autoilijoita. Ehkä Toyotalla on tähän nyt jotain näkemyksiä että vetyautot ovat siellä hävinneet kisan?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18006879/kaliforniassa-vaitellaan-vetytankkausasemien-rakentamisen-jarkevyydesta- - Anonyymi
Vieläkö saa Mirain ostettua huimalla alennuksella jenkeissä? Mistä löydän mainoksen tästä ilmiöstä?
- Anonyymi
Joko Mirait on saatu myytyä jolloin kampanja ei ole enään voimassa?
- Anonyymi
Eiköhän Toyota ole jo loput romuttanut ja haudanneet hiljaisuudessa.
- Anonyymi
Toyotakin uskoi - vihdoinkin - että kallis ja monimutkainen vetytekniikka ei ota tulta.
- Anonyymi
juu tosi hyvä tarjous ostaa auto jota ei voi enää tankata...
- Anonyymi
Tuolla hinnallla voisin ostaa joka Toyotan jos vaan meillä saisi vetyä. Kalliita kilometrejähän sillä tulisi polttoaineen puolesta, mutta ei kauheasti pääomakuluja ja kun ei paljon vuodessa kilsoja kerry, niin olisi ihan hyvä diili. Mutta eihän meillä tule vetyautoja kansalaisten käyttöön kun jakelu on niin järjettömän kallista ja vety myös.
- Anonyymi
Tervetuloa Järvenpään vetytankkausasemalle tänä syksynä 👍
- Anonyymi
Aloitukseen liittyvä artikkeli kuinka vetyautoilijat ovat pettyneet ja kokeneet tulleensa huijatuksi.
https://www.ksml.fi/teemat/7301016 - Anonyymi
Joko ne viimeisetkin alennus vetyautot ovat menneet kaupaksi?
- Anonyymi00030
Lähes vuosi sitten Toyota yritti päästä eroon vetyautoista ja antoi huiman alennuksen. Tekivät siis tilaa täyssähköautoille joita tuovat markkinoille noin 15 eri mallia viimeistään vuonna 2027.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18818799/toyota-myontaa-etta-sahkoautot-menevat-paremmin-kaupaksi-kuin-vetyautot-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19114506/vetyautoilun-yleistymisen-esteet-kerrottu-hyvin-selkeasti-maallikolle-
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443