Kestääkö paistopussi airfryeriä?

Anonyymi-ap

Olen kyljyksiä ja ulkofilepihvejä kokeillut tehdä, mutta niistä tulee kuivia koppuroita. Paistopussissa ei pääsisi nesteet sillä tavalla haihtumaan, mutta uskaltaako pussia laittaa airfryeriin, vai syttyykö koko hökötys tuleen?

5

1858

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikö pihvit kannata paistaa pannulla? Miksi ne pitää kuivattaa paahtamalla kiertoilmauunissa ylikypsiksi? Jos et kuitenkaan osaa paistaa muualla kuin pussissa niin kannattaa laittaa vakuumipussiin ja tehdä sous videllä. Ei ainakaan tule ylikypsää.

      • Anonyymi00008

        Ai kun hienoa pätemistä siirtämällä aihe muualle...vacuum sous vide ...eikö revenge-searit nappaa?


      • Anonyymi00008 kirjoitti:

        Ai kun hienoa pätemistä siirtämällä aihe muualle...vacuum sous vide ...eikö revenge-searit nappaa?

        No onhan avauksen kysymys ihan hölmö. Jos laitat pihvit paistopussiin niin sillä käytännössä kumoat air fryerin idean. Air fryerhän on minikiertoilmauuni, mutta kun laitat ruuat paistopussissa siihen niin valmistustapa on käytännössä höyryttäminen. Kukaan täysjärkinen ei valmista pihvejä höyryttämällä, ei myöskään kiertoilmassa kuivattamalla. Paras tapa on ottaa ainakin jossain vaiheessa paistopinta valuraudalla ja sitten jatkaa tarvittaessa kypsentämistä uunissa.

        "...eikö revenge-searit nappaa?"

        Se on reverse searing eli käänteisessä järjestyksessä ruskistaminen. Siinä pihvi kypsennetään noin 5C alle tavoitelämmön ja loppukypsennys tehdään nopeasti valurautapannulla, jolloin pihviin tulee rapea paistopinta ja se kypsyy lopulliseen lämpötilaan. Reverse searingia kannattaa käyttää paksuissa pihveissä tai kun halutaan savun makua lihaan niin kypsennys tehdään savustimessa.

        Revenge sear...en tiedä mitä se on. Tapahtuiko sinulla freudilainen lipsahdus ja kerroit rehellisesti, että tällä perskärpästelyllä on vain kostotarkoitus ja oman olemattoman egosi korjaamisyritys?


    • Anonyymi

      Folio kestää, mutta eihän kiertoilmaa ole sellaiseen tarkoitettu.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1213
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      61
      673
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      581
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      550
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      548
    8. 37
      502
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe