Olen kyljyksiä ja ulkofilepihvejä kokeillut tehdä, mutta niistä tulee kuivia koppuroita. Paistopussissa ei pääsisi nesteet sillä tavalla haihtumaan, mutta uskaltaako pussia laittaa airfryeriin, vai syttyykö koko hökötys tuleen?
Vastaukset 5
Eikö pihvit kannata paistaa pannulla? Miksi ne pitää kuivattaa paahtamalla kiertoilmauunissa ylikypsiksi? Jos et kuitenkaan osaa paistaa muualla kuin pussissa niin kannattaa laittaa vakuumipussiin ja tehdä sous videllä. Ei ainakaan tule ylikypsää.
- Anonyymi00008
Ai kun hienoa pätemistä siirtämällä aihe muualle...vacuum sous vide ...eikö revenge-searit nappaa?
Anonyymi00008 kirjoitti:
Ai kun hienoa pätemistä siirtämällä aihe muualle...vacuum sous vide ...eikö revenge-searit nappaa?
No onhan avauksen kysymys ihan hölmö. Jos laitat pihvit paistopussiin niin sillä käytännössä kumoat air fryerin idean. Air fryerhän on minikiertoilmauuni, mutta kun laitat ruuat paistopussissa siihen niin valmistustapa on käytännössä höyryttäminen. Kukaan täysjärkinen ei valmista pihvejä höyryttämällä, ei myöskään kiertoilmassa kuivattamalla. Paras tapa on ottaa ainakin jossain vaiheessa paistopinta valuraudalla ja sitten jatkaa tarvittaessa kypsentämistä uunissa.
"...eikö revenge-searit nappaa?"
Se on reverse searing eli käänteisessä järjestyksessä ruskistaminen. Siinä pihvi kypsennetään noin 5C alle tavoitelämmön ja loppukypsennys tehdään nopeasti valurautapannulla, jolloin pihviin tulee rapea paistopinta ja se kypsyy lopulliseen lämpötilaan. Reverse searingia kannattaa käyttää paksuissa pihveissä tai kun halutaan savun makua lihaan niin kypsennys tehdään savustimessa.
Revenge sear...en tiedä mitä se on. Tapahtuiko sinulla freudilainen lipsahdus ja kerroit rehellisesti, että tällä perskärpästelyllä on vain kostotarkoitus ja oman olemattoman egosi korjaamisyritys?
- Anonyymi
Folio kestää, mutta eihän kiertoilmaa ole sellaiseen tarkoitettu.
- Anonyymi
Et ole varmaan esilämmittänyt fryeriä riittävästi.
https://recipeteacher.com/best-damn-air-fryer-pork-chops/
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560