Se riippuu siitä, kuka tappaa tai käskee tappaa. Jumala tappoi tulvassa, Sodomassa, Egyptissä ja käski Israelin tappaa amalekilaiset ja midianilaiset ja muut viholliskansat.
Jumalan käsissä on jokaisen ihmisen elämä. Kun vauva kuolee, niin se on Jumalan määräämä ikä.
Kuolema on Jumalan säätämä rangaistus. Kärsimystä ja kuolemaa ei olisi ellei Jumala rankaisisi Aatamin jälkeläisiä ja koko luomakuntaa tämän tottelemattomuuden tähden.
Reilua peliä! On se vaan niin hyvä ja rakastava isä. Helvetinkin rakensi, vaikka ei olisi tarvinnut. Vähempikin kidutus riittäisi muille, mutta ei hänelle.
Onko oikein tappaa vauvoja ja imettäviä äitejä?
17
245
Vastaukset
- Anonyymi
Helvetti on eristys valosta. Olen jutellut heidän kanssa. Ovat eristyksissä. Mutta väkeä riittää siellä. Kohtalotovereita. Ei mitään tulta ja itkua ole. Ainoastaan elämän jälki tulee selväksi. Olitpa missä tahansa kulttuurissa. Sinua ohjataan hyveellisyyteen ja lähimmäistä kunnioittamaan. Perusta.
- Anonyymi
Käy nyt ihmeessä lääkärissä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käy nyt ihmeessä lääkärissä!
Selvä, Pieraisen ensiviikolla hammaslääkärissä
Pierusta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selvä, Pieraisen ensiviikolla hammaslääkärissä
PierustaAinoastaan elämän jälki tulee selväksi, jos söin liikaa hernkekeittoa se virtaa alas tuolista
sitten nauran hahahaha ja perä sanooöpöpöpöttptptö
- Anonyymi
Varjelkoon kertakaikkiaan, niinku silleen tai jotain.
Raivoavan Jumalan rangaistukset ja sepitelmät tulvasta, Sodomasta, Gomorrasta, omenan syönnistä, tottelemattomuudesta, napisevan kansan rangaustuksista, kansanmurhista ja helvetistä ovat vuohipaimenpappien sepitelmiä, jotta kansa saadaan pidettyä heidän käskyvallassaan. Tälle eufemismi on ”olla Herran kurissa ja nuhteessa.”
- Anonyymi
Papit eivät olleet vuohipaimenia
Papit osasivat lukea ja kirjoittaa vuohipaimenet eivät. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Papit eivät olleet vuohipaimenia
Papit osasivat lukea ja kirjoittaa vuohipaimenet eivät.Itseasiassa moni pappi ei osannut kirjoittaa, vaan kirjoittamisen hoiti alempitasoinen henkilökunta, kirjurit.
- Anonyymi
Jumala antoi kiveen hakatut kymmenen käskyä ihmiskunnalle. Hän antoi meille tämän maailmamme hoidon. Miksi te ette tottele Jumalan hyviä käskyjä, jotka toisivat siunausta maailmaamme. Te abortoitte miljoonittain lapsia, marssitte liput hulmuten aborttienne puolesta. Jumala antoi elämän näille teidän jätteiksi luokittelemillenne pienille ihmisille. Mutta Jumalan rakkaus ottaa pienimmänkin sikiön talteen luokseen ja kasvattaa heistä sieluja ylösnousu kehoissaan siihen loistoon, jonka te veitte, saatanan käskystä. Te marssitatte miljoonia nuorukaisia sotimaan oman vallanhimonne ja saatanan käskyttäminä. Onko maailmassanne mitään muuta potentiaalia, kuin harvenevat kuuliaisten kristittyjen rukoukset.
- Anonyymi
Tuo on vainoharhaisen hullun tekstiä!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on vainoharhaisen hullun tekstiä!!!
Kutakuinkin jokainen teologi menee hyvin vaikeaksi, jos joku sattuu olettamaan, että 'tutkija varmaan uskoo Mooseksen olleen olemassa' ;-D
Satuja, satuja, satuja.... - Anonyymi
Mene hoitoon ja äkkiä
"Jumala antoi kiveen hakatut kymmenen käskyä ihmiskunnalle."
Mutta Mooses rikkoi nuo kivitaulut ennen kuin kukaan oli niitä edes nähnyt.
[15] Mooses lähti laskeutumaan vuorelta kantaen kahta liitontaulua, joihin oli kirjoitettu molemmin puolin.
[16] Taulut olivat Jumalan tekemät, ja niihin kaiverrettu kirjoitus oli Jumalan kirjoittama.
[19] Kun Mooses saapui leiriin ja näki sonnin ja villin karkeloinnin, hänen vihansa syttyi ja hän paiskasi taulut murskaksi vuoren juurelle.
"Te abortoitte miljoonittain lapsia, marssitte liput hulmuten aborttienne puolesta."
Abortteja tehdään eniten avioliitossa oleville kristityille naisille. Kaikista parasta abortin vastaista työtä on seksuaalivalistus, mutta ettehän te riemuidiootit salli edes sitä.
"WHO: Lähes 90 prosenttia aborteista tehdään kehitysmaissa
Lähes kolme neljästä abortista tehdään naimisissa oleville naisille.
Aborttien määrässä ei ollut tutkimuksen mukaan eroa maissa, joissa se on laillista tai maissa, joissa sitä oli voimakkaasti rajoitettu. Abortin kriminalisoiminen ajaa tutkijoiden mukaan naiset etsimään laittomia palveluita ja menetelmiä."
https://yle.fi/a/3-8875457
- Anonyymi
Uskonnon vaara on juuri siinä, että "Jumalan tahto" jyrää empatian ja terveen moraalin. Mitä tahansa hirvityksiä pedofiilien suojelusta "pyhiin sotiin" voidaan perustella jonkun vaahtosuisen saarnamiehen tulkinnalla "Jumalan tahdosta".
- Anonyymi
Ei ole ikinä
Pitääkö tuota edes miettiä - Anonyymi
"Kärsimystä ja kuolemaa ei olisi ellei Jumala rankaisisi Aatamin jälkeläisiä ja koko luomakuntaa tämän tottelemattomuuden tähden."
Herra Sebaot teki ihmisestä vajavaisen ja syyttää tätä tuosta vajavaisuudestaan, vaikka kaikkitietävänä tiesi jo ennen ensimmäisen ihmisen luomista jokaisen tulevan ihmisen ajatukset ja teot, joten hänen kaikkitietävässä katsannossaan yhdelläkään ihmisellä ei ole vapautta valita ajatuksiaan ja tekojaan ilman Herra Sebaotin tietämättä sitä ennakkoon. - Anonyymi
Raamatun Jumala - erityisesti VT:n - on moraaliltaan ala-arvoinen hirviö. Ihminen loi Jumalan omaksi kuvakseen ja varhaisen rautakauden heimopäälliköt olivat ilmeisesti aika p*rsreikiä ihmisiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432987Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612921- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721644- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070