Ihmiskunta on 1920-luvulta tiennyt että universumi laajenee...!!

Näin väitetään tässä Tiede-lehden artikkelissa sitä sen paremmin todistelematta. Mahdotontahan tuo olisikin.
Tähtitiede on sinänsä hauskaa että sen parissa voi heitellä aivan mitä satuja hyvänsä. Niitä ei voida todentaa eikä kiistää.

Mutta palataan maailmankaikkeuden laajentumisväitteeseen. Väite kuulostaa utopialta mitä se todellakin on ilman todisteita.
Mutta niitähän ei tähtitieteessä tarvita.

Tähtitieteilijä, tukija mikä lie hra Farnahul Hasan on verrannut limasieniä universumin rakenteeseen..!!!

Aina vain paksummiksi ja pöyristyttävämmiksi menevät tähtihöhlien jutut. Toki aina heidän on jotain roskaa välillä heitettävä saadakseen rahoituksensa jatkumaan.

Tässä artikkeli:
https://www.hs.fi/tiede/art-2000010723440.html

5

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Trolli ja Hihhuli on "toimiva" combo. 🤡 🤪


      • Anonyymi
        kollimaattori kirjoitti:

        Trolli ja Hihhuli on "toimiva" combo. 🤡 🤪

        Umpipöljä Kaljamoottorikin aukaisi lärvinsä, hä hä hää.


    • Anonyymi

      "Asiahan ei tietysti minulle kuulu mutta" sanoi Pätkä aina kommentoidakseen jotakin asiaa Pekka ja Pätkä-elokuvissa.

      Globalistieliitti ei ole vielä ulottanut massiivisia sensurointilonkeroitaan koskemaan tähtieteen arvostelua josta tuokin aloitus on mainiona esimerkkinä.

      Tunnistaudun näin nimettömänä hieman epäilemään että maailmankaikkeus olisi ikuisesti hirmuisella vauhdilla laajeneva sekä päättymätön.

      Nyt voitte kaataa paskaa niskaani aivan vapaasti.

      • Tämä asia on kyllä juuri kuten sanot, ja avauksessa. Kun ajatellaan koko universumia, niin parempi ajatus on, että sillä ei ole alkua eikä loppua, eikä se voi laajeta tai supistua, vaan on aina suunnilleen samankokoinen, oli sitten absoluuttisen ääretön tai jollain muulla tavalla vaan ääretön, esimerkiksi rajaton ja suunnattoman suuri.

        Muutenhan se olisi joskus ollut pienempi ja kuitenkin siinä olisi kaikki tila ja tavara, ilman ulkopuolta. Ulkopuoltahan ei ole olemassakaan, eikä tätä voi katsella ulkopuolelta ja kuvata millainen tämä on.

        Pienempi joskus kuin nyt, ja silti siinä on ollut kaikki tila ja tavara kuin nytkin. Se on mahdotonta. Aina on ollut suunnilleen samankokoinen, on järkevämpää.

        Sen sijaan kaikilla osilla suurimmasta pienimpään on alku, kehitys ja loppu. BB on siis jonkin osauniversumin teoria, kuten multiversumiteoriat ovat aina tajunneet. Niissä on sitten omat vikansa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      104
      2617
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1667
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1515
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1028
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      896
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe