Miljoonien vuosien ajan ilmasto on vuorotellen lämmennyt ja viilentynyt. Nyt on lämpenemisvaihe, mutta koska alkaa taas jäähtymään, meneekö satoja vai tuhansia vuosia?
Koska alkaa viilenemään?
13
354
Vastaukset
- Anonyymi
Vaiko sittenkin satojatuhansia?
- Anonyymi
Foliohattu taas kehittelee.
- Anonyymi
Toivottavasti ei elinaikanamme🌞
- Anonyymi
Ilmaston tutkimushan alkoi siitä kun haluttiin tietää kuinka lähellä ollaan seuraavaa jääkauden jäätiköitymisvaihetta.
AWG:n ansiosta sellaista ei ole näköpiirissä ellei sitten ENSOn romahtaminen aiheuta jäätymistä.
Uskottavia ennusteita ilmaston viilenemisestä on palstalla kyselty vuodesta 2018 alkaen huonolla menestyksellä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15428403/tiede-ja-vaitteet-ilmaston-viilenemisesta - Anonyymi
Aloittaja on myöhässä, ilmaston viilenemin (kylmeneminen) on jo alkanut !
Pohjois-Atlantin vedet ovat kylmenneet ennätysmäisesti, AMOC hidastuu jo nyt hetki hetkeltä.
Grönlannin Jakobshavnin (Sermeq Kujalleq) jäätikkö puskee ennätysmäisesti jäätä Baffinin lahteen (Google Maps). Baffinin lahteen työntyneistä jäämassoista muodostuu jatkuvasti uusia jäävuoria jotka ajautuvat Pohjois Atlantille ja ovat uhka laivaliikenteelle. Titanic laiva törmäsi aikanaan juuri Jakobshavnin jäätiköstä irti lähteneeseen jäävuoreen! Atlantin meriliikettä jäävuorista varoittava vyöhykeraja laajenee jatkuvasti etelämmäksi!- Anonyymi
meriliikennettä, korj.
- Anonyymi
Viime talvena Grönlannin pakkasennätys mitattiin joulukuussa Summit Campissa -59,8°C
Kummasti ovat uutisoinnit Grönlannin jäätiköiden sulamisista vähentyneet mediassa, eikä ilmastonmuutos uutistoimittajia ole enää siellä näkynyt.
- Anonyymi
Auringon aktiivisuus on nyt huipussaan. Viileneminen alkaa nyt.
- Anonyymi
Mistä nykyinen Pohjois-Atlantin nopea kylmenemin johtuu, kesken kiihtyvän lämpenemisen? Jäätyykö vuosia jäistä vapaana ollut Pohjoisnapa nyt uudestaan?
- Anonyymi
Rooman ajan lämpö, sydän keskiajan lämpö, eli noista päätellen lähimmässä historiassa isommat lämpösyklit on n. 1000 vuoden välein. Nyt lämpötilat nousussa ja ei olla noissa lämmöissä vielä, eli jatkuuko tämä lämpimämpi kausi vielä 100 - 200 vuotta. Vai alkaako taittua huippua saavuttamatta.
Neoliittisen kivikauden lämpötilat oli vielä korkeampia jääkauden jäätiköiden väistyessä lämpökauden alta. - Anonyymi
"Maan kiertorata on seuraavan kerran otollinen jääkaudelle noin 50 000 vuoden päästä vasta. Teollistumisen jälkeen ihmiskunta on kuitenkin lähes tuplannut ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden. Tämän vuoksi seuraavan jääkauden alkua on lykätty ainakin 100 000 vuoden päähän. Näissä ennusteissa oletetaan, että hiilidioksidipäästömme pysyvät maltillisina."
(Yle) - Anonyymi
Kuka haluaa elää kylmässä? Kuka haluaa että kylmenee?
Kovin montaa tuhatta vuotta lämmin vaihe ei enää voi jatkua. Jotkut tutkijat ovat väittäneet, että ollaan jo yliajalla. Jos yliajalla ollaan niin kylmeneminen voi alkaa milloin vain, se tarvitsee vain sysäyksen, lopun hoitaa kierre (climate change feedback loop). Kun kylmeneminen alkaa niin se ei välttämättä etene hitaasti, pahimmillaan se syöksyy kimppuun. Jääkausi voi alkaa yhden vuosisadan aikana. Tarvitaan vain se sysäys, liipasin, joka sen käynnistää. Nyt kuitenkin käynnistyi lämpenemiskierre 1800-luvun lopulla, se lopetti pikkujääkauden. Jos mitään uutta käännettä ei ilmene niin lämmin aika voi jatkua vielä ainakin vuosisatoja - ja ihan ihmisten politikoinnista riippumatta. Ennen pitkää sen jääkauden kuitenkin on tultava. Jos mitään laukaisevaa tekijää ei ilmene niin se alkaa hiljaa hiipien. Vähitellen kylmeminen kuitenkin kiihtyy. Kun kylmemiskierre pääsee todella vauhtiin niin jääkausi kaatuu päälle - vastustamattomasti - tai ehkä sittenkin ihmiskunta kykenee estämään sen alkamisen. Riippuu siitä missä kondiksessa ihmiskunta on lähivuosisatoina. Jos ihmiskunta jatkaa hölmöilyjään nykyajan malliin niin eipä taida jääkauden estämisestä mitään tulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956654Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096390SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614701Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913614Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963561Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663422Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103272Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02990Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31805Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema151394