Syvänpään puupäät ovat jo kirjan tuominneet. Tietysti lukematta.
Toni Torppa teki Youtuubiin puolen tunnin sekoilun, jota ei voi kymmentä sekuntia kauempaa katsoa tuntematta myötähäpeää.
Yle areenassa Kalle Haatainen haastattelee Mäkipeltoa (50 min) ja siinä ei varsinaisesti tarjota uutta tietoa useimmille tämän palstan lukijoille. Mutta jos kristinuskon ja juutalaisuuden historiallinen perusta on hieman hämärän peitossa niin silloin kannattaa kuunnella tämä podcast.
En laita linkkejä ettei palstan robotti aktivoidu.
Jos olet jo lukenut tai lukemassa niin kerro toki mietteistäsi. Itse ajattelin käydä viikonloppuna kylillä ja kirjaa pitäisi löytyä paikallisesta kirjakaupasta noin kolmenkympin hintaan.
Kirja - Mäkipelto, Pakkala, Hakola: Jumalan synty
8
291
Vastaukset
- Anonyymi
Helluntailaiset ovat jo polttaneet tätä kirjaa roviolla. Jumalan pilkaksi väittävät.
Ensimmäinen painos on loppu, kirjaa on kuitenkin vielä saatavilla joistain kirjakaupoista. - Anonyymi
Raamatun pariin!!!
- Anonyymi
Minulta tulee Raamatun parissa!
- Anonyymi
Raamattu on ihmistekoista soopa!! Koraanin pariin!
Onko tämän kirjan johtopäätös tiivistettynä se, että VT on Juudean kansalliseepos ja perustuslaki? Minä pidän tällaista johtopäätöstä hyvin loogisena kun se asetetaan alueen poliittisen, kulttuurisen ja historiallisuuden kontekstiin.
- Anonyymi
Saattahan se olla, mutta enemmän kai siinä pohditaan, miksi valikoimaa kavennettiin, eli polyteismista siirryttiin monoteismiin. Mäkipelto arvelee keksineensä siihen jonkun selityksen. En ole perehtynyt, mikä se on. Itsellänikin on selitys, mutta se lienee vähän erilainen.
Nimittäin ajatus keksityistä tarinoista on järjetön. Sellaista ei vain tapahdu. Edes Reino Lehväslaiho ei pystynyt sellaiseen kovin hyvin, miten sitten jotkut vuohipaimenet. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattahan se olla, mutta enemmän kai siinä pohditaan, miksi valikoimaa kavennettiin, eli polyteismista siirryttiin monoteismiin. Mäkipelto arvelee keksineensä siihen jonkun selityksen. En ole perehtynyt, mikä se on. Itsellänikin on selitys, mutta se lienee vähän erilainen.
Nimittäin ajatus keksityistä tarinoista on järjetön. Sellaista ei vain tapahdu. Edes Reino Lehväslaiho ei pystynyt sellaiseen kovin hyvin, miten sitten jotkut vuohipaimenet.Kirjoittaminen ei vaadi suurta tietopohjaa, jos vain on mielikuvitusta ja kirjallisesti lahjakas. Tämä käy hyvin ilmi Raamatun tarinoista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861739Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171091Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981046Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79952- 91794
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot146779Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51754Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs50695- 53674
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51671