Pesupallo.

Hello kaikki. Mitä vois käyttää nestemäisen pesuaineen pallona, kun pallo on kieriny johonkin hukkaan? Voisko ton korkin heittää koneeseen? Tai laittaa tota nestemäistä pulverilokeroon? Mulla oli kolme noita ja nyt tää viimeinenkin on hävinnyt. Kiitos jo etukäteen jos tiedätte.

20

230

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korkki on mitta jolla laitetaan juurikin ainetta sinne pesuaine lokeroon. Nykyään ei enää muovipalloja tehdä kun on luontoepäystävällistä ,tosin voi niitä jostain vielä tilata. Sinne vaan pesuaine lokeroon ilman muovipalleroita ja maailma pelastuu.✌🤷‍♀️

      • Toi oli hyvä huomio, kiitos. Mikromuoviahan siitä tulee, ilmankos niitä ei oo enää mistään löytyny. Jos vaan löytys käyttöohje, kun näkyy olevan kolme pesuainelokeroo?


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Toi oli hyvä huomio, kiitos. Mikromuoviahan siitä tulee, ilmankos niitä ei oo enää mistään löytyny. Jos vaan löytys käyttöohje, kun näkyy olevan kolme pesuainelokeroo?

        Mull on konees vasen kolo normipesuaineelle, oikee kolo esipesuaineelle ja se keskimmäinen! Ilmeisesti ei kovin hyödyllinen kun ei ole käytössä. Siinä on vielä sellainen sininen lokerikon tapainen irroitettava ... mikä lie.

        Käyttöohjeeseen en ole tutustunut. Letkut kiinni ja menoks.

        Mies 65


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mull on konees vasen kolo normipesuaineelle, oikee kolo esipesuaineelle ja se keskimmäinen! Ilmeisesti ei kovin hyödyllinen kun ei ole käytössä. Siinä on vielä sellainen sininen lokerikon tapainen irroitettava ... mikä lie.

        Käyttöohjeeseen en ole tutustunut. Letkut kiinni ja menoks.

        Mies 65

        Minun koneessa oikea on esipesu, vasen on normipesu ja keskimmäinen on huuhteluainekolo.

        - Sheena


    • Ota tavallinen 0,33L tölkki, leikkaa yläosasta n. 2/3 osaa pois ja sulla on pesupallo, mutta hävisit 0,15€. Tai hanki tennispallo, leikkaa 1/3 osa pois ja sulla on taas pesupallo. Jo löysit sen tennispallon, ei maks mittää, jos ostit, niin hävisit pari euroa.

      Pesupallon ainoa idea on se, ettei nestemäinen pesuaine vaahtoaisi niin paljoa kuin pesuainekaukalon kautta annostellessa. Sitä paitsi yksi parhaista jäynistä on laittaa kaverin pesukoneeseen 1 desi Fairya tms. pesupalloon pyykkien alle ja odotella kaverin kertomusta sitä seuraavasta pesusta. Priceless.

      • Kiitos Rande, tää piristi. Sekoilin tänään täällä palstalla, jälkeen kerran. Nyt on taas paremmin. Ettei tätä elämää liian vakavasti ota.


      • JeroP kirjoitti:

        Kiitos Rande, tää piristi. Sekoilin tänään täällä palstalla, jälkeen kerran. Nyt on taas paremmin. Ettei tätä elämää liian vakavasti ota.

        Mä olin ihan vakavissani 😂


    • Noh, tuliko ne pyykit pestyä ilman sitä pesupalloa? Itse käytän pesupalloa vaihtelevasti. Kiireessä tungen pyykit koneeseen ja laitan korkillisen pesuainetta siihen pesuaineiden lokeroon. Kone päälle ja menox. En jaksa hifistellä.
      Pyykit ovat aina tulleet puhtaina ulos. Ei ne ole koskaan valittaneet pesupallon puuteesta. 😁

      • Tällä kertaa pesin pilleripurkilla ja hyvä tuli. Se oli jotain päänsärkyläkettä. Koitan selvitellä mikä noista pesukoneen lokeroista on se pesuaine, niin pääsen peseen ilman palloja.


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Tällä kertaa pesin pilleripurkilla ja hyvä tuli. Se oli jotain päänsärkyläkettä. Koitan selvitellä mikä noista pesukoneen lokeroista on se pesuaine, niin pääsen peseen ilman palloja.

        No laita se kone päälle ja raota pesuainelokeroa sen verran, että näet mihin lokeroon se veden ottaa ja lisäät siihen sen pesuaineen.

        Jasu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No laita se kone päälle ja raota pesuainelokeroa sen verran, että näet mihin lokeroon se veden ottaa ja lisäät siihen sen pesuaineen.

        Jasu

        Ei oo nääs rakettitiedettä. 😄

        Käytäntö opettaa.

        Jasu


    • En ole ikinä käyttänyt mitään pesupalloa. Miten sen on tarkoitus toimia, jos on ohjelma, jossa ensin esipesu ja sitten varsinainen, kun molemmille voi annostella omat pesuaineet?

    • Anonyymi

      Katsii mennä itse sinne pyykkikoneeseen ja säännöstellä sitä pesuainetta tilanteen mukaan. Samalla tulee kätevästi pestyä itsensä.

      >simiti<

    • Anonyymi

      Laita vaan sinne pulverilokeroon pullosta suoraa sitä pesuainetta, jos esimerkiksi peset kirjopyykkiä. Esipesun sisältävissä ohjelmissa on parempi käyttää pyykkipulveria.
      Ja pulveria laitetaan aina vähän siihen ensinmäiseen lokeroon jossa on ranskalainen l
      Sinne se nestemäinen pesuaine liukenee hyvin.
      Noita palloja saattaa löytyä vielä joistain nestemäisistä pesuaine pulloista kaupan päälle. Jos vähän katselet kaupoissa.
      Toivottovasti vastaukseni auttoi.

      • Kiitos, juu mä katoin siinä on lokeroissa I ja II ja sitten kukkanen. Eli ilmeisesti viimeisenä huuhteluaine. Näillä varmaan pääsee eteen päin. Tokmannin tavaratalossa oli ennen ainakin serton pulloissa osassa pallo, muttei enää oo.


      • Anonyymi
        JeroP kirjoitti:

        Kiitos, juu mä katoin siinä on lokeroissa I ja II ja sitten kukkanen. Eli ilmeisesti viimeisenä huuhteluaine. Näillä varmaan pääsee eteen päin. Tokmannin tavaratalossa oli ennen ainakin serton pulloissa osassa pallo, muttei enää oo.

        Huuhteluaineelle on tosiaan se kaikista pienin lokero yleisimmissä pesukone malleissa.
        Esipesuaine lokeron merkki on tuo l ja varsinainen pesu ll
        Ja joissakin Surf pulloissa saattaa olla vielä se korkki.


    • Anonyymi

      tennispallo on alkuperäinen idea sen muovipallon sijasta

    • Anonyymi

      ....se pallo pyykin seassa möyhii ja mätkii sitä pyykkiä, tulee puhtaammaksi

    • Anonyymi

      Nestemäisen pesuaineen voi kaataa suoraan rumpuun. Täysin turhaa kaataa sinne lokeroon.
      Esipesuohjelmaa käyttäessä varsinaisessa ohjelmassa on vähintään oltava jauhe varsinaisen pesun lokerossa.

      Muuten ne jauhotkin voi heittää suoraan rumpuun, jos esipesua ei käytä.
      Koko lokero on idioottimainen keksintö, jos ei käytä huuhteluainetta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      110
      7402
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      37
      4315
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3792
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      400
      2000
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      71
      1513
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1477
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1458
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      180
      1146
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1118
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1043
    Aihe